Slovenija

'Žrtve nasilja se morajo počutiti varne in podprte'

Ljubljana, 17. 03. 2021 10.44 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Nuša Stegnar
Komentarji
45

Epidemija koronavirusne bolezni je na plan potegnila vse dobro in žal tudi vse slabo iz človeka. Zaradi zaprtja države in številnih protikoronskih ukrepov se je povečalo nasilje za štirimi stenami. Tega lahko ustavimo ali preprečimo le z zgodnjo prepoznavo in ustreznim odzivom.

Da je treba nekaj narediti, da se nasilje, predvsem nad ženskami, konča, so prepričani v Društvu SOS telefon, kjer so že 1. januarja letos odprli 24-urno linijo za žrtve nasilja. "Število klicev se je v zadnjih dveh mesecih podvojilo. Tudi sicer so se potrebe po storitvah v naših programih v zadnjem letu precej povečale. Razlog pripisujemo izolaciji in razmeram med štirimi zidovi, ki so se zaradi zdravstvene, socialne in ekonomske krize na področju nasilja nad ženskami in otroki poslabšale. Oboji, ki so največkrat žrtve nasilja v družini, zdaj še težje pokličejo na pomoč, počutijo se še bolj ujeti in njihove težave so še bolj kompleksne kot pred epidemijo," so sporočili. 

V zadnjem času so se opogumile žrtve spolnega nasilja in nadlegovanja in tudi one so deležne prelaganja krivde nanje, iskanja razlogov, kaj so naredile narobe, kakšne znake so dajale, da si je povzročitelj dovolil spolno nadlegovati žrtev. Mnogi  ne morejo verjeti, da sta spolno nasilje in spolno nadlegovanje tako zelo prisotni, lažje je verjeti, da si je žrtev zgodbo izmislila, kot da bi se poglobili v to, da živimo v družbi, ki spolno  in druge oblike nasilja nad ženskami med drugim generira s sovražnim govorom proti ženskam in obsojanjem žrtev za preživeto nasilje.  Društvo SOS telefon

Pojasnili so tudi, da se na njih obračajo žrtve, ki doživljajo psihično, fizično, spolno in ekonomsko nasilje, nemalokrat pa opažajo tudi, da se ob iskanju pomoči na institucijah srečajo z odzivom, v katerem je nasilje minimalizirano, poimenovano konflikt ali nesoglasja in na ta način ni vzeto dovolj resno – predvsem pa ni obravnavano kot nasilje. 

"Vse prevečkrat od žrtev slišimo izjavo, ki jo slišijo na institucijah, da morajo komunicirati z nekdanjim (nasilnim) partnerjem, da se morajo one potruditi, da bo komunikacija stekla, ker on tega ne zmore, da se je treba dogovarjati glede nadaljevanja starševstva po razvezi …" pojasnjujejo v Društvu SOS telefon in dodajajo, da pri tem ne upoštevajo, da gre za žrtev dolgoletnega nasilja, ki je uporabila že vse strategije prilagajanja in preživetja, ki jih zmore in pozna, da bi v odnosu in pozneje ob odhodu (nemalokrat pobegu) iz nasilja preživela. 

Prav tako pa opažajo, da je tudi med strokovnimi delavci in delavkami še vedno zelo zakoreninjeno prepričanje, da sta za 'konflikt potrebna dva' in da na institucijah posledično ne prepoznajo nasilja, saj ga vidijo le kot konflikt. Ta predpostavlja enakomerno razporeditev moči med dvema stranema, pri nasilju pa je nekdo vedno v šibkejšem in podrejenem položaju, pa čeprav se to morda na prvi pogled ne vidi, opozarjajo. 

Žrtve doživljajo psihično, fizično, spolno in ekonomsko nasilje.
Žrtve doživljajo psihično, fizično, spolno in ekonomsko nasilje. FOTO: Shutterstock

V društvu tudi poudarjajo, da je najnevarnejše obdobje za žrtve, ko se odločijo za odhod od povzročiteljev nasilja. "Ko pogledamo primere iz preteklega in letošnjega leta, to samo potrjujejo. Žrtve so v največji nevarnosti, ko povzročitelja nasilja seznanijo ali pa ta sam ugotovi, da ga bodo zapustile," pravijo in pojasnijo, da so grožnje povzročiteljev prepogosto podcenjene. "Institucije so dolžne razmišljati in ukrepati tako, da bodo kar v največji meri zaščitile žrtve. Te same včasih ne prepoznajo visoke rizičnosti odnosa, v katerem živijo. Zato morajo tisti, ki delujejo na področju nasilja v družini, te nevarnosti znati prepoznati in uporabiti vse možne mehanizme za zaščito žrtve. Pred tem pa morajo strokovne delavke in delavci znati prepoznati nasilje," so jasni v društvu.

KAM SE LAHKO OBRNETE PO POMOČ:

 

SOS telefon za ženske in otroke – žrtve nasilja deluje 24 ur dnevno, vse dni v letu: 080 11 55.

 

Društvo za nenasilno komunikacijo: Ljubljana: 01 43 44 822, 031 770 120 in Koper: 05 63 93 170, 031 546 098.

 

Zavod Emma, center za pomoč žrtvam nasilja: 080 21 33.

 

V primeru ogroženosti pokličite na interventno številko Policije 113.

Pogosta realna slika ženske, ki doživlja partnerjevo nasilje, je, da ima njen partner pod popolnim nadzorom njeno življenje, žrtev se ga boji. Racionalno se zaveda, da doživlja nasilje, z njenimi čustvi pa on še vedno z lahkoto manipulira. Žrtev tako nemalokrat ščiti povzročitelja, racionalizira njegova vedenja in poskuša narediti vse, da bi se na čim boljši način dogovorila o mirnem razhodu, glede stikov z otroki, delitve premoženja. V Društvu SOS telefon menijo, da je nedopustno, da morajo žrtve nasilja na družinskem sodišču poslušati, kako morajo poskrbeti za izvajanje stikov, da se morajo z njim dogovarjati, da če ne bosta komunicirala kot starša, jima bodo odvzeli otroke, da je ona kot mama dolžna pripraviti otroke na stik (otroci pa jočejo in nočejo k očetu zaradi preživetega nasilja). "V prvi vrsti je pogosto tako povzročitelj nasilja in njegove očetovske pravice, ženska, ki je ob njem doživljala nasilje, pa je popolnoma nevidna in nepomembna – in, kar je najhuje, videna kot problematična," pojasnjujejo. 

Kot ocenjujejo v društvu, se je pri prepoznavanju in odzivanju na nasilje nad ženskami v zadnjem letu – in že pred tem, poslabšalo glede prepoznavanja nasilja institucij ter posledično ustreznega odzivanja za čim večjo zaščito žrtev. Vse prepogosto o nasilju niti ne vprašajo, ali tega ne znajo ali se temu izogibajo. Če se žrtvam nasilja odpre prostor, da bi lahko povedale, kaj se jim dogaja, se bodo lažje odprle. Morajo pa se počutiti varne in podprte, poudarjajo. 

Ob iskanju pomoči na institucijah se žrtve srečajo z odzivom, v katerem je nasilje minimalizirano.
Ob iskanju pomoči na institucijah se žrtve srečajo z odzivom, v katerem je nasilje minimalizirano. FOTO: Shutterstock

"Odgovori na institucijah v smislu, nič se ne da, potrpite, situacija je za oba težka, otroci potrebujejo očeta, kaj pa boste brez njega, žrtvam odvzemajo moč, povečuje se nezaupanje v njihove občutke, daje se jim občutek, da so same 'nore' in da se tako ali tako ne bodo nikoli rešile iz kroga nasilja. Postopki na sodiščih trajajo predolgo, žrtvam se vsakokrat znova odvzema prepotrebna moč za nadaljevanje življenja, ogromno je skrbi, da se povzročitelju nasilja ne bi naredila krivica, dvomov o žrtvini pripovedi. Stiki z otroki, čeprav so nemalokrat samo sredstvo manipulacije za dostop do nekdanje partnerice, se postavljajo na prvo mesto, ne glede na to, kakšen oče je povzročitelj nasilja dejansko," še opozarjajo. 

Koronavirus pasica nova
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (45)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

jbtjbt
17. 03. 2021 21.50
+1
Mi je rekla enkrat ena mal starejša gospa :"marsikatera bi bla še živa,če ne bi goflje vrtela".Pa ne zagovarjam nasilja
realno1
17. 03. 2021 21.44
Berem zgornji članek in vidim, da bomo o tragedijah brali še pogosteje... To kar se dogaja sedaj so v glavnem reakcije v kot stisnjene živali, ,ki nima več kaj izgubiti in je pripravljena za to tudi umreti...Ljudje smo različni in večino prepoved približevanja strezni, da bo treba drugače. En določen % pa to na smrt razhudi in to da nima dostopa do svoje nepremičnine za katero je celo življenje delal pripelje v stanje skrajnega besa in posledice beremo v črni kroniki.. To ni črno-bel problem, kot si ga nekateri razlagajo..
tirolec
17. 03. 2021 21.17
Malo si preberite še o "Psihotronskem orožju in napadih", ki se izvajajo tudi v Sloveniji, pa organi pregona nimajo pojma in ne naredijo nič...državljani pa prepuščeni samim sebi...V Ameriki že potekajo sodni procesi zaradi mučenja ljudi...Kaj veste Slovenci o tem??? Taki napadi in mučenje privede tudi do smrtnih žrtev....
Covid 19
17. 03. 2021 21.15
+2
Nasilje bi ustavilo popolnoma na novo in neodvisno od zdajšnjega ustanovljeno družinsko sodišče.Ona izsiljuje njega,da mora tašča oziroma njegova mama prepisati stanovanje nanju,drugače bo odšla in mu vzela še otroke..ker on mame ne more v to prisiliti oziroma izsiliti se postavi po robu partnerki.Ker ona kapricasta in ukazljiva ne popušča njemu poči film.Če bi obstajalo sodišče in bi odprli tam skupaj to vprašanje in bi sodnik rekel,nehajte gospa,za spor ste vi kriva ker on ne more in ne sme izsiljevati mame oziroma tašče za prepis stanovanja..bi bila stvar rešena in to brez nasilja..takih primerov je pač ogromno,od otrok,premoženja,plačevanja in zmožnosti posameznika..sodišče pa bi moralo imeti tudi pravico psihiatrične poizvedbe oz.psihično stanje posameznika,dokler pa nobenega za nič ne briga pa se bo vse še naprej selilo na policijo in sodišča,ki ne delujejo kot družinska.
jozefStefan
17. 03. 2021 20.52
+1
Kako se zavarovati pred napadom FURSA?
jbtjbt
17. 03. 2021 20.36
+3
A se je kdo vprašal kako je s "PSIHIČNEM"nasiljem žensk nad moškim,češ ,kaj mi pa moreš,itak samo nam verjamejo
ni_mi_vse_eno
17. 03. 2021 17.19
+2
Če poslušate vsaj malo Dr. Jordan Peterson-a, potem razumete, da se napada moške iz vseh zornih kotov. Nasilje pa ne trpijo samo ženske, ampak tudi moški. Moški je fizično močnejši, ženska pa psihično, zato je potrebno poudariti oba pola, ko govorimo na splošno. Živela lepota v sodelovanju in medsebojni rasti.
TistoPravo
17. 03. 2021 15.15
+2
Vsaka družina, partnerski odnos je nekaj posebnega. Tukaj ne obstaja noben zakon, ki se ga da brez zdravega razuma uspešno uveljavljati. Pri vse reševanjih sporov je bolj še eno nič prespat, kot en dan prej ukrepat. Tako znotrej odnosa, kot da poseže tretja oseb. Čas celi rane, čas tudi ublaži razhode...če nikakpr ne gre. Partnerju je reba dat čas, mu pomagat poiskat pomoč...ker človek se ne moreš preprosto tako znebiti, kot slabega avta. Pa še pri tem tem kupec lahko kaj hitro ujame, in bodo problemi....zato previdno in brez hitenja, vsakemu odnosu dat čas...da se odpelje v tisto skupno smer...ali proti razhodi. Ne štejte tukej dnevov, tko kot jih niste ob lepih začetkih vsakega odnosa...
Gratitude
17. 03. 2021 14.25
+0
Moški smo tumor narave. Ne ustvarjamo novih življenj, ubijamo iz zavisti, golega sovraštva, zaradi samodokazovanja in dokazovanja pred drugimi grenimo življenja vseh po vrsti. Ne vem kdo je za to kriv, morda le grozni viški testosterona...ali pa zgolj neizrečena zavist, ki jo gojimo do ženskega spola, ki ga, namesto, da bi ga poveličevali, zaničujemo na vsakem koraku. Smo živa sramota narave. Žal moram to pisati v prvi osebi ednine.
Gratitude
17. 03. 2021 14.26
ni_mi_vse_eno
17. 03. 2021 17.16
To je propaganda feministk, ki skušajo diskreditirati moške na vse možne načine. Škoda, da si jim podlegel. Pri izražanju je potrebno biti zelo natančen. Nikoli pospoševati "Moški smo". Povej mi prosim, je tudi "34-letni igralec Elliot Page, nekoč znan kot igralka Ellen Page "tumor narave" ali je on izvzet iz te množice? Poglej primer "Mark Pearson". Sprehajal se je po postaji, kar je posnela varnostna kamera. V eni roki časopis, v drugi torba. Ženska ga je obtožila spolnega napada, zadeva je prišla do sodišča in se vlekla eno leto, kljub posnetku. --- Moški in ženske, vsi smo častni, cvet narave. Obsodim pa vsako nasilje nad komurkoli. Tu je potrebno biti zelo natančen.
minnaema@yahoo.com
17. 03. 2021 12.59
+3
NASILJE MED ŽENSKAMI......ali se obrača Slovenija PO ISLAMU, tam nimajo ženske nobene vrednosti in spoštovanja.......velja za razmisliti zakaj se vse to dogaja iz KAKŠNEGA gnezda so odraščali agresivni partnerji, ki imajo po navadi dva obraza v družbi prijazni in nasmejani doma pa živo nasprotje-gospodovalni in agresivni in pretepajo svoje partnerice in ob tem najbolj trpijo NEDOLŽNI otroci.
VAREN
17. 03. 2021 12.46
-2
Najlažje je kritizirat vse po vrsti. Edini krivec je ženska, ki zadeve ne prijavi takoj in vsakič, ko se zgodi. Če ni prijave ni ukrepa. Več kot je prijav, lažje je nadaljevati z ukrepi in vedno hujši so lahko zoper storilca. Pa tudi zakoni niso napisani tako, da bi ob vsaki klofuti, že lahko govoril o nasilju.
kuš?ar
17. 03. 2021 12.56
+4
Prijave ne naredijo nič, povem iz izkušenj
VAREN
17. 03. 2021 12.59
-1
Naredijo a traja. Če pa so samo neki brezvezni prepirčki, pa itak ne gre za kaznivo dejanje.
yss
17. 03. 2021 13.02
+2
VAREN ,edini krivec je moški, ki izvaja nasilje, Ženski nebi bilo potrebno nič prijavljat, če bi znal nasilnež rešiti zadevo s pogovorom in razumnim obnašanjem. To so navadno" šleve ", ki hočejo, da je vse po njihovo in ne prenesejo, da kdo dela ali misli drugače, kot zahtevajo oni.
naveza
17. 03. 2021 13.08
+1
Varen spet pameten kot radio. Doma pa šleva.
VAREN
17. 03. 2021 13.15
-1
YSS si kdaj slišal za psihično nasilje s strani ženske. Probaj bit še mal realen, pa boš videl kje si.
naveza
17. 03. 2021 13.21
+2
Saj to slabiči govorijo. Ženska me psihično maltretira in sem jo pač moral udarit. Bravo Varen. Res si dec.
kuš?ar
17. 03. 2021 13.38
Jaz sem v 5 letih klical policijo vsaj 8 krat, 2 krat sam podal prijavo in ni bilo nič. Tudi ko sem klical policijo in so prišli ter videli mojo mamo pretepeno niso storili nič. Dokler nekdo ne umre se v Sloveniji ne zgodi nič.
jbtjbt
17. 03. 2021 21.19
+1
#yss,ti pa si naperjena proti moškim.Ali mogoče veš da tudi ženske varate,psiherate itd?????
Killing floor
17. 03. 2021 12.44
+2
Nevem od kje to sam ponavadi so zenske nasilne in brutalne.
Boombaar
17. 03. 2021 12.37
+0
Kondomi obstajajo
Killing floor
17. 03. 2021 12.43
+3
MUNGATUMBA
17. 03. 2021 14.36
-2
Killing floor
17. 03. 2021 21.31
+3
Dimitry Krol
17. 03. 2021 12.37
+1
Pokličite 113? Ja, ko bi se le karkoli zgodilo, ko bi poklical policijo zaradi nasilja. Ne pa da čez pol ure prideta dva zdolgocajtenca, požugata s prstom in gresta. A res moramo za vsak umor, hujše nasilje, posiltstvo brat, da gre za starega znanca policije?
Rade 74
17. 03. 2021 12.34
+0
Dobrovoljno se javim, da jih bom pazil pred nasilneži, samo naj mi vlada garantira, da imam proste roke, pa da vidimo, če se bo še kakšen frajer našel, da jih maltretira!?
Onxxx13
17. 03. 2021 13.24
+0
Tudi tu je kakšen ki dela PROSTOVOLJNO,tsko da kar poskrbi zase.
Ana Sols
17. 03. 2021 12.19
+1
Problem je ko ena ženska pusti moškega, potem je pa ta spet nasilen do druge...in osebe zal ne spoznaš takoj, ampak po določenem času, če je sreča na tvoji strani preden se rodijo otroci.
jafalical
17. 03. 2021 12.32
+2
Tocno tako in ce je sreca na strani teh, se predno se rodijo otroci, ja, je ogromna sreca! Vendar pa se ponavadi odvija drugace, zenske kar upajo, da bo z otrokom bolje, ceprav ima ta "nasilnez"ze kaksnega od prej, pa niti najmanj ni dozorel vlogi oceta, kaj sele vedenju oceta do otroka in zenska se slepi, da bo z njenim otrokom drugace, pa ni.In se vedno zenske na CSD obmolknejo, ker je partner nasilnez zraven. Zenske na CSDju pa tudi po svoje tumbajo, razlagajo tezave, ki pa so vsekakor ze od prej vidne pri posameznih parih, sam videt nocemo in ne prepoznamo znake, ki nam jih zivljenje se kako rado kaze in cutimo se kako lahko zagrenjenost, ponizanje s strani partnerja,tesnobo,ko nekaj ne stima... kot ravno tako, obcutimo tisto nepospisno sreco, radost...ce je med dvema "dozorelo,zrelo"ravnovesje, spostovanje in brez ega.
yss
17. 03. 2021 12.07
+4
Govorimo konkretno o nasilju moških na ženskami.Zakaj se vsak to brani izreči?! 99% smrtnih žrtev zaradi nasilja je žensk in najmanj 90% nasilja je, ko je moški nasilen do ženske. Potem je pa tu še zakonodajo, ki popolnoma nerazumno seli matere z otroki v materinske domove, nasilnež pa ostane v hiši ali stanovanju in si najde novo družico in zgodba se ponovi. Treba bi bilo ravno obratno, da se nasilneža umakne iz družinskega okolje in se mi v inštitucijah, ki so za to namenjene pomaga tako ali drugače, V vsakem primeru pa je treba nasilje zatreti v kali in, ko prvič pride do takega dogodka, mora žrtev ukrepati. Nasilnež bo vedno nasilnež in to mora žrtev vedeti.
jbtjbt
17. 03. 2021 20.51
+1
Aja,pa še to.Odgovori mi na katerem CSD so kdaj moškemu v bran stopili????????
jbtjbt
17. 03. 2021 21.24
+1
Ker mislite,da vas ščiti CSD in Policija,se psihično izživljate nad moškimi .
MUNGATUMBA
17. 03. 2021 12.03
+7
Že pred leti bral v Mali nočni kroniki: Sosed kliče policijo, da se pri sosedu tepejo in vpijejo. Pride marica in odpelje, ne bev ne mev, možakarja na PP, v kletko da se ohladi. Šele proti jutru revežu uspe dopovedat, da je partnerica mlatila njega , ne pa on nje
disorderliness
17. 03. 2021 12.08
+7
Gratitude
17. 03. 2021 12.22
+2
Lahko potrdim, imam eno doma, pa se me morem nobenemu potožit.
MUNGATUMBA
17. 03. 2021 14.36
@ ent - tule se potoži, ti bode lažje, pa nihče te ne bo doma špecal
mihakavc1c
17. 03. 2021 12.00
+4
Nasilja v Sloveniji je čedalje eč!To je nedopustno!
renoren
17. 03. 2021 11.42
+13
Prav je, da se prepreči vsako nasilje, poišče pomoč in optimalno razreši kolikor je mogoče. Ne maram pa, da se v vezi nasilja demonstrira izključno moške. Ženska še kako lahko izvaja nasilje nad partnerjem, otroci ali širšo družino. Vedeti je potrebno, da lahko besede in dejanja bolijo mnogo bolj kot fizično nasilje, ja!
Ana Sols
17. 03. 2021 12.02
+6
Ločitev pa je, ni izgovor da je ženska tečna za to da jo nekdo fizično pretepe. Če nekdo ni sposoben normalne komunikacije in funkcionirat v partnerstvu naj se loči pa je. Bo sebi in partnerju naredil uslugo, pa tudi otrokom.