Med osnovnimi šolami se jih je ob začetku šolskega leta kar nekaj odločilo, da bodo opustile nivojski pouk, pri katerem so učenci posamezne razredne skupnosti popolnoma ločeni glede na njihove ocene pri treh predmetih - matematiki, tujem jeziku in slovenščini. Nekaj šol ima možnost poskusnega izvajanja t.i. fleksibilnega predmetnika, šole pa so lahko med različnimi oblikami razlikovanja učencev po njihovih sposobnostih v letošnjem šolskem letu izbirale prvič.
Večina šol še vedno z nivojskim poukom
Na ministrstvu za šolstvo in šport so danes o tem predstavili nekaj podatkov. Namesto nivojskega pouka, ki je bil uveden v času koalicijskih vlad nekdanjega premierja Drnovška, se je za druge oblike poučevanja v 8. razredu vseh osnovnih šol odločilo približno 25 odstotkov šol, v 9. razredu pa okoli 20 odstotkov šol.

S tem so na ministrstvu zadovoljni, saj so pričakovali, da bo delež šol, ki bodo namesto nivojskega pouka izbrale alternativno obliko poučevanja, nižji. "Dobrih 75 odstotkov šol se je v 8. razredu odločilo ohraniti nivojski pouk pri maternem in tujem jeziku, pri matematiki pa 80 odstotkov šol," je povedala generalna direktorica direktorata za vrtce in osnovno šolstvo Mojca Škrinjar. V 9. razredu je po podatkih ministrstva podobno: nekaj več kot 80 odstotkov šol bo pri omenjenih predmetih še naprej izvajalo nivojski pouk
Preostali šole so v osme in devete razrede uvedle bodisi dodatno učiteljico oziroma učitelja, ali pa pouk pri slovenščini, tujem jeziku in matematiki izvajajo v mešanih skupinah.
Medpredmetno povezovanje učitelji podpirajo
Tudi 28 šol, ki poskusno izvaja fleksibilni predmetnik, je navdušenih. Sodeč po besedah Jožeta Berka in Jožice Rapac, ravnateljev OŠ Hudinja Celje in OŠ Tabor Maribor, so odzivi učiteljev pozitivni. Učitelji kot pozitivno ocenjujejo strnjene oblike poučevanja posameznega predmeta in medpredmetno načrtovanje, s sestavo urnika niso imeli posebnih težav. "Fleksibilni predmetnik spodbuja zlasti k aktivnejšemu razmišljanju o različnih oblikah dela z učenci," je povedal Berk. "Ti imajo na teden manj predmetov, a več ur istega predmeta." Kako so s to novostjo zadovoljni učenci, je po enem mesecu, kot je dejal, težko reči.
Ker naj bi fleksibilni predmetnik omogočal drugačen pristop k organizaciji dela in dajal šolam večjo avtonomijo, vodja sektorja za osnovne šole Boris Zupančič pričakuje "več organizacijskih, didaktično-metodičnih in drugih sprememb". Če bi model uspel, bi lahko bil dobra podlaga za nadaljnje sistemske prevetritve. Pravilnik sicer predvideva enoletni poskus fleksibilnega predmetnika, vendar z možnostjo podaljšanja.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.