V času prvomajskih praznikov je veliko slovenskih državljanov potovalo v tujino, zato na Inštitutu za varovanje zdravja (IVZ) svetujejo, naj se v primeru, da so po vrnitvi domov zboleli z vročino in znaki okužbe dihal, po telefonu posvetujejo s svojim zdravnikom. ''Vendar naj se na dežurne zdravnike v urgentnih ambulantah obrnejo le, če imajo resnejše težave z zdravjem, ki zahtevajo takojšen pregled pri zdravniku in ukrepanje,'' opozarjajo na IVZ.
Slabo počutje, zmerno povišana telesna temperatura (do 38 stopinj Celzija), nahod in kašelj sami po sebi niso vzrok za obisk dežurnega zdravnika. Težave si lahko oboleli v tem primeru poskuša olajšati brez zdravniške pomoči tako, da vzame zdravilo proti vročini, uživa dovolj tekočine in uporabi kapljice za nos.
Pomoč pri dežurnem zdravniku pa velja poiskati, kadar se pridružijo težave z dihanjem, občutek pomanjkanja zraka, glavobol z bruhanjem, poslabšanje kroničnih bolezni. Več pozornosti je potrebno pri majhnih otrocih – visoka vročina, zaspanost, premajhen vnos tekočin in znaki izsušitve narekujejo obisk pri zdravniku brez odloga, so zapisali na IVZ.
Tamiflu na recept, ampak plačljiv
Kot je za 24ur.com pojasnila predsednica Lekarniške zbornice Slovenije Andreja Čufar se zdravilo Tamiflu izdaja izključno na recept. Vendar pa zdravniki za to zdravilo praviloma izdajajo t. i. beli recept, kar pomeni, da mora bolnik zdravilo plačati, razen v posebnih primerih.
Kot je razvidno iz registra zdravil pri IVZ so v Sloveniji registrirane štiri različice zdravila Tamiflu, vse pa proizvaja podjetje Hoffman – La Roche. Tako lahko bolniki kupijo 30-, 45- ali 75-miligramske trde kapsule, ali pa prašek za peroralno raztopino. 30-miligramske kapsule, ki v lekarnah stanejo 11,07 evra, so primerne za otroke, 45-miligramske po 21,94 evra in 75-miligramske po 21,98 evra pa za odrasle. Prašek pa stane 21,98 evra.
Pod imenom Tamiflu se pravzaprav skriva zdravilo oseltamivir, kot zdravilo za gripo pa velja tudi zanamivir. Ameriški Center za nadzor nad nalezljivimi boleznimi (CDC) za zdravljenje in preprečevanje okužbe priporoča obe zdravili. V slovenskem registru zdravil oziroma v slovenskih lekarnah najdemo zanamivir pod imenom Relenza, proizvajalca GlaxoSmithKline, gre pa za odmerjeni prašek za inhaliranje, ki stane 17,25 evra.
Zdravilo oseltamivir oziroma Tamiflu, ki učinkuje proti prašičji gripi, ima rok uporabe najmanj do leta 2011, so pojasnili na ministrstvu za zdravje. Kot je namreč v sredo povedala predstojnica centra za nalezljive bolezni na Inštitutu za varovanje zdravja (IVZ) RS Alenka Kraigher, je zdravilo skrb državnih rezerv.
Zdravilo oseltamivir je v državnih rezervah, država pa med drugim skrbi za dobro prakso njegovega skladiščenja, katere sestavni del je tudi rok uporabe, je na sredini novinarski konferenci pojasnila Kraigherjeva. Na zalogi je 500.000 doz zdravila, kar zadostuje za četrtino prebivalstva Slovenije. Strokovnjaki ocenjujejo, da ga je dovolj.
Vlada je danes ustanovila koordinacijsko skupino, ki bi delovala v primeru izbruha pandemije nove gripe. Po zagotovilih vlade je zdravila v državnih rezervah dovolj tudi v primeru hude širitve novega virusa.
To je danes v Bruslju potrdil tudi minister za zdravje Borut Miklavčič, ki pravi, da je Slovenija dobro pripravljena z zalogami zdravil. "Slovenija je ena od držav v Evropi, ki je po odstotku pokrivanja zdravil bolje založena. Slovenija pokriva 25 odstotkov prebivalstva z zdravili v državnih zalogah," je pojasnil minister.
Več informacij o novem virusu gripe:
KOMENTARJI (69)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.