Potem ko je predsednica LDS Katarina Kresal napovedala tožbo zoper odločbo Komisije za preprečevanje korupcije, so iz omenjene institucije danes za 24ur.com sporočili, da se je ''upravno sodišče že večkrat izreklo za stvarno nepristojno glede načelnih mnenj Komisije za preprečevanje korupcije, zato si je ta trenutek nemogoče predstavljati, na čem naj bi temeljila morebitna tožba. Če pa bo do tožbe dejansko prišlo, bo komisija takrat zelo preprosto predstavila argumente, na osnovi katerih je sprejela načelno mnenje.''
Na včerajšnjo napoved tožbe se je danes odzval tudi pravosodni minister Aleš Zalar. Kot je zapisal v svojem blogu, se je Kresalova javno odrekla diskreditaciji in tako dala zgled, kakšna pravna in politična kultura varuje avtoriteto institucij pravne države. ''Sprejela je začasni poraz na dostojen in dostojanstven način. S takojšnjim odstopom s politične funkcije,'' je zapisal.
"Edino, kar poražencem v sporu zagotavlja deliberativna demokracija, je minimalna poštenost postopka, v okviru katerega se je sprejemala odločitev. Katarina Kresal meni, da te poštenosti ni bila deležna. Toda sama nepoštenost postopka še ni jamstvo, da se bodo vloge zmagovalcev in poražencev v tem sporu zamenjale. Bistvena je vsebina – torej očitek korupcije. Na tej točki bo prišlo do odločilne bitke argumentov. Katarina Kresal se torej z odstopom ni odrekla bitki za zmago in je ostala zvesta načelu, da je prava pot do zmage pravna pot. Ni čudno, da so jo politični nasprotniki in njihovi podrepniki takoj napadli na edini način, ki ga obvladajo. Z diskreditacijami. Zdaj gre po zmago na sodišče.''
Kot je še zapisal Zalar, naša ustava v 157. členu vsakomur zagotavlja, da izpodbija zakonitost posamičnega akta katerega koli državnega organa, če posega v njegove pravice ali pravne koristi. Taka tožba ni uperjena zoper tiste ljudi, ki so sprejeli izpodbijano odločitev, ampak zoper izdani posamični akt.
Spomnimo, da so v LDS pojasnili, da Kresalova ne bo tožila komisije, temveč da bo s tožbo v upravnem sporu izpodbijala načelno mnenje komisije. Kot pravijo, ima to pravico vsak in je tudi temelj vsake demokratične države.
Tudi predsedniku vlade Borutu Pahorju se odločitev Kresalove ne zdi sporna. Pravi, da je ministrica odstopila s svojega položaja, sedaj pa bo uporabila pravno sredstvo, da se soočijo eni in drugi argumenti, in ne politični pritisk.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.