Generalna državna tožilka Barbara Brezigar tudi po več kot triurnem sestanku med ministrom Alešem Zalarjem in tožilci ocenjuje, da bodo navodila o obveznem izvajanju državnotožilskega reda, ki jih namerava uveljaviti pravosodni minister Aleš Zalar, "povzročila težave", predvsem "kar se tiče pravočasnega in učinkovitega delovanja tožilstva". Po njenem navodila namreč posegajo v državnotožilski red, v nekaterih delih pa tudi v zakon o državnem tožilstvu.
Prav tako Brezigarjeva vztraja, da je ministrstvo za pravosodje z nadzorom na Okrožnem državnem tožilstvu v Ljubljani in izdajo obveznih navodil preseglo tisto, "kar bi lahko zgodilo".
Glede prihodnjih ravnanj tožilstva pa je pojasnila, da bodo na tožilstvu zdaj najprej podali mnenje glede sprememb navodil, ki jih je podal Zalar, nato bodo počakali, da bodo navodila dokončno uveljavljena, "potem pa bomo videli, kako in kaj".
Zalar: Navodilo v predpise ne posega
Minister Zalar je medtem po sestanku povedal, da so si na sestanku s tožilci odkrito izmenjali argumente o odprtih vprašanjih, ki jih poskuša urejati obvezno navodilo. Tožilcem je tudi pojasnil nekatere rešitve, "ki so si jih morda nekateri na državnem tožilstvu razlagali drugače, kot je bilo mišljeno".
Brezigarjevi in vodjem vseh enajstih okrožnih državnih tožilstev, ki so se udeležili sestanka, je izrazil tudi željo, da bi podobna posvetovanja potekala tudi v prihodnje. To bi bilo po njegovem namreč pomembno prav zdaj, ko bo ministrstvo začelo s postopki za spremembo zakona o državnem tožilstvu in državnotožilskega reda.
Zalar je ob tem tudi zavrnil navedbe Barbare Brezigar, da ministrstvo z navodili spreminja tožilski red in zakon o državnem tožilstvu.
Navodilo v omenjene predpise po njegovem ne posega, "pač pa le določa, kakšne so pravilne in enotne prakse na podlagi državnotožilskega reda".
Vrhovno tožilstvo ima čas do petka
Spremembe predloga navodil, ki jih je Zalar podal na današnjem sestanku, sicer predlog navodil spreminjajo tako, da je v njih bolj jasno zapisano, da navodilo v delu, ki se nanaša na predodeljevanje zadev, sledi predvsem transparentnosti. Prav tako pa so v njih jasno zapisali, da ima vodja tožilstva vso pravico, da zadevo predodeli drugemu tožilcu, če je tožilec, ki dela na zadevi, odsoten, in je treba opraviti nujna procesna dejanja. Tožilci so namreč po Zalarjevih besedah v pogovoru izražali prav pomislek, da to več ne bi bilo mogoče.
Vrhovno državno tožilstvo mora na danes predlagane spremembe predloga navodil državnotožilskega reda odgovoriti do petka, ko naj bi Zalar, kot je povedal, navodila tudi dokončno uveljavil.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.