
P tem ko je vlada sprejela sklep, da je imenovanje Cirila Ribičiča in Dragice Wedam Lukić za člana in nadomestno članico Beneške komisije pravno neveljavno, je premier Janez Janša dejal, da bo o imenovanju verjetno odločalo sodišče.
Po mnenju vlade je bilo imenovanje neveljavno zaradi nepristojnosti prejšnje vlade v konkretnem primeru, Janša pa je dodal, da bi bila odločitev sodišča glede Ribičiča in Wedam Lukićeve tudi merilo za druga kadrovska imenovana v času prejšnje vlade brez polnih pooblastil. Teh je bilo po Janševih besedah 170, večino pa naj bi Pahorjeva vlada izvedla brez potrebe, saj ni šlo za nujne zadeve.
Ribičič je sicer v odzivu na odločitev vlade v imenu obeh članov poudaril, da po pravilih Beneške komisije o razrešitvi njenih članov brez njihovega soglasja odloča komisija, zato bosta oba člana počakala na odločitev komisije.
"To verjetno tehnično drži, vendar onadva nista bila razrešena. Vlada je samo ugotovila, da je bil sklep, s katerim je prejšnja vlada, ki ni imela polnih pooblastil, izvedla to imenovanje, pač nelegitimen," je povedal Janša v odzivu na Ribičičeve besede.
"Torej, ni šlo za razrešitev, šlo je za odpravo sklepa in s tem Beneška komisija nima nič, to je naš notranji problem," je menil Janša in dodal, da vlada tudi še ni nikogar na novo imenovala, ker želi, da se stvar pravno razčisti. "Ne gre za imena, gre za princip," je dejal premier.
Pozitivna Slovenija: To je slabo za mednarodni ugled Slovenije
Medtem pa največja opozicijska stranka Pozitivna Slovenija opozarja, da je preklic imenovanja članov Beneške skupine pravno sporen in škodljiv za mednarodni ugled Slovenije
Vodja poslanske skupine Pozitivne Slovenije Jani Möderndorfer je odločitev vlade izenačil za oster napad politike na sodno vejo oblasti oz. sankcioniranje bivših ustavnih sodnikov. V PS pravijo, da so tekoči posli splošni pravni pojem, ki v pravnem redu ni konkretiziran. "Delovanje države ne more biti odvisno od vsakokratne definicije posamezne vlade, kaj zanjo predstavljajo tekoči posli. Tako prejšnje Pahorjeve kot tudi sedanje Janševe ne. Država oz. izvršilna veja oblasti mora delovati učinkovito in nemoteno tudi v obdobju političnih sprememb, ki so privedle do izgube parlamentarne podpore vlade," so prepričani v PS.
Ob tem pa so dodali, da je imenovanje v Beneško komisijo imenovanje na najvišje funkcije v sodni veji oblasti tako na nacionalni ravni kot tudi v mednarodnih organizacijah, katerih člani smo. In tako je po njihovo "več kot očitno, da gre za prvovrstni mednarodni škandal, ki ga je zakuhala Janševa vlada že v prvem mesecu svojega delovanja".
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.