V ponedeljek so bili slovenjgraški policisti obveščeni o nasilju v družini v Mislinji. Policisti so na kraju ugotovili, da je 23-letni domačin izvajal psihično in fizično nasilje nad 36-letno zunajzakonsko partnerico.
Pri zbiranju obvestil so ugotovili, da je bil moški v preteklem letu večkrat nasilen do zunajzakonske partnerice, nad katero je izvajal psihično in fizično nasilje. Zaradi tega je bil zoper njega izrečen ukrep prepovedi približevanja. Ker je obstajal tudi utemeljen sum storitve kaznivega dejanja nasilja v družini, so policisti zoper navedenega podali kazensko ovadbo na Okrožno državno tožilstvo Slovenj Gradec.
Dolenjski in belokranjski policisti pa so pretekli konec tedna obravnavali tri primere nasilja v družini. Trem kršiteljem so izrekli ukrep prepovedi približevanja in jih zaradi nasilja v družini ovadili. Preiskovalni sodnik je v vseh treh primerih potrdil odločitev policistov o izrečenih ukrepih in prepoved približevanja podaljšal za 10 dni.
V petek naj bi v okolici Novega mesta nasilen mož pretepel svojo ženo, vpil nanjo in ji grozil. Policisti so opravili razgovore in ugotovili, da 52-letnik že več let pretepa svojo ženo in jo je že večkrat telesno poškodoval. Policisti so nasilnežu izrekli ukrep prepovedi približevanja. O ukrepu so obvestili preiskovalnega sodnika in pristojne institucije. 52-letnika bodo zaradi kaznivega dejanja nasilja v družini ovadili.
V noči na soboto je policiste na pomoč poklicala žrtev iz okolice Šmarjeških Toplic. Vinjen mož naj bi jo pretepel in razbijal inventar v hiši. Policisti so takoj odšli na kraj, zbrali potrebna obvestila in ugotovili, da je vinjen 39-letnik ob prihodu domov začel zmerjati svojo ženo, jo večkrat udaril v glavo in vanjo vrgel svetilko. Ko je začel razbijati po hiši, se je poškodoval. Reševalci so ga odpeljali v bolnišnico, kjer je ostal na zdravljenju. Policisti so ugotovili, da 39-letnik že več let izvaja fizično in psihično nasilje nad svojo ženo, jo pretepa, žali in ji grozi. Zaradi suma, da bo ogrozil življenje zakonske partnerice, so policisti kršitelju izrekli ukrep prepovedi približevanja. O izrečenem ukrepu so obvestili pristojne institucije. 39-letnika bodo zaradi kaznivega dejanja nasilja v družini kazensko ovadili.
V soboto popoldne so kaznivo dejanje nasilja v družini obravnavali tudi črnomaljski policisti. 45-letnik iz okolice Črnomlja je ob prihodu domov vpil na svojo ženo in ji grozil, da jo bo poškodoval in ubil. Zaradi strahu je prespala v vozilu. Naslednji dan je 45-letnik ponovno grozil ženi in bil do nje tudi fizično nasilen. Oškodovanka je zaradi poškodb poiskala zdravniško pomoč. Črnomaljski policisti so opravili razgovore in ugotovili, da 45-letnik že dalj časa izvaja fizično in psihično nasilje nad ženo. Policisti so nasilnežu izrekli ukrep prepovedi približevanja in ga zaradi nasilja v družini ovadili.
Število primerov nasilja narašča
Število kaznivih dejanj s področja nasilja v družini sicer po podatkih policije od leta 2000 narašča, najvišje pa je bilo lani, ko je policija podala 5017 kazenskih ovadb. Največ jih je bilo na območju PU Ljubljana, najmanj na Postojnskem. Na ministrstvu za delo ocenjujejo, da je nasilje v družini v porastu tudi zaradi ekonomsko-finančne krize.
Glede na pretekla leta je bilo tako lani največ kaznivih dejanj zaradi nasilja v družini. Največ jih je bilo na območju Policijske uprave (PU) Ljubljana, sledijo pa območje PU Maribor, kjer je policija zaradi nasilja v družini lani podala 1027 kazenskih ovadb, ter PU Celje in PU Kranj. Najmanj kaznivih dejanj je bilo lani na območju PU Postojna, z dna lestvice sledita območji PU Slovenj Gradec in PU Koper.
Na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve na podlagi informacij, ki jih prejemajo od centrov za socialno delo, menijo, da je v zadnjem času nasilje v družini v porastu tako zaradi ekonomsko-finančne krize kot tudi zaradi boljšega vodenja in evidentiranja družinskega nasilja. K višjemu številu kaznivih dejanj nasilja v družini pripomore tudi večja ozaveščenost in zavedanje žrtev nasilja, da to prijavijo in poiščejo pomoč, so zapisali na ministrstvu.
Sprejeli zakon o preprečevanju nasilja v družini
Kot so navedli, so z namenom preprečevanja tovrstnega nasilja v zadnjem obdobju sprejeli številne ukrepe, med drugim zakon o preprečevanju nasilja v družini.
Ta določa vlogo, naloge, mrežo in sodelovanje različnih državnih organov, nosilcev javnih pooblastil, izvajalcev javnih služb, organov lokalnih skupnosti in nevladnih organizacij pri obravnavanju nasilja v družini. Določa ukrepe za varstvo žrtve nasilja v družini in pomeni ustreznejše obravnavanje nasilja, so pojasnili na ministrstvu.
Na podlagi tega zakona je bil letos spomladi sprejet tudi pravilnik o postopkih medsebojnega obveščanja in nudenja pomoči organov, ki delujejo na področju nasilja v družini. Pravilnik določa postopke medsebojnega obveščanja in sodelovanja med pristojnimi organi (policija, sociala, šolstvo, zdravstvo) ter nevladnimi organizacijami.
"Pomembno je, da se ozaveščanje o človekovih pravicah in dejavnosti za preprečevanje nasilja v družini vključijo v vse politike in programe rednega dela ministrstev in vladnih služb," so zapisali na ministvu za delo. Dodali so še, da v teh dneh aktivno pripravljajo tudi predlog družinskega zakonika, v katerem bodo "kot eno temeljnih načel vnesli tudi načelo ničelne tolerance do nasilja v družini".
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.