Slovenija

Ne pričakujejo težav v koaliciji

Ljubljana, 04. 08. 2007 21.23 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V zadnjem času je v ospredju politike NSi, ki praznuje sedmo obletnico, negativen odnos do igralništva.

Stranko vodi Andrej Bajuk.
Stranko vodi Andrej Bajuk. FOTO: POP TV

V Novi Sloveniji - krščanski ljudski stranki (NSi) so danes praznovali sedmo obletnico obstoja. Stranka je leta 2000 nastala po razpadu združene Slovenske ljudske stranke in Slovenskih krščanskih demokratov (SLS+SKD), med njene večje uspehe pa sodi nastop na evropskih volitvah 2004, ko je s 23,6 odstotka glasov dosegla svoj najboljši volilni izid. V zadnjem času je v ospredju strankine politike predvsem negativen odnos do igralništva, zaradi česar koaliciji nekateri napovedujejo težavno jesen.

NSi je nastala 4. avgusta 2000, nekaj mesecev po tem, ko sta se po dolgih letih prizadevanj združili takratni vladna SLS in opozicijski Slovenski krščanski demokrati (SKD). Z združitvijo je razpadla takratna vladna koalicija (LDS, SLS in DeSUS), kasneje pa sta združena stranka in SDS uspeli oblikovati t.i. Bajukovo vlado.

Stranko že od ustanovitve vodi zdajšnji finančni minister Andrej Bajuk, ki je leta 2000 šest mesecev vodil tudi vlado. Trenutno stranka poleg SDS, SLS in DeSUS sestavlja koalicijo, v vladi pa ima štiri resorje; finančnega (Bajuk), za delo, družino in socialne zadeve (Marjeta Cotman), za pravosodje (Lovro Šturm) ter za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo (Jure Zupan).

Uspehi in padci ...

Za največji uspeh stranke velja nastop na volitvah v evropski parlament leta 2004, še istega leta pa je sledil neuspeh na volitvah v parlament; za NSi je glasovalo 9,09 odstotka volilnih upravičencev, kar je stranki prineslo devet mest v državnem zboru. Še slabše se je stranka odrezala na lanskih lokalnih volitvah, skupno je namreč na volitvah v občinske svete prejela 6,33 odstotka glasov. Tudi najnovejše raziskave javnega mnenja stranki kažejo relativno majhno podporo; po julijski anketi Dela bi NSi volilo 4,3 odstotka volivcev.

Na četrtem mestu

V NSi sicer pravijo, da stranka v zadnjih mesecih izboljšuje svoj rezultat. "Če smo bili še pred nedavnim redno na petem ali šestem mestu med parlamentarnimi strankami, se danes že pri vseh anketah uvrščamo na četrto mesto," menijo. Boljši rezultati naj bi bili po njihovem prepričanju posledica sprememb načina dela po lokalnih volitvah 2006.

Nova Slovenija
Nova Slovenija FOTO: POP TV

Vrh NSi je o prihodnosti stranke razpravljal tudi na marčevski klavzuri, kjer je strankin podmladek vodstvu predstavil predlog prenove stranke, vendar pa so nesoglasja po klavzuri uspeli pomiriti.

Negativen odnos do igralništva

V zadnjem času je v ospredju strankine politike njen negativen odnos do igralništva. V NSi so potrdili, da njihova poslanska skupina v parlamentu ne bo podprla sprememb zakonodaje, ki bi omogočile investicijo ameriškega Harrah's Entertainmenta. Kljub temu zaradi tega ne pričakujejo težav v koaliciji, "saj ta projekt ni del koalicijske pogodbe".

Organizacijsko strukturo NSi sestavljajo organi na nacionalni ravni (kongres, svet, konferenca, izvršilni odbor) in na lokalni ravni (krajevni, občinski in regijski odbori). V stranki delujejo še klub županov in svetnikov (NSi ima 10 županov in okoli 125 občinskih svetnikov), ženska zveza, podmladek Mlada Slovenija, kmečka zveza, zveza seniorjev in združenje delavcev.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

politik70
06. 08. 2007 09.52
žalostno da imamo takega financ ministra ki je celo življenje preživel na drugem koncu sveta pa še poln je sovravštva za katerega mu večina slovencev ni nič kriva.
Prvo Bore
05. 08. 2007 20.27
Dr. Andrej Bajuk [andrèj bajúk], slovenski ekonomist, politik, od decembra 2004 minister za finance, v letu 2000 predsednik vlade, * 18. oktober 1943, Ljubljana, Slovenija. Njegova družina je kmalu po koncu 2. svetovne vojne zapustila Slovenijo. Po nekaj letih bivanja po begunskih taboriščih v Avstriji se je leta 1948 preselila v argentinsko mesto Mendoza pod Andi. Čisti življenjepis od .............
hinko.murovec@siol.net
05. 08. 2007 20.07
adrži Victoriosus, toda prav to , da gre Slovenija iz deflacije , ki je posledično in dedno iz rok LDS vlade sedaj v inflacijo in kar grde podražitve , pa ne samo sezonske kar je delo SDSa torej Bajuk & Janša sistema ni ravno potrditev širokoustenja g JJ. Bolj izgleda , da izgublja vlada kompas in počasi ob raznih opominih iz Bruslja lezemo nekam od kjer je teško nazaj. Pa ne ker ne trpim Janše in njegovega zahrbtnega cinizma, ampak ker mi je nekaj do Slovenije se sprašujem, do kdaj bo bolj važen osebni interes in maščevanje od skupnega - državnega. Imamo že kup izkazanih svinjarji in lopovščin, koliko je še prikritega, in kdo bo to plačal? . Vsaka nova vlada goflja, kako bo izkoreninila gospodarske in politične lopovščine a je vsaka še hujša, niso bili prejšnji angelčki , toda JJ in njegovi nosijo pokal za prvo mesto v teh lumparijah. LP
chequl8er@email.si
05. 08. 2007 17.00
victoriosus - hitro za oltar in na kolena ... zupnik postaja nervozennnn
victoriosus
05. 08. 2007 15.20
Bajuk sploh ni rojen v Argentini, tako da veš... Pa tudi z argentinskim zadolževanjem nima nič veze, tip je delal v Mednameriški razvojni banki; to ni kar tako, veš. Pa Slovenija ne bo bankrotirala, kazalci so bili vseskozi odlični. Razen inflacija zdaj, trenutno. Prej smo pa imeli po 3 mesece deflacije...!
gadni@email.si
05. 08. 2007 09.06
Tale Argentinec Bahuk nam bo naredil še veliko sranje, če ga ne bo JJ zamenjal. Zadolževanje je že podobno argentinskemu, kar dober jo bo odnesu če ne bo Slovenija bankrotirala že pred koncem mandata.
kriss714@amis.net
05. 08. 2007 00.54
V Ogledalu (strankarsko glasilo Nsi) so v drugi številki objavili obširen članek o previsokih penzijah, ki jih prejemajo jugooficirji v sloveniji (sic) na osnovi falsificiranih papirjev iz beograda. Do danes se ni še nič spremenilo. Verjetno na račun dobrih odnosov z jugonostalgignim desusom. Ljudje načel. Ravno tako še vedno čakamo, kdaj bo ura na iskri začela kazati stanje zunanjega dolga. Poštenost.........