Slovenija

(Ne)popolno darilo: lonec za ženo, 500 evrov na otroka?

Ljubljana, 22. 12. 2018 15.19 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 10 min
Avtor
Natalija Švab
Komentarji
47

Čas, ki nas še loči do božiča in novega leta, številni preživljajo na lovu za popolnimi darili. Pravzaprav bo marsikoga tako okupirala ideja popolnega božiča, da se bodo prazniki na koncu spremenili v polomijo. Povsem po nepotrebnem. Popolnosti namreč ni, ko gre za darila, pa količina in denarna vrednost ne igrata prav velike vloge. Ko gre za otroke, pa "preveč" ni le nepotrebno, ampak dolgoročno škodljivo.

Božič
Božič FOTO: Thinkstock
Za praznike imejte samo en načrt - da jih boste preživeli z ljudmi, ki jih imate radi in počeli stvari, ki vas veselijo, prvi strokovnjak Peter Walschburger.
Po tradiciji so božično-novoletni prazniki čas obdarovanj. A odkar so voščilnice, ki jih je prinesel poštar, in nogavice, ki jih je spletla babica, zamenjali neskončni seznami želja – od elektronskih naprav do igrač in drugih predmetov, ki se lahko pohvalijo z nazivom "trenutni trend", se marsikdo znajde v zagati. Pojavi se vprašanje, kaj podariti, da bo oseba na drugi strani vesela, pri tem pa ne bankrotirati.

Želite podariti popolno darilo? Vprašajte!

Psihologa Raj Persaud in Adrian Furnham pravita, da je odgovor enostavnejši kot se zdi. Skriva pa se v razumevanju definicije "pravega darila". Kot pravita v prispevku za Psychology Today, je darilo "manifestacija medsebojnega razumevanja tistega, ki darilo podarja in tistega, ki ga prejema". Popolno darilo je nekaj, kar si obdarovanec resnično želi, bo v tem užival in bo darilo cenil, praviloma pa gre za nekaj, česar si sam najbrž ne bi kupil, pravita. Obdarovanje je torej priložnost, da nekomu podarimo nekaj, kar si resnično želi, a si, ko so plačane vse položnice in opravljeni vsi nujni opravki, tega nikoli ne privošči.

Kaj pa, če tudi po temeljitem razmisleku še vedno ne veste, kaj bi osebo na drugi strani najbolj razveselilo? Vprašajte, svetujejo strokovnjaki. Iskrena komunikacija je temelj odnosa in pogovor o darilih naj ne bo tabu tema. Še posebej, če razmišljate o darilu večje vrednosti.

In morda še dodatna motivacija, zakaj vprašati, kaj oseba želi za darilo – sodeč po različnih raziskavah, je na leto z darili nezadovoljnih od 30 do 50 odstotkov obdarovancev. Zagotovo nihče ne želi, da je njegov dar nekaj, na čemer se bo nabiral prah, obdarovanec pa se bo moral pretvarjati, kako zadovoljen je. Še posebej, če je mogoče zagato rešiti s preprostim vprašanjem.

Če ste na drugi strani, torej med tistimi, ki jih bo doletelo vprašanje, kaj si želiš, pa strokovnjaki pravijo, da se držite pravila enega darila – osebi na drugi strani torej ne posredujte celega seznama želja. Niti, če bo obdarovan otrok. Prav tako upoštevajte finančne zmožnosti tistega, ki bo darilo poklonil. In seveda ne bo nič narobe, če si namesto predmeta zaželite le dan skupnega druženja.

denar v denarnici
denar v denarnici FOTO: iStockphoto

Je denar popolno darilo?

Obdarovanje partnerja: posoda in nogavice so precej osovražena darila v partnerskem odnosu. Še najbolje bo, če izberete darilo, v katerem bosta uživala oba - oddih za konec tedna, kuharski tečaj ali kakšno drugo skupno aktivnost.

V nogavico nad kaminom zatlačiti bankovec je enostavno, ne terja razmišljanja o obdarovancu in njegovih željah, prihrani vam stres, ki ga običajno predstavlja tekanje po trgovinah … Praktično, kajne? Poleg tega si bo lahko obdarovanec sam kupil točno tisto, kar si najbolj želi – pa si morda niti ne upa povedati na glas.

Je torej denar popolno darilo? Odgovor ni povsem enostaven. Profesor ekonomije iz Minnesote Joel Waldfogel je v obsežni raziskavi na reprezentativnem vzorcu ugotovil, da bi se obdarovanci zadovoljili s precej manjšo vsoto denarja kot je stalo darilo, ki so ga prejeli, če bi jim obdarovalec namesto predmeta dal denar. Po eni strani bi torej z denarjem ne le na hitro rešili težavo obdarovanja, še prihranili bi.

Po drugi strani pa obstajajo razlogi, zakaj denar ni najboljše darilo. O njih sta se za Journal of Public Economics razpisala Tore Ellingsen in Magnus Johannesson. Denarja se, kot pravita, držijo številne negativne oznake. Ljudem med drugim predstavlja pohlep in sebičnost, številne raziskave kažejo, da prisotnost denarja v razmerju spreminja njegovo dinamiko, zadovoljstvo obeh strani pa je večje, če druga drugi naklonita čas kot bankovec. V primeru daril to, da ste jih izdelali sami ali ste si vzeli čas, da o njih razmislite in jih poiščete v trgovini, nosi večjo težo od denarja. Strokovnjaka celo menita, da časovni vložek v darilo pove precej o iskrenosti in globini odnosa, drugi osebi pa signalizira, kako pomembna je. Kaj predstavlja bankovec za 50 evrov pa je lahko stvar (napačne) interpretacije – tudi vprašanja ali je to v očeh obdarovalca vrednost odnosa.

Torej - v osnovi denar ni najboljša ideja. Vendar pa pomisleki odpadejo, če je oseba sama izrazila željo, da se v darilu skriva denar.

Ne, za to, da preživite prijetne praznike, ne potrebujete gore denarja ali celo posojila

Pa čeprav obstajajo ljudje, ki v ta namen najamejo posojilo. Deloitte je pred leti ugotavljal, da prazniki ob koncu leta slovensko denarnico stanejo okoli 300 evrov – od tega gre približno polovica za darila. Britanci na primer za darila zapravijo okoli 600 evrov.

Popolno darilo je nekaj, kar si obdarovanec resnično želi, bo v tem užival in bo darilo cenil, praviloma pa gre za nekaj, kar si sam najbrž ne bi kupil, pravita psihologa Raj Persaud in Adrian Furnham.
Kakšen pa je optimalec praznični proračun? Finančni svetovalec in ustanovitelj Global Financial Services Kirk Jewell pravi, da je magična meja en odstotek vašega letnega prihodka. Če se je torej na vaš račun letos steklo 20.000 evrov, praznični proračun znaša 200 evrov.

Sicer pa opozarja, da naj praznično zapravljanje nikakor ne bo neracionalno. Zato skrbno spremljajte, koliko denarja gre za kuhano vino, nakupe na stojnicah in podobno. Sicer se v novo leto ne boste zbudili le z alkoholnim mačkom, ampak z glavobolom zaradi majavih osebnih financ.

Ta nevarnost še posebej preži na ženske, ugotavljajo strokovnjaki. Ti namreč ugotavljajo, da ženske podarijo 84 odstotkov vseh daril. Moški, ki delijo darila to običajno počnejo ob prigovarjanju partnerice oziroma – če že obdarujejo, je obdarovanka partnerica. Medsebojno se po eni od raziskav obdarujejo le okoli štirje odstotki moških, medtem ko na drugi strani darila izmenja približno petina žensk.

In ko smo že ravno pri denarju - ljudi menda pri obdarovanju vodita dva vzgiba - ponos in ljubezen. Medtem ko tisti, ki jih vodi prvo, za darila porabijo veliko denarja, saj smisel ni v darilu, ampak razkazovanju, druga skupina lahko za obdarovanje porabi zgolj minimalen znesek. Persaud in Furnham menita, da več kot boste ob praznikih prejeli in podarili zaradi ljubezni, ne zaradi ponosa - boljši bodo vaši prazniki. Omejena finančna sredstva zato ne pomenijo, da se morate izogibati druženj zaradi strahu, da boste prinesli najslabše darilo.

Par

Kakšen je primeren znesek, ko kupujemo darilo za partnerja?

Pri enem največjih portalov za spletne zmenkarije na svetu Match.com, so si nekoč omislili "darilometer".

Prepričani so, da je vrednost darila odvisna od tega, koliko časa je par skupaj ter finančnih zmožnosti. Načeloma pa naj bi pari, ki so skupaj manj kot mesec dni, izmenjali darila v vrednosti med 20 in 40 evrov, tisti, ki so skupaj med enim in šestimi meseci darila v vrednosti nad 45 evrov, tisti, ki so skupaj več kot šest mesecev pa tudi darila, katerih vrednost doseže 100 evrov. Pravzaprav naj bi vrednost naraščala s številom skupaj preživelih let - tudi zato, ker takšni pari redko porabljajo denar za zmenke in so prazniki priložnost, da se partnerja posvetita drug drugemu.

In če se še vedno sprašujete, kaj kupiti, vprašali pa raje ne boste? Posoda in nogavice so precej osovražena darila v partnerskem odnosu. Še najbolje bo, če izberete darilo, v katerem bosta uživala oba - oddih za konec tedna, kuharski tečaj ali kakšno drugo skupno aktivnost.

"Otroci, ki se naučijo koristi odložene zadovoljitve, so veliko bolje pripravljeni na življenje. In prazniki so čas, ko jih tega lahko naučimo," pravi psihologinja Bettina Hannover.
"Otroci, ki se naučijo koristi odložene zadovoljitve, so veliko bolje pripravljeni na življenje. In prazniki so čas, ko jih tega lahko naučimo," pravi psihologinja Bettina Hannover. FOTO: Thinkstock

500 evrov za darila za enega otroka?!

Kakšen pa je optimalec praznični proračun? Finančni svetovalec Kirk Jewell pravi, da je magična meja en odstotek vašega letnega prihodka. Če se je torej na vaš račun letos steklo 20.000 evrov, praznični proračun znaša 200 evrov.

Morda še pred največjo dilemo pa se za praznike znajdejo starši, stari starši in drugi, ki bodo obdarovali otroke.

Čeprav je na spletnih forumih, kjer o tem potekajo živahne debate, mogoče najti celo podatek, da bodo starši zapravili okoli 500 evrov za darila za enega otroka, so strokovnjaki jasni - manj je več. In več daril ne pomeni več ljubezni, zato je pomembno, da otrok to pomembno dejstvo osvoji čim prej.

Psiholog Sean Grover je za Psychology Today strnil nekaj dognanj o škodljivih učinkih utapljanja otroka v darilih …

Destruktivno vedenje

Otrok, ki v odnosu do daril zapade v pohlepno in grabežljivo razpoloženje, bo posledice tega čutil v odrasli dobi. Študija univerze v Missouriju kaže, da so takšni otroci v odrasli dobi bolj nagnjeni k iskanju začasnih rešitev za zadovoljevanje pohlepa – kot so igranje iger na srečo, neodgovorno najemanje posojil in podobno. V takšni osebi, ki je bila kot otrok zasipana z darili, pričakovanja pa so bila vedno izpolnjena, se naseli nenasitna lakota po vedno več.

Nizka samopodoba

Trajna pozitivna samopodoba je zasidrana v osebah, ki imajo močno identiteto – ne v tistih z veliko materialne lastnine. Preobilje ni v pozitivni korelaciji z občutki lastne vrednosti. Študije so pokazale, da med materialno lastnino, srečo in samozavestjo ni pozitivnih povezav. So pa na lestvicah samozavesti stabilnejšo in pozitivno samozavest namerili pri osebah, ki so imele pozitivne odnose s starši in vrstniki. Prav tako so se takšne osebe bolje spoprijemale z življenjskimi izzivi.

Otroka oropamo občukov sreče

Journal of Happiness piše, da so ljudje bolj zadovoljni, če darila dajejo kot prejemajo. Zelo pomembno je, da se otrok nauči dajati, ne le prejemati. Sicer se lahko zgodi, da bo kot odrasla oseba egocentričen, prav tako do drugih ne bo čutil empatije.

Če ste na drugi strani, torej med tistimi, ki jih bo doletelo vprašanje, kaj si želiš, pa strokovnjaki pravijo, da se držite pravila enega darila – osebi, ki vas želi obdarovati, torej ne posredujte celega seznama želja. Niti, če bo obdarovan otrok. Prav tako upoštevajte finančne zmožnosti tistega, ki bo darilo poklonil. In seveda ne bo nič narobe, če si namesto predmeta zaželite le dan skupnega druženja.

Grover tudi opozarja, naj bodo starši pozorni na znake, da njihov otrok že postaja tiran, ko gre za darila – pa naj bo to vezano na praznike ali na čas med letom, ko vedno nekaj pričakuje, celo glasno zahteva ali darila izsiljuje z manipulacijo. Staršem, ki v teh opisih prepoznajo svojega otroka, priporoča globok razmislek o spremembah vzgojnih praks.

Kdor zna čakati, bo v življenju bolj uspešen

Sicer pa naj bi imelo čakanje na božična darila - če teh ni preveč in imajo svoj smisel - za otroke še dodatno vzgojno noto. V času, ko je vse na dosegu roke - otrokom ni potrebno več niti čakati, kdaj bo na sporedu njihova najljubša risanka, ker za to poskrbi YouTube, se pojavljajo težave, povezane z neučakanostjo in nezmožnostjo razumevanja, da so koraki do cilja, kamor spada tudi potrpežljivo čakanje, del uspešnega življenja.

Ameriški psiholog Walter Mischel je štiriletnike pustil v sobi s piškotom. Kdor ni takoj planil nanj, je za nagrado dobil dva. Raziskovalec je iz tega sklepal na osvojeno raven potrpežljivosti. Deset let kasneje se je s sodelujočimi v študiji znova srečal. Tisti, ki so se bili kot otroci sposobni upreti sladki skušnjavi, so bili deset let kasneje uspešnejši, pri delu bolj skoncentrirani, imeli so boljše delovne navade.

"Otroci, ki se naučijo koristi odložene zadovoljitve, so veliko bolje pripravljeni na življenje. In prazniki so čas, ko jih tega lahko naučimo," pravi psihologinja Bettina Hannover. Pričakovanje, kaj se bo na "veliki dan" skrivalo pod jelko, je tako koristno in prav nobene potrebe ni, da otrok v darilo pokuka že večer prej, ker "ne more čakati".

Božični rituali so namenjeni zabavi, ne družinskemu prepiru leta

Iskrena komunikacija je temelj odnosa in pogovor o darilih naj ne bo tabu tema. Še posebej, če razmišljate o darilu večje vrednosti.
Praznični rituali božiča in novega leta pa niso pomembni le za otroke, podoben vpliv imajo na odrasle. A tu se zaplete, opozarja Peter Walschburger, psiholog in profesor na univerzi v Berlinu. "Ker gre za ritual, se ljudje kompulzivno lotijo načrtovanja in takoj, ko ne gre vse po načrtih, izbruhnejo napetosti, ki vodijo v konflikte. Prav tako so ljudje preveč obremenjeni s predstavami o popolnih praznikih in potem realnost nikoli ne doseže teh pričakovanj. Spustiti je treba pričakovanja - do sebe in drugih," pravi Walschburger, ki se je razgovoril za nemški Die Welt. Ljudem svetuje - za praznike imejte samo en načrt - da jih boste preživeli z ljudmi, ki jih imate radi in počeli stvari, ki vas veselijo.
"Ker gre za ritual, se ljudje kompulzivno lotijo načrtovanja in takoj, ko ne gre vse po načrtih, izbruhnejo napetosti, ki vodijo v konflikte," pravi strokovnjak Peter Walschburger, ki ljudem svetuje, naj jim malenkosti kot so nepopolna večerja, ne pokvarijo praznikov. Študija sicer pravi, da so za praznike ob koncu leta najbolj pod stresom ženske in mladi - večinoma zaradi prevelikih pričakovanj.
"Ker gre za ritual, se ljudje kompulzivno lotijo načrtovanja in takoj, ko ne gre vse po načrtih, izbruhnejo napetosti, ki vodijo v konflikte," pravi strokovnjak Peter Walschburger, ki ljudem svetuje, naj jim malenkosti kot so nepopolna večerja, ne pokvarijo praznikov. Študija sicer pravi, da so za praznike ob koncu leta najbolj pod stresom ženske in mladi - večinoma zaradi prevelikih pričakovanj. FOTO: Thinkstock

Kaj torej potrebujete za prijetne praznike?

Ključnih sedem sestavin je zbral psiholog Ronald E. Riggio.

1. Čas, ki ga boste preživeli z družino. Bolj kot boste čutili bližino ljudi, ki jih imate radi, prijetnejši bodo prazniki.

2. Praznične dobrote. Dobra hrana in pijača, oboje zaužito v dobri družbi, razveseljuje.

3. Sodelovanje v tradicionalnih prazničnih ritualih. Pa naj gre za družinske rituale kot je praznična večerja, obisk stojnice s kuhanim vinom s prijatelji ali za obisk maše, ogled jaslic ali božične predstave.

4. Ohranjanje praznične tradicije. Pomemben je tudi ambient, zato ne pozabite na praznično drevo in drugo dekoracijo.

5. Obdarite bližnje. Morda le z doma pečenimi piškoti, obiskom ali darilom, ki vas bo s to osebo povezalo.

6. Sprejmite darila. In uživajte v njihovem odpiranju. Zapomnite si, da na koncu vendarle šteje namen, zato bodite iskreno hvaležni, četudi niste prejeli sanjskega darila.

7. Pomagajte drugim. Praznike izkoristite za obisk osamljenih, zavetišč za živali, darujte dobrodelnim organizacijam ...

Kakor koli boste že preživeli praznike, naj bodo po vaši meri. In če bodo še tako hektični - ko je vsega konec, je večina s prazničnim časom ob koncu leta vendarle zadovoljna.

Neka raziskava je pokazala, da je s tem, kako so preživeli praznike, običajno zadovoljnih kar 75 odstotkov ljudi, kar pomeni, da to obdobje ljudi vendarle napolni z novo energijo. Da so bili prazniki stresni, je dejalo 44 odstotkov vprašanih. Pri tem so o najvišji stopnji stresa poročali mladi in ženske, medtem ko so starejši in moški praznike preživeli bolj sproščeno.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

KOMENTARJI (47)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Transformerji
23. 12. 2018 15.29
+3
Pa še to: nekoč so bili drugi časi, preprosto je bilo dobiti delo, če si bil delaven. Sramotno je bilo, da bi koristil socialno pomoč, saj smo že takrat imeli preveč Romov. Delavnemu človeku ni padlo na pamet, da bi šel na socialno službo in zaprosil za pomoč (sedaj pa ta služba zahteva višje plače!?). Dokler bomo tudi ob teh praznikih zavajali s pomočjo, bo dobrotnikov kmalu zmanjkalo, kajti preveč je družin, ki so si nakopale otroke tudi samo zaradi socialnih dodatkov. Obetajo se nam še slabši časi, tako bodo odpadli dobrotniki in Božiček.
LedenaGora
23. 12. 2018 18.18
Včasih so ble socijalke bližje plači kot danes tko de če hočeš tvoje čase se more socialka dvignt...
Matev71
23. 12. 2018 14.25
+1
Zgleda da je denarja se velik prevec v sloveniji ne jamrite cez place kake so problem je v samih vas! Zapravljate na stotine evrov za darila ki niso pomembnaaa nic! Samo da se vidi razkosje pa ce pol suh kruh jes ceu mesec nima veze to.... Debilnoo do konca!
LedenaGora
23. 12. 2018 14.10
-3
Jest bom usem ki jih sovražim podaril koledar tita saj je simbol sovražtva 😀😀
Infraping
23. 12. 2018 13.40
-5
Js sn ji kupu drona, pa de vidim pod jelko če bo vesela.
Transformerji
23. 12. 2018 13.14
+3
Glej no glej, novica, o kateri komentiram v takih priložnostih: ne trosite laži ob praznikih Miklavža, Božička ali pa komunističnega Dedka Mraza - ne zavajati otrok! Realnost bodo mnogo prezgodaj spoznali. Zakaj torej trošiti denar? Ko otroci sprejmejo to dejstvo, se vam lahko zgodi tisto, kot se je meni - mi 6 letni otrok reče, ki sem mu že dve leto prej rekel, da Božiček ne obstaja, da gradimo hišo, da darila kupujejo starši, pa nimamo denarja. Pa mi je rekel: saj nič ne zahtevam, samo dajte mi en lepo zavit karton z mašnjico, v njem pa naj bo en zavitek sadnih bonbonov. In je dobil, kar si je želel. Bil je neznansko srečen. So pa potem kasnejše posledice glede na to, da se znajdejo med bogatimi otroci.
Transformerji
23. 12. 2018 13.35
+0
Preberite in se zamislite: kajti tako kot majhni otroci, hodimo na volitve in izbiramo kartone z lepo mašnjico. Vsebina je pa resnično skromna.
NotMe
23. 12. 2018 19.26
Ne pretiravaj. Tole meji na skopuštvo. Ja. SKOPUŠTVO. Glede na to da gradite hišo verjetno niste reveži in bi si lahko odtrgali tistih ne vem, pet evrov? Boš rekel, da otrok nima prav nobene igrače? Niti ene? Oprosti, ampak s svojo realnostjo si jih oropal pravljičnosti praznikov, pričakovanja, klicanja dedkov mrazov in bozickov. Jim torej ne privoscis niti predstav, pravljic? Jim beres za lahko noč cenik Jubizol fasad? Bedno do amena
NotMe
23. 12. 2018 19.28
In ja, otrok si želi daril, ampak si zreduciral želje na pest bonbonov, ki jih verjetno itak dobiva.
willhelmtell
22. 12. 2018 22.45
+17
Ljudje, podarite cas in prijaznost! Povabite clane druzine na en izlet v naravo, cirlus ali pa na sprehod. Posvetite se ljudem, ne kupijte neumnodti in ne podpirajte tega bozicnega divjanja po trgovinah! To ne pomeni nic. Se nekomu posvetiti paveliko!
Transformerji
23. 12. 2018 13.52
+4
To lahko narediš vsak dan, ko so vsi doma! To pa je redko - vedno več jih je, ki delajo ob praznikih, sobotah in nedeljah. Veste, v bolnišnicah, v domovih starejši občanov, delajo tudi ponoči ob praznikih. Ni čudno, da imajo ravno ti najmanjše neto plače???? Zato nehajte nakladati o praznikih, ki se tičejo bogatih, pa učiteljev, vzgojiteljev, zdravnikov (ti imajo dežurne).....še bi lahko našteval. Je med prazniki parlament končno polno zaseden?
mentorhercul
22. 12. 2018 19.57
+23
Najlepše darilo, obisk pravih prijateljev.................
flatearth
23. 12. 2018 14.38
+4
flatearth
22. 12. 2018 19.36
+9
Počen lonec in pravljice je konec, še to naj zbrišejo,
periot22
22. 12. 2018 18.34
+50
Vi novinarji in trgovine ustvarjate odvisneze od materialnih stvari! Prazniki pa z darili nimajo nobene veze!
Rudar
22. 12. 2018 18.52
+14
AxisDeus
22. 12. 2018 18.31
+48
Seveda je vse relativno. Sam pri darilih ne skoparim, vsakega pofla tudi ne maram, hkrati pa z denarjem ne presežem njegove vrednosti. Rad vzamem to, kar je uporabno, kvalitetno in bo dolgo služilo svojemu namenu, pri čemer se zanašam na to, kaj obdarovanec potrebuje. Včasih ga po tem tudi pobaram, saj ne voham misli, da bi točno vedel, kaj to je (in ne vem, zakaj to velja za sramoto dandanes), pri družini pa tako ali tako nekako čez leto dobim občutek, kaj bi bilo primerno. Povem pa, da me marsikdaj odvrne, ko mi nekdo "pokloni" nekaj majhnega v imenu vljudnosti ali pa "prijateljstva" - taki potem ne ostanejo dolgo, imel sem primer ali dva - in so to pretečene in skozi petnajst rok prehajajoče bomboniere, različni praholovci, z ženo sva dobila tudi "nov set krožnikov", ki je imel očitne madeže, pa popacane nogavice (sicer še vedno v embalaži), našteval sploh ne bom. Nisem materialist, a želim, da je darilo dostojno in ne ceneno - če kdo nima veliko, bom povsem zadovoljen tudi z malim in domačim - če pa ima, je lepo vedeti, da je pripravljen zate tudi kaj finančnega dati (če to seveda ne nadkrili osebne komponente odnosa - če mi bo znanec dal kaj nesramno dragega, bom kvečjemu v zadregi) - in dejansko pazi, kaj ti da v roke. Če si z denarjem skozi leto preudaren in paziš, kaj zeliš, si lahko in tudi smeš privoščiti. Moj sin bo za božič dobil plastelin, pa tudi čevlje, ki so nekoliko nadstandardni - ne zelo, imajo kvaliteto in ceno, ki ji je primerna, pa morda še kakšno malenkost, če bova videla kaj primernega zanj, in zato si ne mislim, da ga razvajam. Grem se zdravo razmerje med njegovimi željami in potrebami, in čeprav dobro vem, da imajo nekje, recimo v Jemnu, otroci manj, ne vidim razloga, zakaj bi moral on nositi krivdo za to, in si jaz odrekati. Oz. si bom, vendar le tedaj, ko bom prepričan, da humanitarne organizacije, ki operirajo z denarjem, delajo pošteno, in ko si bo politična, intelektualna in delovna srenja vzela nekaj v korist drugih. Dokler mi le deklarirajo in žugajo s prstom, si bom pa dovolil biti ignoranten in isto svetujem tudi vam, imamo dokazano le eno življenje, v drugem se žal ne bomo rodili. To ne pomeni, da ne dajem ničesar in dam zase, le na prvo mesto postavljam sebe in to, kaj lahko trenutno naredim s situacijo. In še to: kar malo mi je žalostno, ko vidim starše, ki svoje otroke vzgajajo v "nematerialiste", in jim ne privoščijo niti kepice sladoleda, češ, da je svet nepravičen, potem pa ti otroci vsi prevzeti na rojstnih dnevih razgrabijo čips. Denar - sam po sebi - ni pokvarjen in ne zapacan, pomembno je, kaj iz njega narediš. Pa srečen božič vam želim Axis z družino.
Marilyn Monroe
22. 12. 2018 18.53
+4
Današnji otroci so v večini razvajeni in nehvaležni ker jim vse vtaknemo v rit preden si zaželijo . Zato pa je pomembno da jih naučimo da pravo vrednost imajo vrednote . Že naprimer lepo obnašanje in prijaznost je ena takih čudežnih reči , ki nič ne stane , koristi pa vsem . Sicer pa se otroci učijo po zgledu nas . Če bo enkrat navajen na Philipp Plein , nebo nikoli nič dovolj dobro , kar bo manj od tega. Tudi družbo bo izbiral takšno , ki bo dala na statusne simbole . In denar res ni bil pokvarjen nikoli , vedno je bil pokazatelj karakterja lastnika . Zato je nujno , da vedo da je denar samo sredstvo in ne največja vrednota sama po sebi . In količina denarja še nikoli ni osrečila ljudi . Čeprav mnogi zmotno to mislijo . In kar delamo danes , bomo jutri želi . Zmotno je mišljenje , da je samo eno življenje , je le eno v nizu ......
mikitr
22. 12. 2018 18.30
+11
Mislim,da darila ,sploh tista ,ki so po več sto evrov,so brez veze,pravo darilo je ljubezen,spoštovanje in tisto,kar nima veze z materilnimi.
periot22
22. 12. 2018 18.35
+9
flatearth
22. 12. 2018 18.06
-4
Pravi ženski je dober lonec vedno dobrodošel,
tedoVV2HCmedo
22. 12. 2018 18.02
+9
Kaj je za dati ženi? Rože (za to bi rekle, da ni izvirno darilo), kuharske zadeve (za to bi rekle, da imajo ženo za kuharskega hlapca), vino ("si zmešan, alkohol se daje samo moškim!"), šminkarije ("nimaš pojma, s čim se šminkam, tega nikoli ne uporabljam!").... Torej to odpade. Kaj še ostane? Če imaš tudi otroke, ne dajati kaj sladkega. In če imaš otroke, ne moreš iti na romantičen izlet, mama hoče imeti otroka vedno pri sebi. Povzetek: nimaš kaj dati, ženska je zahtevna. Najboljše ji je dati denar ali pa jo vprašati, kaj hoče / noče za darilo.
Mladen sir
22. 12. 2018 17.30
+16
Ko se bom odselil Z VASI NORCEV bo največje,najlepše darilo na kar je že moj oče hotel storiti leta 1979 potem bom dobil največje darilo .Pa ne mislim žalit nobenega se so pametni ti ljudje sami po sebi samo mi več nismo nori da bi nas imeli za BUTLE.Kateri pa lahko kupi darilo za 500€ pa si nikoli v živlenju ni zaslužil denarja sam ampak ga krade.
PIKAPOLONICA1994
23. 12. 2018 09.55
-1
...res je neodavčen in skrit v domačem sefu.....z eno besedo, lopovsko darilo
Black_fyr
22. 12. 2018 16.57
+23
Za božič delim SDS-ove letake s portretom g. Janeza Janšata.
antilevi?ar
22. 12. 2018 17.02
+6
Vsekakor boljše kot slike Tita ali sliko Kardašijine riti
Rudar
22. 12. 2018 17.48
+4
tedoVV2HCmedo
22. 12. 2018 18.06
-2
Jaz si želim ga osebno srečati. On lahko vsem da veliko sreče, če se bo dogovoril za javni nastop, kjer ga bodo lahko vsi spraševali karkoli. Vprašal bi ga, če mu je še ostalo kaj denarja od prodajanja Patrij.
proofreader
22. 12. 2018 19.38
-1
PIKAPOLONICA1994
23. 12. 2018 09.56
+0
...JJ te pa ima res rad....si pa nemumnež..
Laki je malo nervozan
22. 12. 2018 16.53
+12
Prinesite ljubljeni ženi cvetje, pri tem pa ne pozabite tudi na svojo ženo.
PIKAPOLONICA1994
23. 12. 2018 09.56
Flamee
22. 12. 2018 16.49
+31
500e za darilo? Kaj bodo pa starši jedli z minimalno plačo? Zid? Pili pa svoj urin? Kakšni članki res, noro.
Laki je malo nervozan
22. 12. 2018 16.57
+21
Eni lahko, imase, može se.Par dni nazaj je nekdo pri blagajni pred mano pri Milerju dal 280€ za bonboniere.
Laki je malo nervozan
22. 12. 2018 16.47
+9
Pa 3x prevelikih zoknov.
Laki je malo nervozan
22. 12. 2018 16.46
+31
Spet bom dobil polletno zalogo Fa-jev.
detect
22. 12. 2018 16.39
+34
vsi se že preseravajo s temi prazniki.