Zakon določa, da morajo vozniki v času zimske sezone vozilo opremiti z ustrezno opremo. Voznika, ki za to ne bo poskrbel, bodo kaznovali z globo v višini 120 evrov, če pa bo zaradi tega oviral promet, mu bodo naložili 400 evrov kazni.
Kaj spada v zimsko opremo?
V zimsko opremo vozil spadajo zimske pnevmatike na vseh štirih kolesih, voznik pa lahko uporablja tudi poletne pnevmatike, vendar le, če ima v avtomobilu shranjene ustrezno velike snežne verige za pogonska kolesa ali verigam enakovredne pripomočke. Pomembno je tudi, da imajo zimske pnevmatike (označene so z M+S, M.S ali M&S) najmanj tri milimetre profila.
Predpisano zimsko opremo mora voznik uporabljati tudi izven uradne zimske sezone, če so na cesti zimske razmere, torej, ko se sneg oprijema vozišča ali pa je vozišče zasneženo, zaledenelo ali poledenelo, še pojasnjujejo na policiji.
Policisti v pripravljenosti
Policisti bodo opremljenost z zimsko opremo v prihodnjih dneh po besedah Boštjana Smoleja iz sektorja prometne policije na Generalni policijski upravi preverjali v okviru rednega nadzora prometa. Voznik, ki svojega avtomobila ne bo opremil z ustrezno zimsko opremo, bo kaznovan s 120 evri globe, če pa bo zaradi njega oviran ali onemogočen promet, pa s 400 evri. Kazni za pravne osebe so še nekajkrat večje.
Sicer pa na policiji navajajo še, da v avtomobil, pripravljen na zimsko vožnjo, spadata tudi metlica in strgalo za čiščenje stekel. "V posodi s tekočino za čiščenje vetrobranskega stekla naj bo dovolj tekočine, ki v mrazu ne bo zmrznila. Naprave za odtajanje in sušenje vetrobranskega stekla ter naprave za ogrevanje in zračenje morajo zagotoviti normalno vidljivost skozi steklo," opozarjajo.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.