Začelo se je sojenje nekdanji slovenski veleposlanici v Sarajevu Nataši Vodušek, ki je obtožena povzročitve prometne nesreče v BiH iz malomarnosti. V obtožnici je zapisano, da je veleposlanica 13. oktobra 2008 ob 1.41 z 1,84 grama alkohola na kilogram krvi z mercedesom v križišče zapeljala ob rdeči luči. Brez zaviranja je trčila v drug mercedes, ki mu je zaprla pot. 45-letni voznik Nijaz Zorlak v drugem avtomobilu je bil hudo poškodovan, s številnimi zlomi, raztrganinami, poškodbo možganov, zlomom reber in krvjo v pljučih, je povedala tožilka Karmen Erčulj.
Obtožena prebrala zagovor, na vprašanja ni odgovarjala
Voduškova je v zagovoru povedala, da je 13. oktobra 2008 prišel na obisk slovenski predsednik Danilo Türk z delegacijo. Kot veleposlanica je morala osebno uskladiti podrobnosti obiska, na minuto natančno je pripravljala srečanja z diplomati in gospodarstveniki. Dan pred obiskom, 12. oktobra, je delala cel dan, do zgodnjih jutranjih ur. Pred nesrečo je s hitrostjo 65 kilometrov na uro vozila naravnost, imela je "zeleni val". Gneče ni bilo, vozila je običajno in z varno hitrostjo, je poudarila.
Po prometni nesreči so na kraj prišli policisti in kantonalni tožilec Milutin Koprivica. Pokazala jim je diplomatsko izkaznico, po kateri so ugotovili, da je veleposlanica. Do nje so se obnašali spoštljivo, niso ji odredili odvzema krvi, prav tako sama ni privolila v kakršen koli poseg v njeno telo. Izjavila je, da so jo novinarji vnaprej obsodili, da je vozila pod vplivom alkohola. "Nisem vozila pod vplivom alkohola. Gre za laž," je dejala.
Po njenih trditvah ni prevozila rdeče luči, Zorlak je bil poškodovan, ker ni bil privezan z varnostnim pasom. Zaradi nesreče ji je žal, obžaluje pa tudi, ker poškodovanega ni mogla osebno obiskati v bolnišnici, saj je morala že 16. oktobra v Ljubljano na zagovor. Po zagovoru, spisanem na listu papirja, v sodni dvorani ni odgovarjala na vprašanja tožilstva ali obrambe.
Pričanje iz BiH po videokonferenci
Sodnica Metka Popivoda je zatem ugotovila, da se je Voduškova očitno izkazala z diplomatsko izkaznico. V zapisniku o odvzemu krvi je bilo namreč navedeno, da je diplomatka. Ampak na zapisniku je nečitljiv podpis, zato bo treba ugotavljati, v kakšnem postopku je bil odvzem krvi in kdo ga je podpisal. Izvedenec cestnoprometne stroke tudi na kraju nesreče ni mogel ugotoviti, da ni zapeljala čez rdečo luč, ampak je na zapisnik zapisal, da prometne signalizacije ni možno ugotoviti. Sodnica je predlagala videokonferenco, med katero bi pričali očividci in tožilec iz BiH. Zatem bodo angažirali izvedenca cestnoprometne stroke.
Obramba zahteva izločitev dokazov o alkoholiziranosti
Odvetnik Janez Koščak je znova predlagal izločitev zapisnika o odvzemu krvi. Ponovil je, da je opozorila na diplomatski status, na vozilu so bile diplomatske registrske tablice, v zapisniku o odvzemu krvi so kot njen naslov navedli slovensko veleposlaništvo v BiH, po nesreči so obvestili uslužbenko veleposlaništva. Tožilec je po njegovih trditvah sprva izdal odredbo policistom, naj sodelujejo pri ogledu. Kri so ji odvzeli pozneje, brez prisotnosti tožilca, ki bi moral biti zraven. Meni, da gre za nezakonito pridobljeni dokaz, saj policisti niso imeli odredbe ne sodišča ne tožilstva. Obramba za zdaj ni predlagala prič.
Sodnica Popivoda je pojasnila, da višje sodišče ni izločilo dokazov, vsaj do pričanja vpletenih. V tej fazi torej zapisnik o odvzemu krvi ostaja, izločili ga bodo, če so bila kršena določila Dunajske konvencije glede imunitete. Sodba bo v tem primeru izrečena, neupoštevajoč domnevno nezakonito pridobljene dokaze.
Grozi ji ali denarna kazen ali do triletni zapor
Tožilka Erčuljeva vztraja, da so bili dokazi pridobljeni zakonito. Ker je bil zagovor obtožene kratek in ni odgovarjala na vprašanja, bodo njene navedbe potrdile ali ovrgle priče, je pojasnila po koncu prvega naroka. Predlagala bo izvedence cestnoprometne in medicinske stroke zaradi alkohola. Če bi izločili dokaze o alkoholiziranosti, bi preostala druga točka obtožnice, ki govori o vožnji skozi rdečo luč, o kateri se izvedenec neposredno po nesreči ni mogel opredeliti brez pregleda posnetkov. Če bo spoznana za krivo, Voduškovi grozi ali globa ali zapor do treh let.
Nesreča je v BiH močno odmevala. Voduškovo so 16. oktobra na ministrstvu za zunanje zadeve poklicali na posvetovanja v Ljubljano, 19. decembra pa jo je predsednik Türk odpoklical.
KOMENTARJI (168)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.