Pogajalska skupina Branimirja Štruklja se je spet sestala s predstavniki vladne pogajalske skupine, so za 24ur.com potrdili na ministrstvu za javno upravo. Z vladno stranjo se bodo sestajali dvakrat tedensko, naslednji sestanek bo v četrtek.
Kot nam je v pogovoru dejal Štrukelj, so se že prejšnji teden z vlado dogovorili, da vsakokratnih pogajanj v javnosti ne bodo komentirali. "Zdi se nam, da so to zahtevna in skrajno odgovorna pogajanja, od katerih je v jeseni odvisna socialna stabilnost v naši državi.“
Kot je dejal, so bili na pogajanjih, ki so potekala prejšnji teden, zadovoljni z vzdušjem, a "kot je znano, smo vsebinsko vsak k sebi“. Stališče Konfederacije sindikatov javnega sektorja je po Štrukljevih besedah jasno: "Ne bomo pristali na zniževanje socialnega položaja javnih uslužbencev, dokler nam ne bo dokazano, da so bremena pravično razporejena.“
Po njegovem mnenju se z javnimi sredstvi še vedno ravna neodgovorno. "Dokler se ne bodo ministri in poslanci odrekli privilegijem, kot je recimo eno leto nadomestila po prenehanju mandata, za kakršno koli znižanje ni argumenta,“ je jasen Štrukelj. "To je naše vsebinsko jedro.“
Prepričan je, da so odgovorni članstvu, da za pogajalsko mizo izčrpajo vsako možnost. "Socialni konflikti v državi so skrajno resna situacija in zato sem odločen nasprotnik tega, da bi se stavke napovedalo vsakič, ko ima kdo pet minut časa,“ zaključi Štrukelj.
Z vladno stranjo se bodo spet sestali v četrtek. "Po moji presoji lahko ta teden ugotovimo, ali lahko pridemo do nekega kompromisa ali dogovora, do konca tega tedna bi moralo biti to jasno,“ pravi Štrukelj.
Posedi na usklajevalnem sestanku
Kot je za 24ur.com povedal Janez Posedi, vodja pogajalske skupine dela sindikatov, se današnjega sestanka ne bo udeležil, saj ni prejel vabila. Se je pa danes njegova sindikalna skupina sestala na usklajevalnem sestanku z vladno skupino.
Kot je po sestanku pojasnil Posedi, so se danes pogovarjali o "tretji rešitvi". V tem primeru ne bi šlo za pogajanja in opredeljevanje do konkretnih ukrepov, ampak predlagajo izmenjavo stališč. "Najprej je treba najti neke temelje in analize, ki okrepijo zgodbo vlade, da je kriza in da brez tega, da nam drastično znižajo pravice, ne bo šlo," pravi Posedi.
O tej možnosti so se po njegovih besedah pogovarjali po odhodu ministrice za javno upravo Irme Pavlinič Krebs, ki je sestanek zaradi drugih obveznosti zapustila po približno uri. Ali bi bili takšni pogovori zanje sprejemljivi, pa se morajo tudi na sindikalni strani opredeliti posamezni sindikati.
Ministrica je pred srečanjem s Posedijevo skupino pojasnila, da v slednji odklanjajo udeležbo na pogajanjih, zato so "bili prisiljeni" oblikovati poslovnik za pogajanja z eno pogajalsko skupino, da bi bili sklepčni.
Spomnimo ...
Vlada ukrepe, s katerimi bi zmanjšali sredstva za plače v javnem sektorju, povzema v predlogu aneksa h kolektivni pogodbi za javni sektor in v predlogu dogovora. Z aneksom predlaga, da bi se zaposleni v javnem sektorju v prihodnjih dveh letih odrekli regresu za letni dopust in splošni uskladitvi osnovnih plač ter da bi umaknili izplačilo zadnjih dveh četrtin odprave plačnih nesorazmerij. Druge ukrepe, od zamrznitve napredovanj do znižanja nekaterih povračil stroškov, na primer za prevoz na delo in za prehrano, predvideva dogovor.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.