Obrambni minister Karl Erjavec je po več kot 13-urni seji prestal interpelacijo, ki jo je zoper njega vložila največja opozicijska stranka SDS. Interpelacijo je podprlo 35 poslancev, proti pa jih je bilo 39. Podprli so jo v strankah SDS, NSi in SNS, proti pa so bili koalicijski poslanci in poslanca obeh manjšin. Levica ni glasovala. Da bi interpelacija uspela, bi moralo zanjo glasovati 46 poslancev.
Po prestani interpelaciji je Erjavec v izjavi za medije dejal, da je bila interpelacija brez vsebine, "šlo je za neko pravno telovadbo". "Ni to moja prva interpelacija, upam pa, da je moja zadnja," je pripomnil.
Prav tako se je po njegovih besedah potrdilo, da je nekdanji poveljnik poveljstva sil Slovenske vojske (SV) Miha Škerbinc o načelnici Generalštaba SV Alenki Ermenc govoril neprimerno oz. grdo. "O tem bodo stekli tudi drugi postopki," je povedal. Tudi sklep vlade 24. januarja glede streljanja na Počku je bil povsem jasen, je ponovil minister. Kot je dodal, mu je žal edino tega, da je ves čas moral "poslušati žaljive očitke", se pa zaveda, da je to del slovenske politike.
'Opozicija svojega cilja ni dosegla'
"Iz te interpelacije prihajam še močnejši," je dejal za oddajo 24UR ZVEČER. "Treba je vedeti, da nas čakajo težke naloge na obrambnem področju."
Ministra Erjavca je podprlo 'le' 39 poslank in poslancev, tudi premier Šarec se ni brezpogojno postavil na njegovo stran. A Erjavec zatrjuje, da podporo predsednika vlade ima. "Razprava je bila takšna, kot je bila. Vemo, da imamo manjšinsko vlado, in zato je tudi rezultat takšen, kakršen je. Vendar opozicija svojega cilja ni dosegla."
A celo stranka Levica z Miho Kordišem na čelu je na seji ocenila, da je "Erjavec slab minister", v razpravi in glasovanju pa ni sodelovala. "V Sloveniji se z lahkoto daje določene oznake, zlasti opozicija ves čas govori, da sem slab minister. Zanimivo pa je, kadar sem bil v njihovi vladi, sem bil vedno zelo dober minister," na to odgovarja Erjavec.
Erjavca čaka še kazenska ovadba, ki jo je zoper njega zaradi zlorabe položaja in nevestnega dela vložil Sindikat vojakov Slovenije. Obrambni minister omenjeni sindikat na drugi strani obtožuje, da je "spolitiziran" in da je"presegel svoje pristojnosti, kar zadeva sindikalni del". "Nisem še slišal za primer, da bi sindikat pozival, da se vloži interpelacija zoper ministra." Dodaja, da uživa zaupanje znotraj Slovenske vojske.
A Erjavca je ovadil tudi brigadir Škerbinc, celotna zadeva se tako seli na sodišče. Bo Erjavec odstopil, če bo sodišče odločilo, da je zlorabil pooblastila? "To bi bila znanstvena fantastika. Sodišče tega ne more ugotoviti. Gre za zlorabo inštituta ovadb, da se diskreditira ministra – in to je storil Sindikat vojakov Slovenije in to dela tudi brigadir Škerbinc," pravi Erjavec in dodaja, da je bil Škerbinc razrešen povsem zakonito. Znova pa je ponovil očitke, da je omenjeni brigadir povezan s stranko SDS, ki je "ves dan nastopala kot njegov odvetnik". Na vprašanje o morebitnem odstopu, če bo sodišče odločilo proti njemu, pa ni želel neposredno odgovoriti.
Nova Milojka? Izid glasovanja pokazal, da Erjavec v koaliciji ne uživa zaupanja
Po neuspeli interpelaciji se je na Twitterju oglasil predsednik SDS Janez Janša in zapisal, da bo "21. 6. 2019 zapisan v koledar kot dan, v katerem je Žan Mahnič razgalil in deklasiral Karla Erjavca", ter dodal, da je vlada Marjana Šarca dobila novo Milojko. Spomnimo, da je v preteklem mandatu SDS večkrat vložila interpelacijo zoper takratno zdravstveno ministrico Milojka Kolar Celarc.
Poslanec SDS Franc Breznik je izid glasovanja komentiral z besedami, da je ta pokazal, da Erjavec v tej, "z Levico podaljšani koaliciji" ne uživa zaupanja. Slovenska vojska bi v prelomnih časih potrebovala politika, ki ima ne le izjemno karizmo, ampak tudi legitimiteto, je še dejal. Erjavec pa po njegovi oceni legitimitete ni dobil niti v svojem volilnem okolišu, prav tako je ne uživa v koaliciji. "V bistvu je na koncu svoje politične kariere," je dejal Breznik.
Erjavec je danes po presoji poslanca SDS govoril "s čustvenimi izlivi, zelo amatersko, v maniri nizkocenovnih amaterskih filmov".
Breznik se je ob tem dotaknil kadrovskih menjav v Slovenski vojski. Izpostavil je primerjavo življenjepisov nekaterih prejšnjih načelnikov Generalštaba Slovenske vojske z življenjepisom aktualne načelnice Alenke Ermenc. Ob tem je ocenil, da je šlo za "politično nastavitev" in ne klasično, ki je veljala za načelnike do zdaj.
Minister Erjavec in državni sekretar na ministrstvu za obrambo Klemen Grošelj sta po besedah Breznika "obglavila karizmatični vrh Slovenske vojske oz. njen generalštab", hkrati pa še najvišjo taktično raven, ki jo predstavlja poveljstvo sil. Tega je še do nedavnega namreč vodil Miha Škerbinc, ki je veljal za izjemno karizmatičnega poveljnika, ki je pri vojakih imel veliko podporo, je še povedal Breznik.
Kaj so očitali obrambnemu ministru?
V SDS so med drugim Erjavcu očitali zlorabo vojaške obveščevalne službe, odgovornost za prekoračitev pristojnosti ter zavajanje, laganje poslancem in javnosti v primeru nočnega streljanja na Počku. Minister Erjavec je očitke vztrajno zavračal in v obrazložitvi pisnega odgovora na interpelacijo dejal, da je ta nestrokovna ter absurdna, ker temelji na napačnih razlagah prepisov in neresničnih dejstvih.
KOMENTARJI (380)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.