Letalski portal Sierra5.net navaja številne podrobnosti, povezane z nastankom nove slovenske letalske družbe.
"Z ekipo smo se nekje v začetku leta 2019 odločili, da je mogoče čas za nov in svež pristop tudi v Sloveniji. Seveda so priprave na tak projekt zelo intenzivne in zato je tudi trajalo nekje med 18 in 20 meseci, da lahko javnosti razkrijemo svoje načrte. Januarja smo s prvim uradnim razgovorom na Agenciji za civilno letalstvo Republike Slovenije tudi uradno potrdili svoje namene za vzpostavitev nove letalske družbe s sedežem v Sloveniji," je za portal razkril eden izmed ustanoviteljev Blaž Berdnik, kapitan na letalu Airbus A320.
Vodstveno ekipo družbe, ki se bo v začetni fazi usmerila k ponudbi visokokakovostnih čarterskih prevozov ter za namene ostalih letalskih družb kot najem letala, sestavljajo izkušeni piloti in inštruktorji na potniških letalih, letalski inženirji, mehaniki in specialisti z ostalih letalskih podpornih storitev.
V floti želijo Airbus A320, prvi let načrtujejo že junija
Prav tako poročajo, da bo imela družba floto, ki jo bodo sestavljala zelo zanesljiva letala Airbus A320. Družba se sicer po informacijah letalskega portala še pogaja glede najema letala, zato več informacij še ne delijo z javnostjo.
Začeli naj bi z enim letalom, ki ima 180 sedežev v ekonomskem razredu, že v istem letu naj bi dodali še eno. Prvi let nameravajo opraviti že junija. Certifikacija novega letalskega prevoznika je namreč v 'polnem teku', pričakujejo, da bodo vse zahteve izpolnili do konca maja ali najkasneje v začetku junija.
Začeli so tudi že z izborom in šolanjem letalskih posadk. Najprej naj bi imeli zaposlene 3–4 komplete posadke za prvo letalo, kar je okoli 35 zaposlenih. Za vsako dodano letalo bodo število zaposlenih povečali še za dodatne 3–4 posadke, poroča Sierra5.net.
Ne želijo se omejiti na Slovenijo
Primarno bodo delovali v jugovzhodni regiji v Evropi, z imenom pa se niso želeli omejiti le na Slovenijo. Usmerili se bodo namreč na trge v Sloveniji, na Hrvaškem, v BiH, v Srbiji, na Kosovu in v Grčiji, vse do Turčije. Strategija družbe SouthEast Airlines je, da bo po pridobitvi certifikata letalskega prevoznika nudila storitve rednih in izrednih prevozov potnikov in tovora v zračnem prometu ter tudi storitve najema letal.
Bazno letališče v Sloveniji še ni dorečeno in tudi ni določeno, da bo ves čas isto. Zbiranje ponudb in pogajanja se bodo pričela v prihodnjih tednih. Kot so dodali, je njihova želja skupen dogovor z enim od dveh slovenskih letališč, ki bi prinesel dolgoročno sodelovanje.
"Letalstvo je tehnologija, napredek, to so podjetja z visoko dodano vrednostjo, vesoljska tehnologija itd. Vse to pa se na koncu prelije v dohodke, davke in blaginjo za vse nas. Država, ki poklicnega letalstva in letalske družbe nima, vsekakor izgublja, tako da smo se s tega stališča v družbi SouthEast pripravljeni pogovarjati s potencialnimi poslovnimi partnerji. Mora pa sodelovanje temeljiti na tržnih principih. Glede na našo analizo problema pa bi lahko ob dobrem sodelovanju vseh akterjev Slovenija ponovno dobila redne povezave z domačo družbo, ki bi delovala na tržnih principih in bila uspešna. Rešitve je treba najti znotraj gospodarstva, država pa pri tem nudi potrebno poslovno okolje in podporo", pa je Berdnik za letalski portal komentiral vprašanje, ali se družba vidi kot bodoči nacionalni letalski prevoznik.
Izvor kapitala za družbo nenavaden
Strokovnjak za civilno letalstvo Alen Šćuric je do nove družbe zadržan. "Gre za čarterskega prevoznika, torej ne gre za družbo, ki bi nasledila Adrio Airways," je dejal za 24UR. Takšne družbe so večinoma manjše in letijo glede na povpraševanje, rednih linij pa ni. Šćuric še pravi, da je izvor kapitala za družbo nenavaden. "Solastnik te družbe je nekdanji ustavni sodnik, ki zagotavlja, da mislijo resno. Po drugi strani pa je govora o zelo sumljivem kitajskem kapitalu , katerega izvor ni dobro znan."
Nizke cene letal ponujajo priložnost, ki je marsikateri poslovnež ne želi zamuditi. Po velikem upadu letalskega prometa, se napoveduje odboj. "V tem trenutku lahko letala dobite ekstremno poceni. Na primer, najem 15 let starega airbusa A320, katerega želi vaša slovenska družba, stane vsega skupaj 100.000 dolarjev na mesec," dodaja Šćuric.
Kljub nejasnostim je družba priložnost, saj je trenutna situacija v zvezi z letalskimi povezavami v Sloveniji po besedah strokovnjaka, slaba. "Med tednom se lahko zgodi, da tudi tri dni nimate letov iz Ljubljane. Potniki morajo sesti v avto in potovati na sosednja letališča." Nekdaj ponos jugovzhodnega tržišča, zdaj pa ljubljansko letališče zaostaja za večino, še dodaja.
KOMENTARJI (376)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.