Vse, ki ste v teh prvih resnično toplih spomladanskih dneh sklenili dokončno pospraviti zimska oblačila, lopate za kidanje ter ostalo zimsko opremo, slovenski vremenoslovci opozarjajo, da se zima še ni poslovila. Že v nedeljo se nam namreč znova obeta ohladitev.
"V nedeljo se bo shladilo, popoldne pa bi lahko sneg že prehajal do nižin,“ je za 24ur.com potrdil dežurni prognostik na Agenciji RS za okolje Brane Gregorčič. Kot je še dejal, se bo hladna fronta verjetno obdržala še v začetku naslednjega tedna. "Ciklon, ki bo nastal nad Sredozemljem, ostane še kakšen dan ali dva, nato pa so zopet možne zjasnitve,“ je pojasnil.
'Dileme, ali se podnebje resnično segreva, ni več!'
Da bo tovrstnih nenadnih vremenskih sprememb vse več, pa so danes ob svetovnem dnevu meteorologije znova opozorili predstavniki Arsa in Slovenskega meteorološkega društva. "Na agenciji sistematično in strokovno ugotavljamo spremembe v Sloveniji. Opažamo, da se temperature povišujejo, da se spreminjajo vremenski vzorci, da se spreminjajo režimi rek in da se vse bolj povečujejo frekvence ekstremnih meteoroloških dogodkov,“ je dejal generalni direktor Silvo Žlebir. Jože Roškar, predsednik Slovenskega meteorološkega društva, pa je ob tem opozoril tudi na dejstvo, da se bo trend podnebnih sprememb s posledicami vred nadaljeval še daleč v prihodnost. "Vsako uro ljudje posekamo prek 1500 hektarjev gozdov, vsako uro v okolje izpustimo 1700 ton dušika ter 4000 ton ogljikovega dioksida,“ pravi in dodaja, da bo Zemlja brez dvoma ostro kaznovala napuh in neverjetno pustošenje, ki ga človek v imenu gospodarske rasti izvaja v naravi. "Z njo se ne da pogajati. Tega se moramo resno zavedati in začeti ukrepati,“ še pravi.
Mojca Dolinar z Urada za meteorologijo je predstavila nekatere podnebne podatke in analize. Po njenih besedah se temperaturno odstopanje od normale pri nas že vse od leta 1980 vse bolj in bolj povečuje. V Ljubljani in Celju so se na primer v zadnjih trideset letih temperature dvignile za stopinjo in pol, padavine pa so vse bolj neenakomerno porazdeljene. "Opažamo, da so se padavine znatno povečale v jesenskem delu. V vseh ostalih letnih časih pa jih je večinoma manj," je dejala.
Veliko lahko prispeva tudi vsak sam!
Na Arsu zato opozarjajo, da je prilagajanje na podnebne spremembe nujno, saj bomo le tako lahko zmanjšali našo ranljivost in škodo, ki jo vsako leto utrpimo zaradi podnebnih sprememb. Države, ki se bodo učinkovito in pravočasno prilagajale, bodo v prednosti pred tistimi, ki jim to ne bo uspevalo. Kot pravijo, bi bilo za upočasnitev podnebnih sprememb treba spremeniti življenjski slog, uvajati nove, okolju prijaznejše tehnologije, ki bodo okolje manj obremenjevale s toplogrednimi plini. Veliko lahko prispevajo tudi posamezniki, če živijo v skladu s podnebnimi danostmi in varčno uporabljajo energijo, če je le možno pa uporabo fosilnih goriv nadomeščajo z obnovljivimi viri energije, še dodajajo.
23. marec – svetovni dan meteorologije
Na današnji dan pred 61 leti je namreč v veljavo stopila konvencija o Svetovni meteorološki organizaciji, ki je leto pozneje postala specializirana agencija Združenih narodov za področje meteorologije. Letošnji svetovni dan meteorologije poteka v znamenju podnebnih sprememb.
KOMENTARJI (84)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.