Slovenija

Ne le več miši, letos tudi več komarjev

Ljubljana, 14. 07. 2021 11.05 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Maja Korošec, STA
Komentarji
16

Če se vam zdi, da vas letos obletava več komarjev, se ne motite. Biologi so to potrdili. Več je predvsem celinskega poplavnega komarja, ki je naša domorodna vrsta. Ugodnejše pogoje za njegovo razmnoževanje je omogočila mokra pomlad. V nasprotju s prepričanjem mnogih letos klopov ni nič več kot običajno.

Celinskega poplavnega komarja je več predvsem zato, ker so zaradi povečanih količin padavin spomladi nastale dodatne vodne površine, kjer se razmnožuje. "Kadar nastanejo dodatne vodne površine namreč naš komar hitro razvije več generacij," je pojasnili Tomi Trilar iz Prirodoslovnega muzeja Slovenije.

Zaradi obilnega spomladanskega deževja je nastao več vodnih površin, ki so omogočile hiter razvoj več generacij komarjev.
Zaradi obilnega spomladanskega deževja je nastao več vodnih površin, ki so omogočile hiter razvoj več generacij komarjev. FOTO: Dreamstime

Tigrasti komar, ki je k nam prišel iz jugovzhodne Azije in je zadnja leta prisoten v Sloveniji, pa je letos manj opazen kot prejšnja leta. "Morda ravno zato, ker se je bolj razmnožil naš celinski poplavni komar," meni Trilar.

V nasprotju s prepričanjem mnogih pa po njegovih besedah letos klopov ni nič več kot običajno.

Naši, domorodni komarji pikajo v mraku, tigrasti predvsem podnevi

Tigrasti komar se za razliko od našega komarja, ki se razmnožuje v večjih stoječih vodah, razmnožuje na manjših vodnih površinah, kot so na primer voda za zalivanje domačih vrtov, voda v cvetličnih koritih, odvrženih pločevinkah in podobno. Zato lahko k njegovi zajezitvi najlažje pripomoremo tako, da zunaj v posodah ne puščamo stoječe vode, je pojasnil Trilar. Razlika med našimi domorodnimi in tigrastimi komarji je tudi v tem, da naši pikajo v mraku in le izjemoma podnevi, tigrasti pa predvsem podnevi.

Zatiranje komarjev?

Ljubljanska občina bo letos na nekaterih javnih površinah poskusno testirala sredstvo aqvatain. Ta kemikalija na osnovi silikona na vodni površini naredi tanko plast, ki ličinkam komarja prepreči dihanje, po treh ali štirih tednih pa se razgradi, je razložil Trilar.

Pred komarji se lahko zaščitimo z repelentom, ki pa ga moramo uporabljati po navodilu proizvajalca. Nanašamo jih na izpostavljene dele kože in na oblačila, nikoli pa ne na oči, v usta, ušesa, na rane ali vneto kožo.
Pred komarji se lahko zaščitimo z repelentom, ki pa ga moramo uporabljati po navodilu proizvajalca. Nanašamo jih na izpostavljene dele kože in na oblačila, nikoli pa ne na oči, v usta, ušesa, na rane ali vneto kožo. FOTO: Dreamstime

Ker so komarji nadležni, se marsikdo res sprašuje, zakaj jih ne zatiramo. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so odgovorili, da v Sloveniji trenutno ni registriranega insekticida, ki bi se lahko uporabil za izvajanje dezinsekcije v zunanjih prostorih oziroma na prostem. "Uporaba insekticidov, dokler so komarji le nadležni in se zaradi njih ne pojavi izbruh bolezni pri ljudeh ali živalih, strokovno ni upravičena. V primeru izredne situacije, kot je izbruh bolezni, pa ima država zakonsko možnost za hiter nadzor nad komarji z namenom zamejitve bolezni," so nedavno nazaj pojasnili, ko smo že pisali o problematiki komarjev.

Insekticidov, ki bi se uporabljali v zunanjem okolju v Sloveniji ne uporabljamo zaradi vpliva na druge organizme. Ko z njimi zatiramo komarje, ne zatiramo samo njih, temveč tudi druge žuželke, denimo čebele, so razložili na NIJZ. Za larvicide, ki delujejo na ličinke komarjev, pa v naši državi še potekajo postopki registracije, so potrdili.

V primeru izpostavljenosti insekticidnemu proizvodu so namreč možna tveganja za zdravje, ki so odvisna od ravni izpostavljenosti ter od določenega proizvoda. "Proizvod z insekticidno snovjo, ki se za zatiranje odraslih komarjev v nekaterih državah pogosto uporablja (deltametrin), bi na primer ob krajši izpostavljenosti lahko povzročil draženje kože in dihal (na primer poslabšanje astme), mravljinčenje, srbenje, pekoč občutek na koži, odrevenelost, glavobol in omotico, v primeru nesreče in posledične izpostavljenosti zelo velikim odmerkom pa tudi hude okvare živčevja in zastoj dihanja," so utemeljili na NIJZ.

Piki komarjev večinoma pustijo zgolj rdečino, ki pa je neprijetna, ker srbi.
Piki komarjev večinoma pustijo zgolj rdečino, ki pa je neprijetna, ker srbi. FOTO: Dreamstime

Podnebno segrevanja vpliva na večja odstopanja v naravi

Po opažanjih Slavka Polaka iz Notranjskega muzeja Postojna je letošnje leto na splošno "zelo čudno", kar pripisuje podnebnim spremembam in letošnji spomladanski pozebi. Ta je namreč zdesetkala nekatere vrste, posledično pa povzročila razmah drugih.

Popisi biologov po Polakovih besedah kažejo, da je letos zelo malo metuljev, čmrljev in čebel, prav tako ni veliko polžev lazarjev, ki so pomrznili. Je pa veliko miši, kar pripisuje temu, da je lani bogato obrodila bukev in je bilo na voljo veliko žira.

Zaradi povečanega števila miši je naraslo tudi število primerov mišje mrzlice pri ljudeh, a Polak ocenjuje, da večje nevarnosti ni in da bo narava sama vzpostavila ponovno ravnovesje. Miši se namreč razmnožijo v večjem številu na vsakih nekaj let.

Vsa večja odstopanja v naravi v zadnjih letih Polak sicer pripisuje podnebnemu segrevanju, zaradi katerega prihaja do ekstremnih naravnih dogodkov, kot so huda vročina, pozebe in podobno. "Do neke mere so takšni pojavi normalni, a znanstveniki ugotavljajo, da so v zadnjih letih vse pogostejši", je še opozoril.

Koronavirus pasica nova
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (16)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

dante
14. 07. 2021 12.36
-1
Ja podnebne spremembe, cepite se proti njim, če hočete živet v tej družbi. Elitam je uspelo naščuvat ljudi da iščejo grešnike med seboj
ksrecko
14. 07. 2021 12.35
Hudiča patak referendum daše komarje nadan privleče in tako zmago smo slavili nakoncu smo vodo pili.
anamarija
14. 07. 2021 12.17
+2
več komarjev? Mogoče sem jih videla letos 10, pa še to je napihnjena ocena. Pičil me pa še ni nobeden, oziroma nobena ... Menda pomaga žleht kri;)))
Lihtirna
14. 07. 2021 12.59
te je pa picil kak drug komar v tem casu 😉
ni_mi_vse_eno
14. 07. 2021 12.11
+1
Življenjska doba: Navadni komar: 7 dneva. --- Baje so bile obilne padavine spomladi krive za večje število komarjev, hehe. Komar se razvije v vsaki stoječi vodi. Problem ni deževje spomladi, ampak dokaj pogoste padavine.
Moncsa
14. 07. 2021 12.11
+4
Zanimivo, pri nas na Primorskem nikoli tako malo komarjev, kot letos.
Lihtirna
14. 07. 2021 12.07
-3
tudi komarji prenasajo kovid ce smo ze pri komarjih,ampak o tem so vsi tiho .da bi se pa skropilo komarje kot na hrvaskem to pa ne .so tudi pri nas tigrasti komarji ki so najhujsi.najvec jih je v lj.na kajuhovi in pokopaliski od negdaj .
borut321
14. 07. 2021 12.05
+4
Stroka že kaj razmišlja o obveznih maskah za komarje? Pa da jih pol vidim, kako bojo pikal.
Lihtirna
14. 07. 2021 12.07
KrofKrof
14. 07. 2021 11.55
+7
Še komarji, ki so škodljivi ljudem, imajo več pravic, več svobode in več privilegijev.
Bullet5672
14. 07. 2021 11.41
+1
Stroka je rekla, da zatiranje komarjev ni potrebno. Zdaj pa imamo... vzročno-posledično razmišljanje res ni razvito pri naših vodilnih
Mitra
14. 07. 2021 11.39
+1
Nabavite si raid za v vticnico.Zdrzi 1 mesec nato zamenjas vlozek.Kosta te 5 eu. Nobenega komarja odkar uporabljam Raid.Okna odprta in vrata na stezaj a komarja ni vec.So pa sevedno muhe 😅
Mitra
14. 07. 2021 11.40
+1
Pa ne Druge znamke ker sem ze probal sparovo in je zanic.
OneEarth
14. 07. 2021 11.28
+2
Obstajajo rastline, drevesa in zivali, ki se prehra njujejo z njimi ajalazje je spricat z kemijo
headshot402
14. 07. 2021 11.27
+0
Mah Krek ne dovoli, da bi komarje zatirali, saj ve, da smo raje doma kot pa izpostavljeni komarjev. Še en način, da nas držijo doma.