Slovenija

Ne kaznujte ljudstva!

Ramala, 08. 03. 2006 07.15 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Po srečanju Drnovšek - Abas je slednji mednarodno skupnost pozval k nadaljevanju pomoči.

Slovenski predsednik Janez Drnovšek je v okviru obiska na Bližnjem vzhodu po obisku izraela odpotoval še na palestinska ozemlja, kjer se je srečal s palestinskim predsednikom Mahmudom Abbasom.

Srečanje Drnovška s predstavniki palestinskega gibanja Hamas ni bilo predvideno
Srečanje Drnovška s predstavniki palestinskega gibanja Hamas ni bilo predvideno FOTO: Reuters

V daljšem pogovoru sta predsednika poudarila, da imata Slovenija in Palestinska avtonomija interese za nadaljnje razvijanje stikov na vseh področjih. V luči dejstva, da bo Slovenija 2008 predsedovala EU in da bo takrat posvečala pomembno pozornost mirovnemu procesu na Bližnjem vzhodu sta predsednika podprla zamisel, da bi v Ljubljani in na avtonomnem palestinskem področju odprli ustrezna predstavništva, so sporočili iz Drnovškovega kabineta.

Dr. Drnovšek se je s palestinskimi voditelji največ pogovarjal o možnostih za nadaljevanje mirovnega procesa po volitvah, na katerih je na palestinskem področju zmagal Hamas in po volitvah, ki bodo v Izraelu ob koncu tega meseca.

Slovenski predsednik je podčrtal, da mednarodna skupnost pričakuje, da se bodo pogajanja, ki bodo pripeljala do trajnega miru nadaljevala in da bodo tudi predstavniki Hamasa, če bodo prevzeli vladno odgovornost spoštovali načelo nenasilnega reševanja sporov, priznali državo Izrael in uresničevali vse doslej sklenjene sporazume. To je namreč pogoj , da lahko tudi mednarodna skupnost sprejme in prizna rezultate demokratičnih volitev v Palestinski avtonomiji.

Mahmud Abas je po pogovorih mednarodno skupnost pozval, naj ne kaznuje Palestincev za zmago Hamasa na januarskih volitvah in naj jim še naprej namenja pomoč. "Mednarodna skupnost bi morala podpreti palestinsko ljudstvo in nadaljevati pomoč v vseh oblikah, ne pa ga kaznovati ali izstradati zaradi njegovih demokratičnih odločitev," je povedal Abas po srečanju z Drnovškom.

Predsednik Drnovšek je obiskal tudi Betlehem, kjer si je ogledal kraj Kristusovega rojstva. V Ramali je obiskal tamkajšnjo skupnost kristjanov in si ogledal njihovo cerkev.

Glede srečanja s predstavniki gibanja Hamas naj bi zanesljivi diplomatski viri potrdili, da se je slovenski predsednik v okviru obiska želel sestati s pripadniki skrajnega gibanja, a bi mu v tem primeru vrata v Izrael ostala zaprta.

ZDA in Evropska unija sta namreč zagrozili, da bosta ukinili pomoč palestinskim oblastem po volilni zmagi skrajnega gibanja Hamas, ki Izraelu ne priznava pravice do obstoja in se noče odpovedati nasilju.

Abas je tudi pozval mednarodno skupnost, naj podvoji svoja prizadevanja za ponovno oživitev mirovnega procesa in pogajanj ter uresničevanje časovnega načrta bližnjevzhodne četverice.

Srečanje s Šimonom Peresom

Na torkovem srečanju sta Janez Drnovšek in Šimon Peres spregovorila o perspektivah za nadaljevanje mirovnega procesa na Bližnjem vzhodu. Oba sta menila, da je sedanji trenutek na območju zaradi nedavnih palestinskih parlamentarnih volitev in bližajočih se izraelskih parlamentarnih volitev kočljiv, hkrati pa bi lahko dal mirovnemu procesu novo energijo.

Drnovšek je poudaril, da je mir v tem delu sveta mogoče doseči le s pogovori in ne z orožjem, kot edini pa naj bi mu bil pripravljen prisluhniti latinski patriarh Sabah.

Drnovšek je prepričan, da je edina pot do rešitve bližnjevzhodnega konflikta dialog med Izraelom in Palestinci, tudi s Hamasom. "Zdi se mi pomembno, da ne bi povsem zavrnili Hamasa kot možnega partnerja v iskanju mirovne rešitve," je dejal Drnovšek. Po besedah predsednikovega svetovalca Iva Vajgla, Drnovšek in Peres o dialogu s Hamasom sicer nista govorila.

Drnovšek se je zadnji dan obiska v Izraelu srečal tudi s predsednikom kneseta Reuvenom Rivlinom, kasneje pa tudi z več verskimi voditelji, med drugim z latinskim jeruzalemskim patriarhom Michelom Sabahom in grškim pravoslavnim patriarhom Teofilom. Tako z Rivlinom kot verskima voditeljema se je pogovarjal o mirovnem procesu za Bližnji vzhod.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.