Zunanji minister Karl Erjavec je interpelacijo, ki sta jo zoper njega danes vložili opozicijski NSi in SDS, označil za "pamflet očitkov" brez pravih argumentov proti njegovemu delu. Menil je, da gre pravzaprav za poskus NSi, da znova pritegne pozornost in se v luči napovedi oblikovanja nove stranke na desnici izogne izpadu iz parlamenta.
Kot je dejal Erjavec na novinarski konferenci na zunanjem ministrstvu, je interpelacijo pravzaprav pričakoval, zato je zadovoljen, da so predlagatelji "prešli od besed k dejanjem". Po drugi strani pa je interpelacijo ocenil kot slabo pripravljeno, brez pravih argumentov. "Vsi očitki so neosnovani," je poudaril
Spoštuje sicer ta instrument opozicije, vendar ga, kot je dejal, čudi, da jo je vložil predsednik zunanjepolitičnega odbora državnega zbora Jožef Horvat, ki je doslej vseskozi hvalil njegovo delo na položaju zunanjega ministra. Kot je dejal, sta še v ponedeljek na posvetu diplomacije na Brdu pri Kranju skupaj kosila, pa ni slišal nobenih takšnih očitkov, kakršne so mu danes izrekli v interpelaciji.
Menil je, da interpelacija ne bo uspela in tudi ne bo zamajala vlade Mira Cerarja. To bo po njegovem mnenju predvsem "avtogol" NSi.

Kaj očitajo Erjavcu?
V interpelaciji so poslanci SDS in NSi zapisali, da zunanji minister Karl Erjavec ne izvaja zunanjih zadev v skladu s splošnimi usmeritvami, ki jih določa DZ, zato po njihovem mnenju krši 2. člen zakona o zunanjih zadevah.
Očitajo mu tudi opuščanje dolžnega nadzora in neukrepanje proti odgovornim diplomatom, ki so po njihovih besedah zagrešili hude nepravilnosti in finančne malverzacije, ter klientelistično kadrovanje, politizacijo ministrstva za zunanje zadeve ter demotivacijo zaposlenih na ministrstvu.
Prav tako je po njihovem mnenju Erjavec izrekel "vrsto nepremišljenih, neodgovornih, nedržavotvornih izjav" glede postopka arbitraže o meji s Hrvaško, priznanja Palestine in migrantske krize ter morebitnih skrajnežev IS. S tem sta se po njihovem mnenju drastično zmanjšala kredibilnost in priznanje zunanjepolitične prepoznavnosti Slovenije.
Poslanec NSi Jožef Horvat, ki je tudi v vlogi predsednika zunanjepolitičnega odbora DZ, je povedal, da poleti ob izbruhu prisluškovalne afere, ki je ogrozila arbitražo s Hrvaško, še niso želeli "zaostrovati odnosov z zunanjim ministrom", ker da so postavili interes države pred interes strank.
"Dejstvo pa je, da se je v zadnjem obdobju nabralo veliko škodljivih dejanj ministra za zunanje zadeve Erjavca, da z interpelacijo preprosto ne moremo več odlašati in je interpelacija racionalno dejanje opozicije v okviru nadzorne funkcije DZ nad delom vlade," je dejal Horvat.
"Če Erjavec misli, da bo razprava o interpelaciji (...) izgubljen dan v DZ, potem se naj zamisli, koliko izgubljenih dni in izgubljenih priložnosti, je imela Slovenija pod njegovim vodenjem MZZ," se je Horvat še odzval na Erjavčev sredin komentar napovedi interpelacije.
Interpelacija je tudi sporočilo Erjavcu in vladi, da je nad njima DZ. Vendar pa interpelacija ne ruši vlade, je poudaril Horvat. "Če bo Erjavec razrešen, lahko koalicijo in vlado zruši on sam," meni. Če pa ne bo razrešen, Horvat opozarja premierja Mira Cerarja, da bo njegova vlada le še tonila. Zato s tem dajejo Cerarju možnost, da Erjavca razreši sam. Če bo to storil, bodo umaknili interpelacijo, je dejal in menil, da si "Slovenija zasluži boljšega zunanjega ministra".
Horvat je menil tudi, da vse od predsedovanja Evropski uniji leta 2008, ki ga je vodila vlada Janeza Janše, mednarodni ugled Slovenije samo še pada. To trdi tudi na podlagi pogovorov s tujimi veleposlaniki v Sloveniji.
Tudi Andrej Šircelj se je v imenu SDS pridružil ocenam, da je slovenska zunanja politika v celotnem obdobju ministrovanja Erjavca "premalo strateško naravnana" k EU in Natu, ampak vse preveč k drugim vzhodnoevropskim državam, zlasti Rusiji.
Pri tem je izpostavil, da so bile tudi v reševanju ukrajinske krize in v povezavi odnosov med Rusijo in EU nekatere izjave nepremišljene in "ne dajejo verodostojnosti slovenski zunanji politiki". "Slovenska zunanja politika se izgublja. Pravzaprav je nikjer ni," je dejal Šircelj.

Erjavcu je očital še "medlost in nedorečenost" ter pomanjkanje cilja glede aktualnih vprašanj v Evropi in svetu in tudi glede zunanje politike v Sloveniji. "Ni odločnih stališč glede migrantske krize, glede spoštovanja schengenske meje, dublinske uredbe," je našteval poslanec SDS.
Očita mu tudi, da "učinki gospodarske diplomacije niso vidni", da mreža diplomatsko-konzularnih predstavništev "ni optimalna", saj da bi jo bilo treba bolj prilagajati razvijajočim se trgom.
"Zadeve se kopičijo (...), zato je ta interpelacija lahko tudi državotvorno dejanje za premierja, da bo lahko zamenjal neučinkovite in predvsem neverodostojne ministre," je še dejal Šircelj.

Interpelacija je sicer delo le SDS in NSi, k njenemu oblikovanju drugih opozicijskih strank niso povabili. Horvat in Erjavec pa sta tudi zavrnila očitke, da je Erjavca na položaju zunanjega ministra pravzaprav ustoličila Janševa vlada leta 2012.
Kot je dejal Šircelj, to ne pomeni, da ima minister lahko položaj kar za nedoločen čas, s Horvatom pa sta oba tudi spomnila, da je Janša kot premier ob koncu vladanja Erjavcu tudi odvzel določena pooblastila, kar naj bi že tedaj dokazovalo, da z Erjavcem kot ministrom ni bil zadovoljen.
V začetku leta 2013, ko je že razpadla tedanja desnosredinska vladna koalicija, je Janša res odvzel Erjavcu pooblastila, a le v pogajanjih s Hrvaško glede reševanja vprašanja Ljubljanske banke, za kar je odgovornost prevzel sam.
Končalo se je s podpisom mokriškega memoranduma, ki pa problema ni rešil zaradi različnih interpretacij, ki jih imata obe državi. To se je izkazalo, potem ko je Slovenija izpolnila svoj del obveznosti in ratificirala hrvaško pristopno pogodbo za vstop v EU.
Han: Erjavec bo interpelacijo preživel
Vodja poslanske skupine SD Matjaž Han je izrazil prepričanje, da binterpelacijo SDS in NSi težko komentira, ker je še ni videl, glede na to, kar so objavili mediji, "pa lahko rečem, da bo gospod Erjavec, če ne bo novih dejstev, to interpelacijo seveda preživel. In bo spet Karl zmagovalec".

O glasovanju koalicije glede interpelacije danes niso govorili, Han pa je poudaril, da je treba biti v politiki realen: "Karl Erjavec je predsednik politične stranke, ki ima za sabo enajst poslancev. Če bi koalicija njega zavrnila, ker bi ga pač zavrnila, seveda takšne vlade pač ni več."
Vilfana zanima, če bo Horvat, v primeru neuspešne interpelacije, odstopil kot predsednik odbora
Poslanec DeSUS Peter Vilfan meni, da bo Erjavec več kot dobro odgovoril na očitke v interpelaciji. V DeSUS bodo "zelo natančno preučili interpelacijo in se na podlagi tega natančno odločili, na kakšen način in v kakšni meri bomo na njo odgovarjali". "Tisto, kar mene zanima, pa je to: Ali bo predsednik odbora za zunanjo politiko, ki je predlagatelj in prvopodpisani te interpelacije v primeru, da ne bo uspešna, odstopil kot predsednik odbora. V teh časih je sodelovanje odbora, predsednika odbora in zunanjega ministra ter ministrstva sila pomembno, že skorajda vsakodnevno," je dejal.
Poudaril je, da bi sam minuto po neizglasovani interpelaciji odstopil z mesta predsednika odbora, če bi bil v istem položaju.
Dobovšek: Erjavec ni najšibkejši člen
Vodja nepovezanih poslancev Bojan Dobovšek je v odzivu na vloženo interpelacijo proti Erjavcu dejal, da so pričakovali interpelacijo proti kakšnemu drugemu ministru ali ministrici, saj da Erjavec ni najšibkejši člen.

Predlagateljici interpelacije SDS in NSi sta skupino nepovezanih poslancev sicer povabili, naj prispeva podpise pod interpelacijo, a Dobovšek pravi, da "glede na predstavljeno gradivo nismo ocenili, da je to gradivo tako močno, da bi lahko to interpelacijo izpeljali".
"Vsekakor pa bomo z zanimanjem spremljali razpravo, predvsem glede problematike na veleposlaništvih in se potem glede na odgovore odločili," je dejal Dobovšek. Bolj problematična področja, kjer bi prej pričakovali interpelacijo, so po njegovem mnenju zdravstvo, kultura in varnost.
Dobovšek sicer ne ve, ali bi se lahko premier Miro Cerar odpovedal Erjavcu. "Kako je trdna koalicija, ne vem. To bodo morali povedati predstavniki koalicije. Ampak daje se občutek, da Cerar ne vodi koalicije," je še dejal.
V SMC se morajo z vsebino interpelacije najprej seznaniti
Zunanji minister Karl Erjavec ima v tem mandatu izjemno zahtevno delo zaradi vseh aktualnih dogodkov v mednarodni skupnosti, zaradi česar je gotovo podvržen bolj podrobnemu gledanju pod prste, je interpelacijo SDS in NSi proti ministru komentirala vodja poslanske skupine SMC Simona Kustec Lipicer.
Kustec Lipicerjeva je sicer poudarila, da so bili o predlogu interpelacije obveščeni preko medijev, zato jo bodo lahko komentirali šele, ko se bodo natančno seznanili z vsebino.
"Vsi, ki delamo, se tudi motimo in delamo napake - tudi vi, jaz in vsi ostali. Prepričana sem, da je v tem smislu kakšno napako pri svojem delu naredil tudi minister Erjavec," je dejala po današnjem sestanku koalicije.
Ob tem je poudarila, da po njeni oceni, kolikor je delo ministrstva za zunanje zadeve spremljala skozi parlamentarno delo in pristojnosti, minister ni storil kakšne usodne napake.
Po njenih besedah je preuranjeno govoriti, kako bo glasovala koalicija, saj se morajo najprej sploh seznaniti z interpelacijo.
KOMENTARJI (262)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.