Po oceni PU Ljubljana se je na protestu, ki se je Trgu republike pričel okoli 18. ure, zbralo 8000 ljudi.
Čeprav so organizatorji pozivali k mirnemu shodu, so izbruhnili izgredi, ki so se stopnjevali do te mere, da je morala Policija uporabiti solzivec, penaste naboje in celo vodni top. Policisti, ki so varovali shod, so postali žrtve gneva nasprotnikov protikoronskih ukrepov, več je bilo poškodovanih. "Do sedaj lahko potrdimo, da je bilo tekom varovanja zaznanih več kršitev javnega reda in miru ter kaznivih dejanj. Obravnava vseh dogodkov še vedno poteka. Poškodovanih je bilo več policistov, več službenih vozil policije in stavba Državnega zbora. Nekaj oseb je bilo pridržanih, doslej pa podatka o poškodovanih osebah, ki so se udeležile neprijavljenega shoda nismo zabeležili," je zadnje novice posredovala predstavnica PU Ljubljana Aleksandra Golec.
Razmere so začele uhajati izpod nadzora že zelo zgodaj, začelo naj bi se, ko je protestnik vrgel steklenico proti enemu od policistov, a ga je k sreči zgrešil. Množica se je tudi približala vhodu v stavbo državnega zbora, Policija pa je še okrepila svojo prisotnost in zavarovala vhod, vpoklicali so dodatne enote. "Zaradi velike množice ljudi na protestu pred DZ vodje policijskih ekip pod nujno kličejo policiste v službo. Tokrat PCT ni pogoj za opravljanje službe!" je sporočil Sindikat policistov Slovenije.
Napetost se je stopnjevala, zbrani so skandirali nekatera navijaška gesla, v poslopje parlamenta so letele bakle, pirotehnika in drugi predmeti. "Okoli 20. ure se je na tem mestu zgodila množična kršitev javnega reda in miru, pri čemer so v policiste in poslopje državnega zbora metali granitne kocke, steklenice in pirotehniko, zaradi česar je Policija za zagotovitev javnega reda shod razpustila. Osebe so bile večkrat pozvane, naj zapustijo Trg republike, vendar tega ukaza niso upoštevale, zato so policisti množico s Trga republike pregnali," je dogajanje opisala predstavnica PU Ljubljana.
Policija je takrat uporabila solzivec, protestniki so se razkropili po okoliških ulicah, niso pa se razšli. Nasprotno, manjše skupine izgrednikov so se vrnile na Trg republike oziroma na Šubičevo ulico in nadaljevale z razgrajanjem, policiste so napadali s steklenicami in granitnimi kockami, uporabljali so tudi pirotehniko.
Policija je proti izgrednikom, ki so kljub pozivom vztrajali v centru Ljubljane, aktivirala še vodni top, dogajanje so iz zraka ves čas spremljali tudi iz helikopterja.
Sledi izgredov v mestu
Nekaj po 22. uri so se razmere v mestu vendarle umirile, sledovi na tleh pa so še naprej pričali o večernem dogajanju. Protestniki so povzročili škodo na poslopju parlamenta, zažgali so tudi več smetnjakov.
Na protestu so bili sicer kritični do zahtevanega pogoja PCT za opravljanje in uporabo tako rekoč vseh dejavnosti. Kritični so bili do vlade in aktualnega sklica državnega zbora, ki da ne uživata več zaupanja ljudi, zato so jih med skandiranjem pozvali k odstopu. "Hočemo nazaj svoje življenje, hočemo svobodo," je bilo slišati na protestu.
Protestniki svoje ideje širijo na družbenih omrežjih, o odločitvi vlade za vpeljavo pogoja PCT pa so zapisali: "PCT je zločin. Samo upajo lahko, da jim bodo sodila sodišča."
Protest sovpada z uveljavitvijo obveznega izpolnjevanja pogoja PCT, ki od danes velja praktično povsod. Tudi za obisk katere koli trgovine, z izjemo živilskih, upravne enote in sodišča ali za uporabo javnega potniškega prometa. Množica nasprotuje tem ukrepom in pristojne poziva, naj jih spremenijo v priporočila. Protestniki pred DZ niso spoštovali ukrepa nošenja mask in vzdrževanja varnostne razdalje.
Epidemiološka slika v državi se sicer slabša. Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje je v državi trenutno 11.238 aktivnih primerov okužbe. V bolnišnicah po podatkih vlade zdravijo 347 covidnih bolnikov, od tega 75 na intenzivni negi. Samo v torek je umrlo šest covidnih bolnikov.
Med starejšimi od 18 let je polno cepljenih 53 odstotkov, med starejšimi od 50 let pa 66 odstotkov prebivalcev.
KOMENTARJI (3813)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.