Slovenija

'Ne delamo božjega kraljestva'

Ljubljana, 25. 01. 2008 13.14 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Smo pred trenutkom resnice in pred strateško odločitvijo, je glede ustanovitve pokrajin dejal premier Janez Janša.

"Ne delamo božjega kraljestva, temveč nekaj, kar bo v prihodnosti možno popravljati," je glede ustanovitve dejal predsednik vlade Janez Janša. Če tega ne sprejmemo, bomo objokovali zapravljeno priložnost, je še dodal.

Premier je poudaril, da gre za strateško odločitev in da na odločitev proti ustanovitvi pokrajin ne more vplivati samo nasprotovanje ali nestrinjanje z enim členom pripravljene zakonodaje. Smo pred trenutkom resnice, ko bodo zakonodajalci dali svojo besedo. "Ta beseda bo veljala za dolgo časa in v kolikor ne pride do odločitve za pokrajine zdaj, verjetno do nje ne bo še dolgo," je opozoril. Ni možno pričakovati, da se bo ustanavljanje pokrajin na tej točki nadaljevalo v naslednjem mandatu, je dodal.

Po njegovih besedah je vlada pri pripravi pokrajinske zakonodaje upoštevala veliko predlogov in še mnoge bo tudi v nadaljnjem postopku upoštevala. Pri tem Janša poudarja, da ne more nekdo zavrniti predloga ustanovitve pokrajin in v parlamentu glasovati proti temu, če se ne strinja z enim členom. Kot je dejal, so mnenja o tem, kakšne pokrajine potrebujemo, različna, vendar se ne razlikujejo toliko, da bi iz tega zelo izpadalo neko večinsko mnenje.


Janša: Pokrajine Slovenija potrebuje

To je projekt, ki ga Slovenija nasploh potrebuje še posebej zaradi nove vloge, ki jo imamo v EU. Za sprejetje te zakonodaje je potrebna dvotretjinska večina v DZ, to pa neposredno odraža težo odločitve, je dejal premier. Predsednik vlade je dejal, da nekateri poslanci v DZ igrajo "dvojno vlogo", saj v DZ nasprotujejo pokrajinam in pripravljeni zakonodaji, v svoji regiji pa zagovarjajo ustanovitev svoje pokrajine.

pokrajine
pokrajine FOTO: Kanal A

"Ko bo šlo za odločilen korak, take vloge ne bo in se bo potrebno odločiti za ali proti," je dejal Janša. Pri tem je dodal, da je vlada v tem mandatu zaključila skoraj dva kroga obiskov po slovenskih regijah in pozna želje ter pričakovanja med državljani, župani in tudi gospodarstveniki.

Inštrument, ki ga predstavlja pokrajina, je nekaj, kar sicer ne moremo zagotoviti niti z razširitvijo občinskih pristojnosti niti z razširitvijo državnih pristojnosti, meni Janša. "Dilema je zelo preprosta. V kolikor pokrajinske zakone izglasujemo in pokrajine ustanovimo, bo te zadeve v prihodnosti mogoče še popravljati," je dejal. Kot je še dejal, so v finančni perspektivi EU na voljo dodatna sredstva evropskih skladov in iz teh je možno črpati tudi za ustanovitev pokrajin. Tu so priložnosti in tudi zato potrebujemo pokrajinsko strukturo.


Za jasna stališča

Zahvalil se je županom za njihovo podporo pri ustanavljanju pokrajin. "Rad bi, da se vaš glas v prihodnje, ko se bomo o tem odločali 'zares', tudi bolj glasno sliši," je dejal in dodal, da želi od občin in posameznih skupnosti, da stališča jasno zavzemajo. Kot je dejal, vedo, kaj novi inštrument prinaša.

Razlika v razvitosti še obstaja in statistika kaže, da od bodočih morebitnih pokrajin te številke samo v eni slovenski pokrajini ne "podčrtujejo" interesa ustanovitve pokrajin. Poudaril je, da so pokrajine potrebne, saj pritisk na center prinaša negativne okoljevarstvene in socialne posledice. "Apeliram na to, da naredimo vse, da bo ta odločitev sprejeta, saj bomo v nasprotnem primeru objokovali zapravljeno priložnost," je sklenil premier Janša.

Župani za pokrajine

"Danes zgleda, kot da smo se že odločili," se je v razpravo vključil ljubljanski podžupan Jani Möderndorfer, ki je opozoril, da bo z ekonomskega vidika Ljubljana največ izgubila.Žagar jim je zagotovil, da bodo vse pripombe poskušali upoštevati v največji možni meri. Tam, kjer so stališča diametralno nasprotna, pa bo treba sprejeti neko odločitev.

Večina županov, ki se je oglasila v razpravi, je Janši in ministru za lokalno samoupravo in regionalno politiko Ivanu Žagarju sledila z ugotovitvijo, da je pokrajine treba ustanoviti, čeprav so nekateri župani opozorili na posamezne dileme glede sedežev, imen in območij. Slišati je bilo denimo, da sta dve tretjini koroških občin izrazili voljo po sedežu pokrajine v Slovenj Gradcu, a je po vladnem predlogu Slovenj Gradec sedaj edina mestna občina, iz katere se sedež pokrajinske uprave seli v manjši kraj. Da v Kamniku in Komendi nasprotujejo skupni širši Kamniško-zasavski pokrajini s sedežem v Trbovljah. Da obstaja nasprotovanje imenu Goriška pokrajina.

Da je za razvoj posameznih območij potrebno nekaj narediti, je soglašal župan Velenja Srečko Meh, ki bi, če bi bil poslanec, sam zagotovo pritisnil na tipko za sprejetje zakonodaje. Župan Trbovelj in poslanec SNS Bogdan Barovič pa je znova izpostavil, da bi moralo biti število pokrajin ustavna kategorija, da se njihovo število ne bi povečevalo po vsakokratni politični volji.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

pahor?ek
26. 01. 2008 17.56
Pokrajine v RS so nujne, saj so razlike v razvitosti očitne in prevelike. Zdi se, da je samo opozicija proti; in sicer tista opozicija, ki se je pred časom še strinjala z ustanovitvijo le-teh. Danes pa temu nasprotuje. Vprašanje je, zakaj? Odgovora ne poznam. Dejstvo pa je, da so vse svoje moči usmerili v zamik oz. da tega zgodovinskega projekta vlada ne bi izpeljala. Iz tega lahko sklepamo, da opozicija gleda samo na svoje interese, na Slovenijo pa je spet pozabila!!!
zavedno.slovenc@email.si
26. 01. 2008 14.59
Pozdravljeni, z ustanavljanjem občin smo dosegli, da so se nove občine začele HITRO RAZVIJATI. Pripadnost kraju in srčnost ljudi naredita svoje. Prav gotovo si Slovenija lahko samo želi decentralizacijo. Denar za infrastrukturo in razvoj bo porabljen z manj izgub. Ljudje, ki živijo na določenem teritoriju, bolje vedo kaj potrebujejo, kot če se zanje odloča nekdo v Ljubljani. Podpiram USTANOVITEV POKRAJIN. Ta projekt je ZA SLOVENIJO ODLIČEN.
ugrica
26. 01. 2008 09.53
Takega stališča ne morem sprejeti,saj gre za ustvarjanje najdraže države na sveto.Normalna politika bi se zavzemala za čim cenejšo državo,ne pa obratno,kar se sedaj prinas dogaja z temi pokrajinami.Saj v tem pokrajinskem sistemo ste ustvarili praktično iz bivših krajevnih skupnosti pokrajine,kar je resnična idiodska formola.Tisti,ki malo razume kadrovske zahteve v takšni nestrokovni pokrajinski organizaciji-enostavno nimam besed.Tudi svet vas gleda posmehovalno z odprtimi usti,kaj pa se ti janezi gredo.
Jethro
25. 01. 2008 14.13
Še vedno niso nikjer objavili zakaj je tako kot je danes slabo in zakaj je dobro zadeve spreminjati...želim, da tudi mi slovenci vidimo razločno argumente ZA in tiste PROTI...če ne drugo bi lahko vsaj bolje razumeli, itak bo na koncu odločitev NJIHOVA!!! Samo govorijo, kako bo vse bolje za PRIHODNOST...ne vidim pa razlogov zakaj je slabo DANES...kakorkoli, delajo kar hočejo!!!
doki007@email.si
25. 01. 2008 14.08
ha ha ha ,...pa ljudje se ne bodo strinjal s temi imeni teh pokrajin ,....!!!! ----primer kako bosta kamnik pa trbovlje ista pokrajina ,...????
andrej.rajh@ibe.si
25. 01. 2008 13.41
Vlada ne pozna želje državljanov, ampak samo želje drugo razdrednih politikov (županov in lokalnih veljakov -ker je samo te spraševala), ki si na vse pretege želijo oblasti. Dolžnost vlade in poslancev DZ je ščititi interese državljanov, ne pa ispolnjevati želja drugo razrednih politikov. Stroka je odločila, da je primerno število pokrajin 6. Zavedati se moramo, da morajo biti pokrajine opravilno sposobne... Neopravilni pokrajin, dodatnih 550 funkcionarjev (Akaki Akakijevičev) ne potrebujemo