V zadnji raziskavi smo se Slovenci med 20 testiranimi državami uvrstili šele na 17 mesto. Skoraj 70 odstotkov Slovencev je namreč imelo težave s tem, da niso razumeli navodil za uporabo zdravil. Glavni razlog za t.i. funkcionalno nepismenost pa je po besedah strokovnjakov ta, ker se pri pouku slovenščine ne učimo rabe jezika.
Meta Grosman, predsednica Bralnega društva Slovenije, je pojasnila, da se uči npr. vpisovanje sklanjatev, vpisovanje jezika in jezikovnega sistema, raba jezika pa je druga stvar, to je pragmatika in to se je potrebno naučiti z vajo. Ker pa je veliko drugih stvari, za to ni časa.
Strokovnjaki so mnenja, da se stanje pismenosti v Sloveniji izboljšuje, saj učitelji v zadnjem času posvečajo bistveno več pozornosti izobrazbi branja in pisanja. "To je mogoče, če bi se sistematično lotili tega. Pismenost je mogoče dvigniti. V Angliji so dvignili pismenost v nekaj letih, ko si videli, kako je slabo," je pojasnila Grosmanova.
Sicer pa je trenutno stanje v Sloveniji težko ugotoviti. Ali se je pismenost izboljšala ali celo poslabšala bomo predvidoma izvedeli šele leta 2006, ko bo novo raziskavo objavil mednarodni inštitut za branje.