Slovenija

'Ne blokiramo Hrvaške'

Ljubljana, 03. 11. 2008 15.51 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

"Hrvaška se z EU pogaja relativno počasi, ker ima težave z izpolnjevanjem zahtev organizacije, v katero želi vstopiti," je sporočilo slovensko zunanje ministrstvo.

Mladika
Mladika FOTO: POP TV
Zunanji minister Dimitrij Rupel je danes pojasnil, da je Slovenija celo izrazila pripravljenost na to, da Hrvaška odpre nekatera poglavja v pogajanjih z EU, ob tem pa zahtevala zagotovila Zagreba, da bo opravil zahtevane popravke vsaj do zaprtja pogajalskih poglavij. "Nekako smo jim dali nekaj dodatnega časa. Hrvaška natančno ve, da je bil naš predlog, da se izognemo dvoumnostim in nesporazumom. Vendar pravega odziva ni bilo, ker je Hrvaška bolj zaupala raznim političnim pritiskom, lobiranju itd. misleč, da bo to zadoščalo," je še pojasnil Rupel.

V pogajanjih med Hrvaško in EU ni prišlo do 'blokade', še manj pa drži, da bi bila za domnevno blokado kriva Slovenija, je danes zatrdilo slovensko zunanje ministrstvo (MZZ).

V sporočilu za javnost je MZZ pojasnil, da se Hrvaška pogaja z Evropsko unijo "relativno počasi, ker ima težave z izpolnjevanjem zahtev organizacije, v katero želi vstopiti" in ne zato, ker bi njen napredek ovirala Slovenija.

'Hrvaške navedbe niso resnične'

Trditev, da hrvaška dokumentacija, na katero se kandidatka sklicuje v pogajanjih z EU, ne prejudicira meje, po navedbah MZZ ni resnična. "V tej dokumentaciji je cela vrsta elementov (zemljevidov, formulacij, citatov, številk...), ki navajajo k prepričanju, da je državna meja med Slovenijo in Hrvaško že določena in to v nasprotju z dejanskim stanjem oziroma s stališči Slovenije," pojasnjujejo na ministrstvu v Ljubljani in dodajajo, da je Slovenija pravočasno opozorila evropske organe in kandidatko, da je treba bodisi izločiti bodisi popraviti dokumentacijo, ki ne ustreza dejanskemu stanju.

Ob tem na MZZ poudarjajo, da hrvaška stran pri pogajanjih za članstvo v EU upravičeno pričakuje razumevanje in pomoč Slovenije. "Slovenija ima strateški interes, da Hrvaška čim prej postane članica EU, vendar pri tem Hrvaška ne more zahtevati, da Slovenija zanemari dejanske hrvaške poskuse reševanja dvostranskih vprašanj v okviru evropskih pogajanj. Dejstvo je, da Hrvaška vnaša enostranske rešitve in nenavadne zahteve v evropski pogajalski proces. Nobena evropska vlada ne bi dopustila, da bi kandidatka za članstvo v pogajalski proces uvajala rešitve, ki škodujejo članici," pojasnjujejo.

Hrvaška lahko po navedbah MZZ pričakuje "konstruktiven pristop" od prihodnje slovenske vlade, vendar je obenem "zelo nenavadno, da poskuša s takšnimi komplimenti diskvalificirati sedanjo vlado, ki je bila ves čas dejansko konstruktivna do hrvaške kandidature".

Meja
Meja FOTO: POP TV

Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel je na primer ob robu oktobrskega zasedanja Sveta EU za splošne zadeve in zunanje odnose v Luksemburgu javno pojasnil slovensko stališče. Glede na izjave hrvaških politikov in diplomatov je jasno, da so ta stališča v Zagrebu slišali. Hrvaška je imela tri tedne časa, da zadevo uredi, pa tega ni storila. Stališče iz Luksemburga je javno podprl tudi novi mandatar za sestavo vlade Borut Pahor, v današnjem sporočilu za javnost še piše slovensko zunanje ministrstvo.

Slovenija je sicer že večkrat izrazila pripravljenost, da se odločitev o državni meji prepusti 'tretjemu', pa naj gre za sodišče ali arbitražo ad hoc. Slovenija je tudi povedala, kako si predstavlja izhodišče (25. junij 1991), predmet (morska in kopenska meja) in značaj postopka (elementi pravičnosti), pojasnjujejo na MZZ, kjer pričakujejo, da se bo ta postopek končal pred vstopom Hrvaške v EU.

Hrvati menijo drugače

Hrvaški spletni portal Dnevnik.hr poroča, da "Slovenci izkoriščajo vsako priložnost, da Hrvaški otežujejo pot v Evropo“. Poročajo namreč o zapletu s splavom v Miklavcu. Na hrvaški strani Mure so ogorčeni, da jim slovenske oblasti že pol leta onemogočajo pot do njihovih parcel na slovenski strani. "Zima prihaja, mi pa ne moremo do svojih gozdov po kurjavo,“ je za Novo TV povedal splavar Stanislav Pranklin.

Plovbo s 100 let starim splavom so prepovedali zaradi dotrajanih gred pomola na slovenski strani. Splav je bil do avgusta privezan na hrvaški strani, nato pa je vez popustila. Ko se je splav dotaknil slovenskega ozemlja, so ga slovenski policisti privezali in prepovedali njegovo uporabo ter z omenjenim ukrepom želeli poskrbeti za varnost prebivalcev. Hrvaški splavarji so bili pripravljeni obnoviti slovenski pomol. Priskrbeli so gradbeni material, a jim slovenske oblasti obnove niso dovolile.

Lokalne hrvaške in slovenske oblasti se niso želele pogajati o tako 'kočljivem mejnem vprašanju'. "Ministrstvo za zunanje zadeve je prejšnji mesec slovenskim kolegom poslalo dopis, v katerem zahtevajo vrnitev splava. Slovensko ministrstvo je odpisalo, da so splav zadržali na njihovi strani zaradi preprečitve morebitne nesreče,“ je povedal načelnik občine Podturen Josip Lepen. Predstavniki slovenskega in hrvaškega ministrstva so se nato odločili, da reševanje spora prepustijo lokalnim oblastem.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (24)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

vinadap
04. 11. 2008 13.43
Z figo v žepu se je dalo nekoč,hm,ja nekoč daleč priti,danes so pa žal drugačna pravila igre. Tudi Slovenija jih je morala sprejeti,žal,tako je.
User378203
04. 11. 2008 10.53
Ta poteza vlade v odhajanju samo škoduje, največ Sloveniji , zelo malo Hrvaški.Star vlada se dobro zaveda da njih ne more nobeden več stiskati ker pač odhajajo,to vedo vsi ,tudi Hrvati .Priukus je pa le ostal pa ne samo Hrvatom ampak tudi Evropejcem.Najbolj svetoven mi je ta odstavek pravšjen za ovce ,kako dejstvo očitne blokade poveš drugače-genijalno sprenevedanje. Hrvaška pogaja z Evropsko unijo \"relativno počasi, ker ima težave z izpolnjevanjem zahtev organizacije, v katero želi vstopiti\" in ne zato, ker bi njen napredek ovirala Slovenija.hehe članica te organizacije je pa Slovenija ki edina zavira za teh 6 poglavji.
jurgelj
04. 11. 2008 10.43
ejjejej pa ja,...........hrvati so si sami zaprli pot v eu...sedaj ko bo pa barbika kresal zunanja ministrica bo pa meja šengen že menda v postojni tako da joras beži dokler še maš čas pa še kdo..... podobnikov marjan si pa poje;tiho,tiho čas beži......
User395599
04. 11. 2008 08.22
...nič novega, nič presenetljivega...
Tonček Balonček
03. 11. 2008 22.12
A ko bo šengen tudi na Hrvaškem, bo Joras lahko kupoval pomivalne stroje brez carine? Ja kaj bom pa potem počel marjan Podobnik s svojim \"zavodom\"?
User411430
03. 11. 2008 21.20
Pretkani diplomat D. Rupel je doslej znal Hrvate spretno držati izven EU-ja. Na žalost je zato pri nas tudi deležen medijske diskreditacije. Čaz čas bomo lahko opazovali slinjenje puhloglave Kresalove, ki bo na Hrvaškem dalje kupčevala s slovensko zemljo, doma pa prodajala meglo.
User402053
03. 11. 2008 21.11
Saj je res, vlada JJ ne blokira Hrvaške temveč je zabremzala Slovenijo.
User305539
03. 11. 2008 20.53
Lahko pa se združimo v isto državo in ne bo nihče več kradel nikomur :)
User305539
03. 11. 2008 20.51
Kolikor časa bodo hoteli slovensko zemljo toliko časa bodo čakali pred vrati.
User384077
03. 11. 2008 20.43
Imamo politike,da se Bog usmili!
Tonček Balonček
03. 11. 2008 20.39
Gor ali dol spet bomo skupaj in en bo carinikov na Kolpi, spet isti denar, vojska itd. \"Od Vardara pa do Dublina.....\"
Gurt
03. 11. 2008 20.30
yukatan - se strinjam, sam oni so rvati.
PSIHOTERAPEVT
03. 11. 2008 20.27
sonicsyndicate res je! sam vej da tti na forumih, ko so glasni,pametni, in nacionalno nestrpni , so manjsina , in bojo slej ko prej pogoreli v tej svoji nestrpnosti ! kasnej ko se bodo sprijazneli s tem da bo treba zivet z ostalim narodom, slabs za njih :) ker vsi vemo, kam se peljemo !
Tonček Balonček
03. 11. 2008 20.25
Ja ljubi Bojzi, kakšne pogoje sta izpolnjevali Bolgarija in Romunija? A ti dve državi sta bili pa primerni za vstop in zdaj nam delata družbo v tej eminentni srenji?! Romunija in Bolgarija sta ena sama mafija, s sodišči in policijo vred, kar ve tudi uradna Evropa.Kriteriji az sprejem so izključno politični, vendar ne oziraje se na mnenje Slovenije, kaj to zares ni jkasno? Slovenija s širitvijo ali neširitvijo nima popolnoma nič, ta dielma je le za naše notranje potrebe!! Jasno?
User110688
03. 11. 2008 20.19
Naj mi kdo razlozi zakaj smo v isti Uniji z Romuni ? A so Romuni res izpolnili vse pogoje za vstop v EU? Ce so kaj izpolnili je sigurno to, da so specialisti za bancne kartice :) in se za prodajanje bistekov, vrtalnih masin, prosjacenje ipd.... Moj zakljucek : Hrvaska je \" civilizacija \" v primerjavi z Romunijo. Zakaj po tem takem Hrvati ne bi mogli biti clani EU? Je pa nekaj zanimivo: A si Hrvatje sploh zelijo v EU? Vse bolj se mi dozdeva, da spoznavajo, da EU ne prinasa nic bistveno boljsega za zivljenje vecine ljudi.
Bojzi
03. 11. 2008 20.07
Mora imet. Kako, da ne. Sramota bi bila, če bi Hrvati kar mimo nas šli v EU, pa tako nas j.... z vseh strani. Zopet tiste komunistične - bratstvo. Hrvati tega ne poznajo in če bi oni bili na našem mestu, mi nebi EU-ja videli še 100 let. Slovenci ne klanjajmo se pred hrvati, niso vredni tega. Sicer pa, ja nova Pahorjeva vlada in Türk, čao Piranski zaliv.
Tonček Balonček
03. 11. 2008 19.34
Slovenija nima z vstopom Hrvaške v EU \"ma baš ništa\", kaj vam to ni jasno!?
User421516
03. 11. 2008 19.26
IN ŽALOSTNO JE DA TAKO PRI NAS KOT PRI HRVATIH POLITIKA TAKO ZELO VPLIVA NA LJUDI DA SE ZAČNEJO SOVRAŽITI MED SEBOJ...GROOOOZNOOO!!!!!
User393453
03. 11. 2008 19.25
Slovenija, pokaži mišice :)
User393453
03. 11. 2008 19.17
končno so se naši malo predramili. nova vlada pa jih bo še malo bolj stiskala :) sej bodo prej ali slej pokleknili. tako pač je, velika riba pač hoče pojesti majhno ribo ;) čaw