Po petkovi izvolitvi Marjana Šarca za predsednika vlade so stranke bodoče koalicije LMŠ, SD, SMC, SAB in DeSUS v ponedeljek sprejele načelen dogovor o razdelitvi ministrskih resorjev, danes pa so tega uradno potrdili v vseh strankah.
Kot smo že poročali, bo manjšinska vlada ohranila 16 ministrskih mest, od tega bodo vodilni LMŠ pripadala štiri, in sicer za zdravje, za finance, za javno upravo in za notranje zadeve, poleg tega bodo dobili tudi položaj podpredsednika DZ. SMC bo vodila ministrstvo za zunanje zadeve, ministrstvo za okolje in prostor, ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo. Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, ministrstvo za kulturo in ministrstvo za pravosodje bodo zasedli v SD. Ministrstvo za obrambo in ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano bodo vodili v stranki DeSUS, poleg tega bodo zasedli tudi mesto podpredsednika DZ. SAB bo prispevala kandidate za ministrstvo za infrastrukturo, Službo vlade RS za razvoj in evropsko kohezijsko ter Urad vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu.
Kar tretjina novih starih obrazov
Če pogledamo v drobovje nove vlade, bi lahko rekli, da razdeljevanje ministrskih mest poteka na podlagi načela "razdeli svojim in vladaj". V vladni ekipi pod vodstvom Marjana Šarca bo, kot kaže, sedela kar tretjina imen, ki že sedaj zasedajo ministrske položaje. Med njimi so poleg predsednika SMC Mira Cerarja, ki še vedno opravlja tekoče posle predsednika vlade, tudi prvak stranke DeSUS Karl Erjavec, okoljska ministrica Irena Majcen, obrambna ministrica Andreja Katič in gospodarski minister Zdravko Počivalšek.
Glede na omenjene dogovore se v slovenskem političnem prostoru ponovno ustvarja vtis, da je glavni kriterij za naskok na najvišje politične funkcije politična pripadnost in da se pred interese države postavlja strankarska kupčkanja in kadrovske apetite glavnih političnih igralcev.
Andreja Katič, ki je zadnja tri leta zasedala položaj ministrice za obrambo, je v novi vladi prva izbira stranke SD za vodenje pravosodnega resorja. Po naših neuradnih informacijah za vnovično imenovanje Katičeve na ministrski stolček močno lobira njen nekdanji šef in velenjski župan Bojan Kontič, kar pa v stranki sicer zanikajo. Kot kandidatko, ki bi utegnila zaseti položaj pravosodne ministrice, se je omenjalo tudi mednarodno pravnico Dominiko Švarc Pipan, ki pa naj bi po zadnjih informacijah postala desna roka Katičeve na že omenjenem ministrstvu.
"Veste, če bi punce tamle vprašali, kdo je boljši, jaz ali kdo drug, to je težko ocenjevati. Dominika Švarc Pipan je zagotovo kandidatka, ki lahko prevzame ta resor. Gospa Katičeva pa je prav tako dobra kandidatka," je danes kadrovsko kupčkanje znotraj stranke SD komentiral vodja poslancev SD Matjaž Han. "Ne vem, zakaj bi si šaleški lobi želel pravosodje," pa je odgovoril na neuradne navedbe, da naj bi šaleški lobi močno lobiral za Katičevo kot pravosodno ministrico.
Irena Majcen naj bi ostala del ekipe
Podoben skok iz enega resorja na drugega se obeta tudi dosedanji okoljski ministrici Ireni Majcen, o delu katere novoizvoljeni premier nima ravno pozitivnega mnenja. Tega je jasno izrazil tudi v besednem duelu s prvakom stranke DeSUS Karlom Erjavcem na enem od predvolilnih soočenj na naši televiziji.
Iz enega na drug ministrski stolček pa že več let uspešno presedlava tudi Erjavec. Pod Šarčevo taktirko se vrača nazaj na ministrstvo za obrambo, ki ga je vodil že v času prve Janševe vlade v letih 2004 in 2008.
Prvaki starih novih obrazov pa bodo očitno v SMC. Ne samo odhajajoči premier Miro Cerar, za mizo nove vladne ekipe naj bi sedel tudi trenutni minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek.
Dozdajšnji minister za infrastrukturo Peter Gašperšič in njegova desna roka Jure Leben pa naj bi se, najverjetneje v obrnjenih vlogah, prestavila na ministrstvo za okolje in prostor. "Pri vseh govorino samo o pretendentih. Zagotovo sta tudi onadva pretendenta za ta resor," je danes povedal Igor Zorčič, vodja poslancev SMC.
Ostane še odhajajoči minister za javno upravo Boris Koprivnikar, ki za zdaj informacij o tem, da je v igri za novega ministra za delo, družino in socialne zadeve, ne komentira.
Kopač Mrakova v kabinet predsednika vlade
Nekateri stari obrazi, ki so ostali brez poslanskega ali ministrskega stolčka, pa naj bi postali državni sekretarji, o čemer so danes razpravljali generalni sekretarji vladnega peterčka. Vsaka stranka bo dobila enega sekretarja, pri čemer bosta dva formalno zaposlena v kabinetu predsednika vlade. Po neuradnih informacijah v Šarčev kabinet odhaja dosedanja ministrica za delo Anja Kopač Mrak, nekdanjemu poslancu stranke DeSUS Petru Vilfanu pa se obeta položaj državnega sekretarja za šport na ministrstvu za šolstvo, ki bo pripadlo SD-jevi kvoti. Eden od štirih državnih sekretarjev na ministrstvu za zdravje, ki ga bo prevzela vodilna LMŠ, pa bo postal še en nekdanji DeSUS-ov poslanec Uroš Prikl.
Veto na posamezno imen ima samo Šarec
Bodoča koalicijska peterica je sicer sklenila, da se stranke peterice ne smejo vtikati v kadrovski izbor posameznih koalicijskih partneric. Veto na posamezno ime kandidata oziroma kandidatke ima samo novopečeni premier Šarec, medtem pa se lahko Levica v skladu s protokolom o sodelovanju med njimi in peterico glasovanja o novih ministrih vzdrži. "Očitno je problem pri nekaterih, da se ne uspejo zavedati tega, da so volitve delovale redukcijsko, in želijo ohraniti nekatere svoje kadre, s katerimi imamo v Levici težave," pa je kupčkanje s starimi novimi obrazi v nekaterih strank bodoče koalicije danes komentiral vodja poslanske skupine Levica Matej Tašner Vatovec. Dodal je, da je eden izmed omenjenih kadrov prav aktualni gospodarski minister Počivalšek, ki ga bodo v Levici "zelo težko podprli".
KOMENTARJI (447)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.