
Vrh bo potekal na temo Prispevek novih demokracij evroatlantski varnosti. Po besedah bolgarskega zunanjega ministra lahko po terorističnih napadih na ZDA pričakujemo skorajšnjo širitev Nata v prizadevanju boja proti mednarodnemu terorizmu, kar bo tudi osrednja tema pogovorov v Sofiji.

Bush je v sporočilu, ki ga je predsednikom Albanije, Bolgarije, Estonije, Hrvaške, Latvije, Litve, Makedonije, Romunije, Slovaške in Slovenije prebral član ameriške delegacije, ponovil, da ZDA podpirajo članstvo v zvezi NATO za vse evropske nove demokracije od Baltika do Črnega morja, ki z zavezništvom delijo skupne vrednote. Pozdravil je tudi odločenost držav kandidatk, da stopijo ob bok ZDA in zavezništvu po terorističnih napadih.
Vrha v Sofiji s udeležuje tudi generalni sekretar zveze NATO George Robertson, ki je po poročanju ameriške tiskovne agencije AP zagotovil, da teroristični napadi na ZDA ne bodo iztirili širitvenega procesa ali zaprli vrat zavezništva. Opozoril pa je, da morajo kandidatke izpolniti vse zavezniške politične in vojaške kriterije, preden bodo sprejete v članstvo. "Močni logiki širitve morajo ustrezati tudi prizadevanja, ki so potrebna za njeno uresničitev," je dejal.

Poudaril je še, da so nove demokracije po napadih na ZDA vnovič dokazale, da niso prijateljice zavezništva le v dobrih časih.
V Sofijo je prišla tudi večina zunanjih ministrov držav Vilniuške skupine. Ti so se včeraj sešli na Bledu, kjer jih je gostil vodja slovenske diplomacije Dimitrij Rupel, ki danes v Sofiji spremlja predsednika Kučana. Ministri so sprejeli skupno izjavo, v kateri so se zavezali, da bodo njihove države delovale v duhu Washingtonske pogodbe in kot članice mednarodne protiteroristične koalicije. Izrazili so prepričanje, da zveza NATO ostaja najpomembnejše jamstvo za mir in stabilnost, in ponovili, da svoje države vidijo kot članice zavezništva. Ministri menijo, da dejavnosti držav Vilniuške skupine v preteklem letu dokazujejo znaten napredek pri dosegi cilja - povabila v članstvo na vrhu zveze NATO prihodnje leto v Pragi.