Na obrambnem ministrstvu informacij niso potrdili, vendar so nam povedali, da jih, tudi če so resnične, ne bodo komentirali.

Tiskovni predstavnik Generalne policijske uprave Miran Koren je za 24 ur potrdil, da so policisti včeraj zvečer prijeli osebo, ki bi lahko sodelovala pri tatvini orožja iz postojnske vojašnice v letu 1999. Po njegovih besedah so policisti prav tako odkrili mesto, kjer so našli del takrat odtujenega orožja. Ker ogled kraja, kjer je bilo orožje najdeno, še traja več podrobnosti Koren ni povedal, potrdil pa je, da je oseba slovenskega državljanstva v policijskem pridržanju.

Ukradeno orožje je bilo skrito v gozdu pri Vodicah, kjer je že od dopoldanskih ur mrgolelo kriminalistov. Osumljencu, ki naj bi bil znan policiji, naj bi stopili na prste v trenutku, ko naj bi iz svoje postojnske orožarske zbirke spet hotel vzeti nekaj orožja.

Po naših podatkih so mu na sled prišli že po drznem ropu banke v Črni na Koroškem, saj naj bi roparji uporabili prav orožje, ki je bilo ukradeno v Postojni. Tožilstvo danes molči, kot pravijo, v interesu preiskave.
Ob tem je zanimivo, da se ravno današnja Mladina sprašuje, kdo je pri vsej aferi s postojnskim orožjem zaviral odkritje storilcev in kdo to še vedno počne. Pa tudi to, da obrambno ministrstvo, ki je zaradi škandala leta 1999 ustanovilo celo posebno komisijo, pa tudi prerazporedilo takratnega poveljnika straže, ne daje nobenih izjav.
Orožje so odpeljali kar s tovornjakom

Do vloma v skladišče 460. artilerijskega bataljona Slovenske vojske v Postojni je po znanih podatkih prišlo v noči z 8. na 9. decembra leta 1999. Takrat so se neznanci po dosedanjih ugotovitvah s tovornjakom zapeljali do skladišča v vojašnici in nanj naložili več kot 140 kosov lahkega pehotnega orožja (avtomatskih, ostrostrelnih in polavtomatskih pušk in pištol) ter približno 18.000 kosov pripadajočega streliva. Po nekaterih podatkih so med obiskom na tovornjak naložili 90 avtomatskih pušk, 10 polavtomatskih, 40 pištol, večjo količino nabojev za avtomatsko puško in neznano število ostrostrelnih pušk in avtomatskih pušk singapurske izdelave.

Da je prišlo do vloma, so v vojašnici opazili šele v jutranjih urah. Kljub temu, da je bila nemudoma sprožena preiskava, v kateri so poleg pristojnih služb ministrstva za obrambo sodelovali tudi predstavniki kriminalistične službe, pa slednja otipljivih rezultatov ni prinesla. Policija je sicer kmalu po kraji odkrila tovornjak, s katerim naj bi bil odpeljan del plena, vendar pa preiskava vse do zdaj še ni obrodila sadu. Jasno je bilo, da so se storilci na tatvino dobro pripravili, da so vojašnico dobro poznali in da so bili v dogodek zelo verjetno vpleteni tudi ljudje iz vojaških krogov.

V javnosti so se po kraji orožja pogosto pojavljala ugibanja o domnevni vpletenosti katere od varnostnih in obveščevalnih služb. Tako se je z okoliščinami kraje ukvarjala tudi parlamentarna komisija za nadzor nad delom obveščevalnih in varnostnih služb.
Jerovškova parlamentarna komisija je proučevala domnevno prekoračitev pooblastil Slovenske obveščevalno-varnostne agencije (SOVA) v zadevi postojnsko orožje. Ta je namreč pri svojem delovanju nekaj mesecev po kraji prišla v stik z ukradenim orožjem. SOVA je namreč na črnem trgu odkupila nekaj kosov ukradenega postojnskega orožja, pri tem pa se je pojavilo vprašanje, ali je z odkupom orožja posegla v delo kriminalistične službe.
Ozadje kraje orožja
V javnosti sta se pojavili vsaj dve različni teoriji o možnih ozadjih razpleta afere nihče pa ne verjame, da gre pri objavi zgodbe v Mladini in istočasnem policijskem razkritju orožja in domnevnih storilcev zgolj za naključje.
Po prvi teoriji je policija poskušala prehiteti objavo članka in zaščititi prave naročnike kraje orožja. Medtem, ko Mladina s prstom kaže na akterje Depale vasi in njihovo povezavo z krajo postojnskega orožja, pa druga stran v istočasnem odkritju orožja vidi najboljši demanti. Ta naj bi končno razkril zaroto, ki naj bi jo Mladina vodila proti Tonetu Krkoviču in Draku Njavru .

"To, da nas je Mladina povezala z domnevnimi kaznivimi dejanji, ki naj bi ga storili mi, ni nič novega. Mladina že deset let vztrajno ponavlja laži in popolnoma neresnične informacije o nas," je povedal Darko Njavro.
"Naključja se dogajajo. Tako kot Mladina trdi, da je bilo takrat naključje, da so izšli s fotografijo Smolnikarja na naslovnici, tako se je zdaj naključje obrnilo v to smer, da so istočasno, ko so nas spet poskušali lažno namočit v kazniva dejanja, dokazali, da mi niti vpleteni nismo in sploh ne vemo, kdo je to izvedel," pa Njavro komentira istočasno objavo prispevka v Mladini in odkritje orožja.
Novinarji in uredniki Mladine danes niso želeli dajati izjav. Pravijo pa, da zaupajo svojim virom, današnje razkritje orožja pa še preiskujejo.
Z ozadjem kraje orožja v Postojni se je kar nekaj let ukvarjala tudi parlamentarna komisija za nadzor nad tajnimi službami.

"Z gotovostjo lahko trdim, da smo pri tej točki večkrat ugotovili, da je bivši direktor Sove lagal naši komisiji in je za nagrado dobil veleposlaniško mesto v Madridu," je povedal član parlamentarne komisije in poslanec SDS Franc Kangler.
Preiskava, ki je bila štiri leta v slepi ulici, je torej dobila neverjeten epilog medijski in policijski. Da gre zgolj za slučajno sovpadanje, pa verjame le malokdo.