Iz Civilne iniciative Teharje so nam sporočili, da so prebivalci Bukovžlaka, ki stanujejo tik ob ograji Cinkarne Celje, v petek zaznali močan vonj po žvepleni kislini. Od 10. pa vse do 14. ure so bili zaprti v svojih stanovanjih. Ker ni kazalo, da se bodo razmere izboljšale, so prebivalci poklicali na številko 112 in v cinkarno. O dogodku so obvestili tudi Nino Mašat, zaposleno na oddelku za okolje in prostor na celjski občini.
"Iz Cinkarne Celje je prišel na ogled gospod Zlatosan (tako se je predstavil po telefonu) in povedal, da tudi sam voha vonj po žveplu in da bodo pregledal zadeve. Izjavil je: ‘Po vsej verjetnosti je padel kakšen kos svinčene plošče v kislino in je močna reakcija.’ Žal se jim to dogaja iz dneva v dan in samo srečo imamo, če veter morilski smrad odnaša po celi Celjski kotlini in smo deležni manjših koncentracij," je zapisano v pismu, ki smo ga prejeli.
V nadaljevanju je zapisano, da je v nedeljo in ponedeljek zelo smrdelo po gnilih jajcih. "Zopet smo se zapirali v stanovanja, nismo mogli dihati, bolela so nas pljuča, sililo nas je na bruhanje, peklo v grlu, pekle so nas oči,“ naštevajo predstavniki civilne iniciative in dodajajo, da so jih v ponedeljek o pekočem smradu obvestili tudi prebivalci Gajev.
Cinkarna odgovarja
Za komentar smo prosili tudi vodstvo Cinkarne Celje. "Cinkarna Celje, Služba za varstvo okolja (gospod Zlatolas) je v petek, 6. 3. 2009 ob 14.10 sprejela klic Franca Cajhna (iz Civilne iniciative Teharje, op. p.) zaradi smradu po žveplu, ki naj bi se pojavljal v dopoldanskem času. Navedena izjava gospoda Zlatolasa o morebitnem vzroku ni bila dana,“ je v pisnem odgovoru na naša vprašanja odgovorila tehnična direktorica Cinkarne Celje Nikolaja Podgoršek Selič.
V cinkarni so preverili delovanje vseh čistilnih naprav in meritve koncentracije žveplovega dioksida v zraku. Meritve so opravili na lokaciji vzhodno od cinkarne in na drugih merilnih napravah v Celju. "Ugotovljeno je bilo, da so vse čistilne naprave delovale brezhibno in da so bile koncentracije žveplovega dioksida nizke, torej daleč pod dovoljenimi vrednostmi,“ je v sporočilu zapisala Podgoršek Seličeva.
Za podatke smo prosili tudi Nino Mašat, zaposleno na oddelku za okolje in prostor na celjski občini. Prav Mašatova naj bi bila obveščena o dogodkih, ki jih navaja civilna iniciativa. "Mestna občina Celje je za navedene termine preverila onesnaženost zraka na merilni postaji ANAS. To je avtomatska merilna postaja v sklopu državne merilne mreže. Postavljena je pri bolnišnici Celje. Iz podatkov za te termine ni bilo razvidno, da bi bile povišane oziroma presežene vrednosti merjenih parametrov, na katere se sklicuje civilna iniciativa," nam je sporočila Tjaša Podrgajs iz službe za odnose z javnostmi na celjski občini.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.