Zlom mariborske škofije in dogajanje v Ljubljani so žalostni dogodki, ki vnašajo nemir. Tako je v Murski Soboti premestitev nadškofa Urana v Trst komentiral apostolski nuncij v Sloveniji Juliusz Januzs.
Razburjenje je še večje, ker jasnih in uradnih pojasnil cerkev v primeru nekdanjega nadškofa Alojza Urana ne daje. Kot odgovor na vprašanje, zakaj ga je doletela tako huda kazen, kot je odpoklic iz države, se zato kar vrstijo najrazličnejša ugibanja in špekulacije.
Zadnje dni je prevladalo mnenje, da Urana niso kaznovali ne zaradi domnevnega očetovstva niti zaradi finančnega zloma mariborske nadškofije, ampak naj bi bil žrtev notranjih čistk v cerkvi. Obstajala naj bi tudi možnost, da je na odločitev o izgonu vplival nekdanji nuncij v Sloveniji.
Prejšnji papežev odposlanec v Sloveniji, španski kardinal Santos Abril y Castello, je bil namreč prav te dni odstavljen s položaja namestnika kamerlenga. To je visoka funkcija, na katero je bil imenovan šele pred dobrim letom, ko se je vrnil iz Ljubljane, kjer je služboval osem let in je imel v tem času seveda dober pregled nad dogajanjem v slovenski cerkvi.
O tem je tudi poročal v Vatikan oz. bi vsaj moral poročati. Morda so ga zdaj kaznovali, ker svojih nadrejenih v Rimu ni dovolj obveščal o financah mariborske nadškofije. Obenem je Abril y Castelló dober znanec kardinala Rodeta, oba pripadata najbolj konzervativni vatikanski struji in oba sta člana kongregacije za škofe, to je organ, ki je odločil o Uranovem izgonu. Morda pravega razloga za takšno kazen ne bomo nikoli izvedeli. Zelo verjetno gre za notranje čistke, ki jih cerkveni vrh izvaja ne le v Sloveniji, ampak predvsem v Rimu. Sveti sedež zadnje mesece pretresajo najrazličnejši škandali, zato se trudi dokazati, da ima stvari še vedno pod nadzorom.
KOMENTARJI (156)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.