Predsednik DeSUS Karl Erjavec je poudaril, da smo lahko primer, kako je "naša prva republika uspešna". Po njegovem smo Slovenci lahko ponosni in ne potrebujemo nobenih razprav o drugi republiki, o čemer je danes na kongresu SDS spregovoril predsednik največje opozicijske stranke Janez Janša.
Predlagane ustavne spremembe po besedah Erjavca ne bi pripomogle k temu, da bi bila Slovenija še bolj učinkovita.
Kot je dejal, se moramo v trenutku, ko se ves svet sooča s finančno in gospodarsko krizo, tudi mi usmeriti v reševanje teh težav. "Razprava, ki ima sicer visoko leteče besede – druga republika – bi zgolj pomenila, da potenciale trošimo za nekaj, kar ne bi razreševalo problemov, ki jih državljani občutimo vsak dan," je dejal.
Glede koalicije in možnosti predčasnih volitev pa je poudaril, da je ta trenutek koalicija trdna in po njegovem ni razlogov, da bi prišlo do predčasnih volitev. "Zaradi finančne in gospodarske krize in zaradi vprašanj, ki so povezana z reševanjem meje s Hrvaško, je ta čas delo v koaliciji izjemno naporno in občutljivo, ker gre za usodna vprašanja, kako bo Slovenija izšla iz te krize in kako bomo rešili odprta vprašanja s Hrvaško," meni Erjavec.
Predčasne volitve so po njegovem želja vsake opozicije, vendar "bi z njimi izgubili veliko časa, namesto da bi energijo vlagali v reševanje gospodarske in finančne krize".
Zares: Ekstremne ideje ekstremista
Vodja poslanske skupine Zaresa Cveta Zalokar Oražem je glede ustavnih sprememb, ki jih je na področju sodstva danes predstavil Janša, dejala, da gre "za ekstremne ideje, vredne ekstremista, kot je on".
Nekaj ustavnih sprememb je po njenem sicer potrebnih. Ob tem je omenila vprašanje referenduma, "ki se ga da pri nas uporabiti in izkoriščati tudi za politične namene". Glede možnosti predčasnih volitev pa je poslanka Zaresa dejala, da so sicer vedno mogoče. Če bi kakšna od koalicijskih strank izstopila, pa po njenih besedah ne bi prišlo do predčasnih volitev, ampak drugih rešitev, še posebej zato, ker smo v krizi.
"Vse bolj je jasno, da bo v času krize prav SDS nosilec bolj hitrih in radikalnih zahtev in tudi ponudnik rešitev, ki naj bi bile čudežne," je dejala in opozorila na SDS paket protikriznih ukrepov. Kot je poudarila, se Janša "želi ne glede na to, da ima velik delež krivde za marsikaj, kar se nam v kriznih časih pojavlja v bolj ekstremni obliki, prikazati kot uspešen politik iz preteklik štirih let – neke vrste rešitelj".
Krizni časi pa so po njenih besedah vedno zlati časi za ljudi, ki hrepenijo po oblasti oziroma si želijo predvsem moč in oblast. "To ni način, kako bi uspešno kljubovali krizi," meni Zalokar Oražmova. Poslanka sicer upa, "da v Sloveniji ne bomo nasedli in dali možnosti za razvoj teh ekstremnih idej".
'Ideja druge republike ni nova'
Namestnik predsednika SD Patrick Vlačič je dejal, "da država ni v političnem krču", ki bi zahteval ustavne spremembe. Ideja druge republike pa po njegovih besedah ni nova, saj jo je pred časom v drugačnem kontekstu omenjal tudi predsednik vlade Borut Pahor.
Kot je dejal Vlačič, se do predlaganih sprememb ustave ne bi opredeljeval, ker jih še ne pozna dovolj. "Mi jih bomo vsekakor pregledali, kot pregledamo vse politične pobude, ampak ta trenutek se mi ne zdijo niti nujne niti potrebne, niti neka velika dodana politična vrednost," je poudaril.
Namestnik predsednika SD tudi misli, da bi se morala država v tem trenutku ukvarjati z vprašanjem, kako premagati krizo, kako zagotoviti nova delovna mesta in ohranjati sedanja, kako zagotoviti čim boljšo zdravstveno oskrbo in kako zagotoviti vzdržnost pokojninske blagajne.
"V to krizo, ki je svetovna, nas je pripeljal neoliberalni koncept," je opozoril Vlačič in dodal, da ne gre pozabiti, kaj so bile ekonomske ideje tedaj, ko je vlado vodila SDS. "To so bile neoliberalne ideje in ta koncept nas je pripeljal v to krizo, zato težko verjamem, da imajo v SDS prave odgovore. Mislim, da imamo mi boljše odgovore," je poudaril.
Glede predčasnih volitev pa je dejal, da je to po našem sistemu možno, sam pa ta trenutek ne vidi niti potrebe niti realne grožnje.
Kresal: Zdržali bomo do konca mandata
"Pomembne gospodarske ukrepe in strukturne reforme bi lahko sprejeli takrat, ko je bila Slovenija v velikem gospodarskem razcvetu, ko so bili pogoji za razvoj in delo res dobri. To je bilo pred štirimi leti, ko je bila na oblasti Janševa vlada," je danes povedala predsednica LDS Katarina Kresal.
Na Janševo oceno, da "obstaja vse večja verjetnost, da na nov slovenski parlament ne bo treba čakati štiri leta," je Kresalova odgovorila, da je vladna koalicija morda včasih glasna, morda se tudi včasih skrega, temelji pa na resni želji spreminjati stvari v Sloveniji na bolje, ustvarjati boljše pogoje za življenje in bolj učinkovito državo. "Ker nas družijo te vrednote, bomo zagotovo zdržali do konca mandata in ta predvidevanja in želje Janše se po mojem mnenju ne bodo uresničile," je dejala Kresalova.
Odzvala se je tudi na Janševo napoved ustanovitve "nove slovenske republike". Ob tem je Kresalova pojasnila, da je nekaj predlogov, ki jih omenja SDS, povzetih po normativnem programu vlade. "Ministrstvo za pravosodje je namreč že sprejelo ukrepe za zmanjšanje sodnih zaostankov, sprejema se tudi reforma ustavnega sodišča, vzpostavljena bodo tudi specializirana sodišča za gospodarski kriminal," je poudarila Kresalova.
Zanjo so nekatere pobude SDS nesprejemljive, predvsem je po njeni oceni nesprejemljiva pobuda, da bi uvedli sistem, ki bi omogočil lažjo razpustitev parlamenta, ali da bi center odločanja o sprejemu zakonov postavili na referendum, ne pa v parlament, kamor sodi.
KOMENTARJI (103)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.