V Novi Sloveniji - krščanski ljudski stranki (NSi) so danes praznovali sedmo obletnico obstoja. Stranka je leta 2000 nastala po razpadu združene Slovenske ljudske stranke in Slovenskih krščanskih demokratov (SLS+SKD), med njene večje uspehe pa sodi nastop na evropskih volitvah 2004, ko je s 23,6 odstotka glasov dosegla svoj najboljši volilni izid. V zadnjem času je v ospredju strankine politike predvsem negativen odnos do igralništva, zaradi česar koaliciji nekateri napovedujejo težavno jesen.
Stranko že od ustanovitve vodi zdajšnji finančni minister Andrej Bajuk, ki je leta 2000 šest mesecev vodil tudi vlado. Trenutno stranka poleg SDS, SLS in DeSUS sestavlja koalicijo, v vladi pa ima štiri resorje; finančnega (Bajuk), za delo, družino in socialne zadeve (Marjeta Cotman), za pravosodje (Lovro Šturm) ter za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo (Jure Zupan).
Uspehi in padci ...
Za največji uspeh stranke velja nastop na volitvah v evropski parlament leta 2004, še istega leta pa je sledil neuspeh na volitvah v parlament; za NSi je glasovalo 9,09 odstotka volilnih upravičencev, kar je stranki prineslo devet mest v državnem zboru. Še slabše se je stranka odrezala na lanskih lokalnih volitvah, skupno je namreč na volitvah v občinske svete prejela 6,33 odstotka glasov. Tudi najnovejše raziskave javnega mnenja stranki kažejo relativno majhno podporo; po julijski anketi Dela bi NSi volilo 4,3 odstotka volivcev.
Na četrtem mestu
V NSi sicer pravijo, da stranka v zadnjih mesecih izboljšuje svoj rezultat. "Če smo bili še pred nedavnim redno na petem ali šestem mestu med parlamentarnimi strankami, se danes že pri vseh anketah uvrščamo na četrto mesto," menijo. Boljši rezultati naj bi bili po njihovem prepričanju posledica sprememb načina dela po lokalnih volitvah 2006.
Vrh NSi je o prihodnosti stranke razpravljal tudi na marčevski klavzuri, kjer je strankin podmladek vodstvu predstavil predlog prenove stranke, vendar pa so nesoglasja po klavzuri uspeli pomiriti.
Negativen odnos do igralništva
V zadnjem času je v ospredju strankine politike njen negativen odnos do igralništva. V NSi so potrdili, da njihova poslanska skupina v parlamentu ne bo podprla sprememb zakonodaje, ki bi omogočile investicijo ameriškega Harrah's Entertainmenta. Kljub temu zaradi tega ne pričakujejo težav v koaliciji, "saj ta projekt ni del koalicijske pogodbe".
Organizacijsko strukturo NSi sestavljajo organi na nacionalni ravni (kongres, svet, konferenca, izvršilni odbor) in na lokalni ravni (krajevni, občinski in regijski odbori). V stranki delujejo še klub županov in svetnikov (NSi ima 10 županov in okoli 125 občinskih svetnikov), ženska zveza, podmladek Mlada Slovenija, kmečka zveza, zveza seniorjev in združenje delavcev.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.