Ali lahko Kosova računa na prednost, ker je slovenska vlada ustregla Ursuli von der Leyen in predlagala žensko? Vprašanje je, ali jo bodo zaradi tega podprli tudi v politični skupini EPP, katerih glasovi bodo lahko odločujoči. Pa tudi, postavlja se vprašanje, zakaj je sploh privolila predsedniku vlade Robertu Golobu potem, ko je iz Gibanja Svoboda izstopila z besedami: "To ni več moja stranka".
V oddaji 24UR ZVEČER je o vseh vprašanjih, očitkih opozicije in podpori spregovorila kandidatka za evropsko komisarko Marta Kos.
Kot izhaja iz evidence nekdanjega republiškega sekretariata za notranje zadeve, bolj znanega kot udba.net., je imela Kosova številko SDV, ki sicer označuje registrirane vire, ki jih je imel na zvezi uslužbenec SDV. "Tudi poslanci opozicijske skupine so mi na zaslišanju povedali, da imam številko," je dejala Kosova. "A na teh seznamih je verjetno na 10.000 ljudi, na seznamih so s podobno številko tudi slovenski poslanci Evropskega parlamenta, pa tudi predsedniki držav."
Kot je pojasnila, se je s temi seznami v preteklosti zelo veliko manipuliralo in to zlasti tisti, ki so bili nekoč res tesni sodelavci službe za državno varnost, Udbe. In glede na to, da Kosovi očitajo, da je kot konfident za SDV delala že v Nemčiji, je odgovorila, da so očitno "vsi, ki so bili kdaj v tujini, še posebej tisti v novinarskih vrstah, zelo zanimivi za te službe". Ob tem je zanikala, da bi kdajkoli delala za Službo državne varnosti.
A mnogi menijo, da so ena njenih največjih ovir pri kandidaturi za evropsko komisarko prav očitki o sodelovanju z nekdanjo tajno službo. Kako bo to vplivalo na njeno zaslišanje?
"Sploh se ne bojim, da zaradi tega očitka moje zaslišanje ne bi bilo uspešno," je poudarila. Pojasnila je, da so jo tuje varnostne službe pregledale, že preden je postala veleposlanica v Nemčiji in Švici in preden je v Nemčiji dobila enega najvišjih državnih odlikovanj. V primeru, če bi bila sodelavka tajne službe, agremaja zagotovo ne bi dobila, je dodala.
"Pričakujem, da se bomo v Evropskem parlamentu pogovorili o tem, da bom lahko predstavila argumente in seveda tudi o tem, kako se tej seznami zlorabljajo, kako se tam znajdejo ljudje, ki sploh ne vedo, kako so se tam znašli. In tisti, ki vse to primerja s tem, kar je delal Stasi, verjetno ne pozna zgodovine dovolj dobro."
Kako odgovarja na kritike, da ima proruska stališča?
Sprva je njeno izjavo izpostavil Žurnal meseca marca 2022, nato pa še vplivni spletni portal Politico. Dejala je namreč, da je treba na račun Rusije sicer izreči vse kritike, vendar si ne smemo zapreti vrat, ter da je imela Slovenija z Rusijo ves čas dobre odnose, v času Janševe vlade pa da smo doživeli premik proti ZDA in oddaljitev od Rusije.
In kot je opozorila Kosova, je bila izjava izvzeta iz konteksta. "Vprašali so me o aktivnostih vlade, nanašalo pa se je tudi na to, da so nekaterim častnim konzulom odvzeli dovoljenja, da opravljajo svoje delo," pojasnila. Ko je namreč vojna, je nadaljevala, je treba biti pazljiv, a odvzeti dovoljenja ljudem, ki imajo največ stika s temi državami, to je treba dati na tehtnico. Odvzeli so namreč dovoljenja častnemu konzulu v Belorusiji. "Nobena druga država tega ni naredila, Slovenija pa je to zelo hitro naredila."
Dodala je, da je treba imeti odprta vrata v smislu, "kdo je tisti, ki bo takrat pomagal vzpostaviti dialog in pripeljal do miru". Izjava, kot je dodala, je bila del intervjuja, tisti, ki pa so jo objavili, so objavili samo en del, ne pa tudi njene obsodbe Rusije. "Če je nekdo šel s kakšnim namenom v medije, je šel v medije z namenom, da me diskreditira, ker je vzel le en del izjave. Kontekstualizacija se mi zdi v takem primeru izjemnega pomena."
Prepričana je, da bo znala zavrniti vse sume glede očitkov za proruska stališča. O tem, je dodala, priča tudi izjava tiskovnega predstavnika zunanjega ministrstva Ukrajine, ki so ga o tej zadevi tudi povprašali, a je le dejal, da so "besede nekaj, štejejo pa dejanja".
"Slovenski poslanci so tisti, ki me ves čas diskreditirajo"
"Romana Tomc recimo pravi, da nimam vodstvenih izkušenj," je pojasnila Kosova. "Za nekoga, ki ima 35 let delovnih izkušenj, je to čista laž." Kot je dodala, je res žalostno, da ves čas govorijo neresnice in se jim "prav nič ne zgodi".
"To se je res razpaslo, pa ne samo do mene, tega je tudi v družbi izjemno veliko in izjemno hitro obsojamo," je poudarila. Povedala je tudi, da ji je poslanec Žan Mahnič na zaslišanju predlagal, da na osnovi članka v Politicu premisli, ali bi odstopila od kandidature. "Vendarle pa en članek ne odloča o tem, ali bom jaz kandidatka ali ne," je odgovorila.
A kljub nesoglasjem meni, da bo lahko sodelovala s SDS, če bo izvoljena. "Moje dostojno komuniciranje na zaslišanju, tudi do ljudi, ki so se res grdo obnašali do mene, je pokazalo, da sem sposobna komunicirati z vsemi. Nikoli od mene niste doživeli nespoštljivega odnosa do drugače mislečih." Po njenih besedah je super, da nismo vsi enako misleči, vendar se začne težava takrat, ko ni več spoštovanja, ko se obsoja ljudi vse povprek in ko se dela nekaj samo zato, da bi škodovali.
Zakaj se je odzvala vabilu predsednika vlade za kandidaturo?
Ob izstopu iz stranke Gibanje Svoboda je dejala, da to "ni več njena stranka". Nato pa se je odzvala vabilu predsednika vlade za kandidaturo. Kaj je razlog? Morda dobra komisarska plača?
"Mislite, da pri mojih 60 letih res potrebujem tako visoko plačo?" je vprašala. "Marsikaj sem že ustvarila v življenju, to, da me je predsednik povabil, pa je bil zame velik izziv in priznanje, na nek način pa tudi sprava med nama."
Pojasnila je, da je bila leta 2022 zelo razočarana, a to ni nikoli pomenilo, da je sovražnica kogar koli, bila je tudi v stiku s poslanci Gibanja Svoboda. "Eden od pogojev za komisarja je tudi neodvisnost, tako tudi jaz razmišljam s svojo glavo. Takrat v predsedniški kampanji so nekateri uporabljali bolj druge glave, meni pa ukazovali, naj bom lepa in simpatična, ne pa tudi pametna."
KOMENTARJI (377)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.