1. december, ko bo sprejem televizijskih programov v Sloveniji možen le še v digitalni obliki, se nezadržno približuje. Na posvetu, ki so se ga udeležili tudi proizvajalci, trgovci, monterji ter predstavniki Apeka in Zveze potrošnikov, so se odprla številna vprašanja. Nanje sta odgovarjala v. d. generalnega direktorja direktorata za informacijsko družbo Nikolaj Simič in direktor Sintesia, kjer "podeljujejo" nalepke digi, Roman Kužnar.
Trgovca vprašajte, ali bo televizor po prehodu deloval
Simič je februarja na novinarski konferenci dejal, da lahko kupec, če je po oktobru 2008 kupil napravo, ki po prehodu na digitalizacijo ne bo delovala, od prodajalca zahteva nadgradnjo, novi televizor oziroma pretvornik ali kupnino. Danes je dodal, da le ob predpostavki, če je bil kupec zaveden. Njegova trditev temelji na Standardih, sprejetih oktobra 2008, Obligacijskem zakoniku in Zakonu o varstvu potrošnikov. V slovenskih domovih je po ocenah trgovcev okoli 100.000 naprav, kupljenih po oktobru 2008, ki po prehodu ne bodo delovale ob sprejemanju signala preko antene.
Simič je prepričan, da bi moral trgovec po objavi Standardov kupca izrecno opozoriti, da njegova naprava ne ustreza. Trgovci in proizvajalci so odgovorili, da kupec včasih ne zna povedati, na kakšen način sprejema televizijske programe. Menijo tudi, da ne gre za stvarno napako, saj s televizorjem ni nič narobe, ker v določenih sistemih deluje brezhibno.
Simič se ne strinja. Prepričan je, da bi morali vsi trgovci v interesu potrošnikov jasno povedati in označiti, da sprejemnik po prehodu ne bo deloval. Četudi bi takrat stranka vztrajala pri nakupu, pa bi tudi sama nosila posledice. V nasprotnem primeru jih po njegovem mnenju nosi trgovec.
Za reševanje morebitnih težav naj se kupec najprej obrne na trgovca, če pri njem naletite na gluha ušesa, pa na tržni inšpektorat ali Zvezo potrošnikov. V tovrstnih primerih gre sicer za pravno razmerje med kupcem in trgovcem, zato bo moral slednji pravice sam uveljavljati, brez pomoči države.
Sredstev za socialno ogrožene še ni
Digitalno oddajanje bodo na lastni koži občutili "le" tisti, ki sprejemajo programe preko antene. Če nimajo televizorja za digitalno sprejemanje, morajo kupiti pretvornik, katerega cena je na slovenskem trgu okoli 80 evrov.
Država bo pri nakupu sprejemnikov pomagala socialno ogroženim, vendar denarja za pomoč še ni. Upravičencev naj bi bilo do 10.000, kdaj bodo sredstva zagotovili, še ni znano. Prav tako razmišljajo, da bi jim zagotovili brezplačno montažo.
Drugi si bodo morali pretvornik kupiti sami in po potrebi plačati montažo. Vendar pozor! Nekateri Slovenci so nekaterim monterjem plačali 500 ali celo 700 evrov, kar je občutno preveč. Simič poziva vse, naj ne nasedajo, monterje pa, naj se organizirajo ter sestavijo ponudbe in cenike, ki bi jih lahko objavili na spletni strani direktorata.
Kaj zagotavlja nalepka digi?
Po prehodu na digitalno oddajanje bodo zagotovo delovale naprave z oznako digi, ki jo proizvajalci dobijo po prestanem testu v podjetju Sintesio. Naprave, ki so pridobile oznako za skladnost s slovenskim sistemom, so objavljene na spletni strani Sintesia.
Proizvajalce, ki so za testiranje plačali, je zanimalo, koliko časa nalepka zagotavlja delovanje in kdo bo odgovarjal potrošnikom, ki jim televizor ob morebitnem prehodu na nov sistem čez tri leta ne bo več deloval. Simič je odgovoril, da so bili standardi Apeka sprejeti za 10 let, zato naj se ne bi spreminjali vsaj do leta 2018. V nasprotnem primeru pa bodo na voljo druge naprave za omogočanje brezhibnega signala. Glede odgovornosti ob morebitnem nedelovanju ni bilo jasnega odgovora, saj je nočejo prevzeti ne država, ne Sintesio, ne proizvajalci, ne trgovci.
Zanimiv je primer proizvajalca, ki si je omislil lastne nalepke. Po mnenju trgovcev s tem nedvoumno prevzema morebitno naknadno odgovornost za nedelovanje. Simič je odgovoril, da gre v tem primeru za reklamo, prava nalepka digi pa proizvajalcem zagotavlja skladnost, ki jo garantira neodvisna institucija.
Kmalu bodo gospodinjstva prejela zloženke
Med razpravo je bilo vseskozi slišati opozorila, da je 1. december nevarno blizu. Nekateri so govorili celo o televizijskem mrku. Simič se zaveda, da zmanjkuje časa. Akcijski načrt s točnimi datumi je po njegovih zagotovilih pripravljen. Naslednji korak bodo zloženke z obrazložitvijo prehoda in novostmi ob morebitnem nakupu, ki jih bodo v kratkem poslali vsem gospodinjstvom, na voljo pa bodo tudi v trgovinah.
KOMENTARJI (67)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.