Slovenija

'Nasilje ni osebna težava posameznice, je kaznivo dejanje, ki ga ne smemo le nemo opazovati'

Ljubljana/Koper, 25. 11. 2021 11.37 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min
Avtor
Maja Korošec, STA
Komentarji
41

Vsakršno nasilje nad ženskami in deklicami je nesprejemljivo, je ob današnjem mednarodnem dnevu boja proti nasilju nad ženskami zapisal varuh človekovih pravic. Poudaril je, da se je treba zavedati, da je za nasilje odgovorna oseba, ki povzroča nasilje, ne glede na to, kaj reče žrtev. Tudi pri Policiji vsako leto novembra in decembra pozornost posvečajo zaščiti ranljivejših skupin, kot so otroci in ženske. Letno obravnavajo okrog 80.000 različnih kaznivih dejanj – od več tisoč primerov nasilja v družinskem okolju, ki so na videz blagih oblik, do tistih najhujših, kot so umori v družini. V Svetu Evrope pa opozarjajo, da razvoj novih tehnologij omogoča nove možnosti za nasilje.

Več videovsebin
  • Iz 24UR ZVEČER: Pogovor s Tanjo Repič Slvaič
    06:43
    Iz 24UR ZVEČER: Pogovor s Tanjo Repič Slvaič
  • Iz 24UR ZVEČER: Nasilje tudi na spletu in doma
    02:57
    Iz 24UR ZVEČER: Nasilje tudi na spletu in doma
  • Iz SVETA: Dan boja proti nasilju nad ženskami
    03:05
    Iz SVETA: Dan boja proti nasilju nad ženskami

 

"Nasilje ni osebna težava posameznice in ni stvar zasebnih ali družinskih odnosov, ampak je nedopustno in kaznivo dejanje, ki ga ne smemo le nemo opazovati," je opozoril varuh človekovih pravic Peter Svetina. Zato spodbuja vse, ki v svoji okolici zaznajo ali opazijo nasilno vedenje, da ukrepajo in ga prijavijo.

Nasilje je namreč odvisno tudi od tega, kako družba nanj reagira. "Če tako vedenje obsodimo in sankcioniramo, ga s tem zmanjšujemo in ustavljamo. Če pa ga toleriramo, minimaliziramo ali spregledamo, pa nasilnežem dajemo dodatno moč," je izpostavil varuh.

Svetina: "Zaposleni na Policiji, v pravosodju in centrih za socialno delo morajo delovati kot uglašen orkester, da bodo postopki hitri, storilci pa bodo za svoja dejanja kaznovani."
Svetina: "Zaposleni na Policiji, v pravosodju in centrih za socialno delo morajo delovati kot uglašen orkester, da bodo postopki hitri, storilci pa bodo za svoja dejanja kaznovani." FOTO: Dreamstime

Poleg prijave nasilja je pri reševanju problematike po njegovih besedah ključnega pomena tudi podpora žrtvam, saj potrebujejo okolje, v katerem lahko spregovorijo in so slišane. Čeprav imamo v Sloveniji na tem področju dobro urejeno zakonodajo, to ni dovolj, saj je pomembno "stalno usposabljanje zaposlenih, ki se srečujejo z nasiljem"

Združeni narodi so 25. november za mednarodni dan za končanje nasilja nad ženskami in deklicami razglasili leta 1999. S tem datumom se vsako leto pričenja 16 dni aktivizma proti nasilju nad ženskami, ki se končajo z 10. decembrom, svetovnim dnevom človekovih pravic.

Varuh iz obravnavanih pobud zaznava, da niso vsi deležni enake kakovosti storitev institucij v vseh primerih prijavljenega nasilja: "Že več let opažamo tudi nekonsistentnost različnih organov pri izvajanju ukrepov za zaščito žrtev in tudi pri delu s povzročitelji nasilja. Zaposleni na Policiji, pravosodju, centrih za socialno delo morajo delovati kot uglašen orkester, da bodo postopki hitri, storilci pa bodo za svoja dejanja kaznovani," je poudaril varuh.

Policija letno obravnava okrog 80.000 različnih kaznivih dejanj, povezanih z nasiljem

Kot so nam sporočili predstavniki Policije, tudi oni vsako leto novembra in decembra posebno pozornost posvečajo zaščiti ranljivejših skupin, kot so otroci in ženske. Njihove aktivnosti sovpadajo z mednarodnimi dnevi boja proti nasilju nad ženskami in otroki. "Začnejo se 18. novembra, ko obeležujemo evropski dan za zaščito otrok pred spolnim izkoriščanjem in spolno zlorabo, nadaljujejo se 20. novembra (svetovni dan otroka) in 25. novembra (mednarodni dan boja proti nasilju nad ženskami) ter se zaključijo 10. decembra, na mednarodni dan človekovih pravic," so našteli.

Policija letno obravnava okrog 80.000 različnih kaznivih dejanj, od tega več tisoč primerov nasilja v družinskem okolju. "Od na videz blagih oblik z manj opaznimi posledicami do tistih najhujših, kot so umori v družini," so pojasnili na Policijski upravi (PU) Koper.

Žrtev pogosto težko najde način, da bi sama ukrepala. Zato Policija poziva vse, ki opazijo nasilje v družini, naj jo o tem obvestijo.
Žrtev pogosto težko najde način, da bi sama ukrepala. Zato Policija poziva vse, ki opazijo nasilje v družini, naj jo o tem obvestijo. FOTO: Dreamstime

'Prijava je edini način, da zaščitimo žrtev in ustavimo nasilneža'

Po njihovih besedah imajo na območju PU Koper vsako leto veliko aktivnosti, s katerimi se skušajo približati občanom in jih ozavestiti o njihovih možnostih in pravicah ter jim približati problematiko nasilja. Opomniti jih želijo, da je prijava nujen ukrep, če opazijo nasilna dejanja. "To je namreč edini  način, da zaščitimo žrtev in ustavimo nasilneža. Policisti so žrtvam nasilja na voljo ves čas, vedno smo pripravljeni pomagati in ukrepati proti nasilnežem," so poudarili.

Prijavimo nasilje.
Prijavimo nasilje. FOTO: Slovenska policija

Zato pozivajo vse, ki opazijo nasilje v družini, naj o tem obvestijo Policijo. Žrtev namreč pogosto težko najde način, da bi sama ukrepala. "Ne zatiskajte si oči in ne preslišite klicev (četudi posrednih) na pomoč iz sosednjega stanovanja. Večkrat pokličite znanko, ki vam je že kdaj povedala za situacijo v družini, ali mogoče potrebuje pomoč in podporo, ko ne more iz nasilnega odnosa," so svetovali na PU Koper.

Ob tem so spomnili, da so žrtve nasilja v družini velikokrat tudi otroci, ki nimajo možnosti, da bi poiskali pomoč v raznih organizacijah, ki pomagajo v tovrstnih situacijah. "Niti ne hodijo v šolo, kjer bi  se lahko o svojih težavah pogovorili z učiteljem ali svetovalno delavko," so dodali.

'Zdaj je čas, da postanemo glas otroka in o svojih opažanjih obvestimo pristojne institucije' 

Menijo, da je dolžnost vseh sorodnikov, sosedov, naključnih opazovalcev, učiteljev, strokovnih delavcev, zaposlenih v zdravstvu in ostalih, da tudi takrat, kadar z otroki nimajo neposrednega osebnega stika in se jim otroci ne morejo zaupati, znajo prepoznati znake stiske in morebitne posledice trpinčenja ali nasilja. "Zdaj je čas, da postanemo glas otroka in o svojih opažanjih  obvestimo pristojne institucije (center za socialno delo, Policijo). Naj fizična razdalja ne pomeni tudi razdalje v odnosu. Bodimo v teh dneh poslušno uho, pozorno na težave, s katerimi se otroci srečujejo v domačem okolju," so spodbudili na PU Koper in pozvali, naj ne čakamo, da se bo nasilje končalo samo od sebe, saj je to malo verjetno. 

Ob tem so še pojasnili, da Policija vedno ob vsaki prijavi izvede vse ukrepe, da žrtvi zagotovi pomoč in rešitev, zoper storilca pa ustrezno ukrepa. Po njihovih besedah tudi v času omejitev javnega življenja vsi načini zagotavljanja pomoči za žrtev še vedno delujejo. "Policija neprekinjeno sodeluje tudi z ostalimi organizacijami, ki žrtvam nudijo pomoč, in centri za socialno delo. S skupnim sodelovanjem želimo žrtvam zagotoviti, da v tej situaciji niso same in da jim je tudi v tem času pomoč na voljo," so povzeli na PU Koper.

Prijava je edini način, da zaščitimo žrtev in ustavimo nasilneža.
Prijava je edini način, da zaščitimo žrtev in ustavimo nasilneža. FOTO: Thinkstock

Hiter razvoj informacijskih in komunikacijskih tehnologij omogoča tudi nove možnosti za nasilje nad ženskami in dekleti, ki so s tem izpostavljene večjemu tveganju za zlorabe 

Ženske in dekleta so lahko v digitalnem svetu izpostavljene zasmehovanju zaradi videza, prav tako pa so lahko žrtve spolnega nadlegovanja, ki med drugim vključuje pošiljanje neželenih spolnih podob na spletu, ali celo neželenega deljenja njihovih osebnih informacij, so izpostavili predstavniki iz Sveta Evrope.

Neodvisna strokovna skupina Grevio Sveta Evrope je od mednarodnem dnevu pripravila in objavila novo priporočilo za obravnavo digitalne razsežnosti nasilja nad ženskami, v katerem je ta pojem tudi jasno opredeljen. V poročilu so prav tako predlagani posebni ukrepi za boj proti nasilju, ki temeljijo na štirih stebrih istanbulske konvencije. To so preprečevanje, zaščita, pregon in usklajene politike, so spomnili.

Prijavimo nasilje.
Prijavimo nasilje. FOTO: Slovenska policija

Več slovenskih organizacij spodbudilo k ničelni toleranci do nasilja

Že pred današnjim mednarodnim dnem boja proti nasilju nad ženskami so v več slovenskih organizacijah spodbudili k ničelni toleranci do nasilja. Ženske namreč še vedno pogosto niso deležne takšne pomoči, kot jo pričakujejo in kot jo potrebujejo, so v sredo na novinarski konferenci, na kateri so sodelovale tudi predstavnice Ženskega foruma SD, društva Ključ in Inštituta 8. marec, opozorili v društvu za nenasilno komunikacijo.

Po podatkih Združenih narodov (ZN) bo ena od treh žensk v svojem življenju doživela eno od oblik nasilja, v času globalne zdravstvene krize pa številke rastejo. Novo poročilo ZN, ki je zajelo 13 držav od začetka pandemije, namreč kaže, da sta dve od treh žensk poročali, da sta doživeli nasilje ali da poznata žensko, ki ga je doživela. Samo ena od desetih se bo po pomoč obrnila na policijo. Pandemija, ki smo ji priča, je nasilje nad ženskami še bolj prikrila, zato opozarjajo ZN.

Ženske in dekleta so v digitalnem svetu lahko izpostavljene zasmehovanju zaradi videza, prav tako pa so lahko žrtve spolnega nadlegovanja.
Ženske in dekleta so v digitalnem svetu lahko izpostavljene zasmehovanju zaradi videza, prav tako pa so lahko žrtve spolnega nadlegovanja. FOTO: Dreamstime

'Odklikni spletno nasilje'

Danes je potekal tudi spletni seminar Ustvarjanje varnih spletnih okolij za ženske in dekleta – odklikni spletno nasilje!. Namen dogodka je bil spodbuditi politično razpravo, predvsem pa zavedanje vsakega posameznika o naraščajočem spletnem nasilju nad ženskami in dekleti. Podatki namreč kažejo, da so se v času pandemije povečale vse oblike nasilja nad ženskami in dekleti, še posebej močno pa sta narasla nasilje v družini in spletno nasilje, so sporočili z ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ).

Minister Janez Cigler Kralj je ob tem dejal: "Slovenija ostaja zavezana doseganju najvišjih standardov na področju enakosti spolov in boja proti nasilju nad ženskami in dekleti. Medtem ko nam digitalna orodja ponujajo velike priložnosti, se moramo zavedati tudi tveganj, povezanih z naraščajočim vplivom interneta, hitrim širjenjem informacijskih in komunikacijskih tehnologij ter razširjenostjo družbenih medijev," so sporočili z MDDSZ.

Evropska komisarka za enakost Helena Dalli je napovedala, da bo Evropska komisija kmalu predlagala iniciativo, da se na seznam zločinov v EU uvrstijo tudi sovražni govor in kazniva dejanja iz sovraštva.  

Spregovorimo o nasilju.
Spregovorimo o nasilju. FOTO: Slovenska policija

73 odstotkov žensk doživelo spletno nasilje

Glavna govorka dogodka je bila Thordis Elva Thorvaldsdottir, priznana islandska novinarka, raziskovalka in strokovnjakinja za enakost spolov. Poudarila je, da je po raziskavi ZN kar 73 odstotkov žensk doživelo spletno nasilje, kar lahko vodi v slabšo samopodobo, izgubo samozavesti, težave s spolnostjo, stres, tesnobo, zlorabo substanc, socialno izolacijo in osamljenost. Opozorila je, da številne raziskave kažejo na povezavo med spletnim nadlegovanjem in ustrahovanjem ter resničnim nasiljem nad ženskami, na kar moramo biti posebej pozorni. Stopnja spletnega nasilja je visoka tudi pri dekletih, ki doživljajo večje pritiske v primerjavi s fanti. 

Direktorica Evropskega inštituta za enakost spolov Carlien Scheele je izpostavila, da je spletno nasilje še posebej problematično za ženske in dekleta, saj gre velikokrat za nesoglasno pornografijo, ki jo je težje kazensko preganjati zaradi pomanjkanja dokazov, ki se na spletu izgubijo. 

Eno ključnih sporočil slovenskega predsedovanja Svetu EU na področju enakih možnosti žensk in moških je, da so vse oblike nasilja, vključno s spletnim nasiljem, nesprejemljive. V luči pandemije covida-19, pa tudi vedno večje digitalizacije delovnega in domačega okolja je še posebej pomembno, da smo zavezani učinkovitemu obravnavanju ter preprečevanju spletnega nasilja in nadlegovanja nad ženskami in dekleti, so spletni seminar povzeli predstavniki MDDSZ.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (41)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

jkal
26. 11. 2021 12.49
Če mlatiš ženo si navadna p***ka, ki je foter ni pravilno vzgojil. Ja, razumem, ene prav prosijo... Ampak se dajo problemi tudi drugače rešit. Pa razlikovati je potrebno tudi kaj je enkratni dogodek, kaj pa ponavljajoče nasilje. Ne meče se vse v isti koš...
Covid 19
26. 11. 2021 09.48
Dokler si bodo z gofljanjem, lenobo,živčnostjo,pogojevanjem,sebičnostjo itd. hotele podrediti skozi zgodovinski razvoj lovce,morilce, bojevnike..jim sporočamo, da jim to ne bo nikoli uspelo,pa ne se slučajno zgovarjat na stoletje in čas v katerem živimo.Malo si poglejte kam so stvar pripeljale v Ameriki..stotine jih ni več.
yanay
25. 11. 2021 21.05
Ni problem samo nasilje med 4 stenami, kjer se dogajajo grozljivke. Problem je tudi nasilje med vrstniki v šolah, ki pa se dostikrat dogaja pred našimi očmi. Še posebej je zanimivo, da v zadnjem času v tem prednjačijo dekleta, ki se spravljajo na nemočne vrstnice, tako verbalno, kot tudi fizično. To kaže na vedno večje pomanjkanje prave domače vzgoje, ljudje se premalo ukvarjajo s svojimi otroki. Najbolj pa je narobe to, da starši svoje nevzgojene otroke branijo, pa čeprav so storili nesprejemljivo dejanje, ker tudi sami ne premorejo več pravih vrednot. Še huje pa je, da otroci v šolah učiteljem grozijo z odvetniki, ko jih skušajo umiriti. Še pred nekaj desetletji, se nikakor ne bi moglo kaj takega zgoditi, žal pa je spremenjena novodobna vzgoja povzročila velike deviacije.
Vajkim
25. 11. 2021 14.40
-2
Nssilje je nespremenljivo..ves članek je deklerativen, v resnici je drugače...pretepa nekdo fiz.slabšegs...večina ne posreduje,.spolna zloraba..otrok..policija piše poročila..nič od tega..varuh č. p.samo deklerativno , csd svetuje, sodišče, tožilstvo obič. potegne kratko žrtev..celo policija piše kako se baraba lahko približa žrtvi..ko dobijo dodatne dokaze...odgovor niso pristojni.. pri nas se sčiti barabe ne pa žrtve..žal to je realno zato ne pišite neumnosti realno je obratno
ja bb
25. 11. 2021 17.52
Realno je zelo, ZELO drugače! Verjamem, da svinja je zgoraj pripada bolanemu feminističnemu umu... Slovenske sodno socialne 'javne' institucije, csd, sodišča, izvedenke delujejo na način organiziranega kriminala, nasršenega proti slovenskemu očetu in otroku! Lažnivo trdijo v postopkih, očete popolnoma zradirajo, psihično, finančno.. Pri tem zlahkoto uporabljajo grozljive, popolne laži, ki so še slepcu jasne.. Tam, kjer pa dejansko gre za hudo nasilje, pa se le skrijejo po luknjicah te vele feministke, ali celo trpijo domače nasilje... Zločinke v več pogledih, za njimi ostajajo hude brazde in zaznamovana otroška in ljudska življenja!!!
ja bb
25. 11. 2021 17.53
ap100
25. 11. 2021 14.04
+3
stigmatizacija nasilja, da so žrtve predvsem ženske je nepravična in neustrezna - nasilje nad otroci itak zajema oba spola, naslje v družini posebej s strani žensk do moških seveda le v manjši meri temelji na fizičnem nasilju je tukaj ogromno psihičnega nasilja največ nasilja večplastno pa se dogaja nad starostniki obeh spolov, povzročitelji na tak ali drugačen način pa so pogosto tudi ženske
karamba34
25. 11. 2021 13.41
+4
Če te kdo udari, ga udari nazaj.
IKOSS
25. 11. 2021 13.31
+6
Vsaka uporaba nasilja nad sočlovekom, če ne gre za neposredno obrambo, je družbeno nesprejemljiva! Izpostavljati zgolj nekatere skupine je tako docela nesmiselno. Smo pa soočeni z dilemo. V kolikor osebi grozi neposredna nevarnost, sami pa se ogroženemu postavimo v bran, s tem tvegamo konflikt z napadalcem. Takšno soočenje se zanj lahko konča tudi tragično. Na splošno se do tega vprašanja družba obnaša izjemno ambivalentno; na eni strani se problematizira pasivnost, na drugi pa tudi odločen odziv. To ni primerno, zato bi morala družba do tega vprašanja sprejeti jasnejše stališče. Ključno je, da se nihče nikoli ne znajde v vlogi žrtve. Najpomembneje posledično je, da se gradi na ukrepih, ki to preprečujejo, eden od teh pa je tudi sposobnost napadenega, da se svojemu napadalcu učinkovito upre.
RichPiana
25. 11. 2021 13.30
+5
Nikoli nisem udaril zenske ali karkoli. Koga ste si pa za partnerje izbrale pretepace pa to ni moj problem.
User2127030
25. 11. 2021 13.24
+6
Feministično napisan članek. Pojdite malo na CSD in naj vam dajo podatke, koliko otrok, kateri so bili vzgojeni v enostarševski družini z mamo, živi normalno življenje. Zakaj ne napišete odnos mama- hčerka?
medvedJEkriv
25. 11. 2021 14.00
+7
Zato, ker je v Sloveniji ob ločitvi boljši skrbnik otrok neprimerna mama, kot dober oče.
Grozno
25. 11. 2021 13.21
+10
Mene žena pretepa? A to je sprejemljivo? Samo vprašam
yanay
25. 11. 2021 21.07
+1
picolin
25. 11. 2021 13.10
+2
24 ur posljite malo novinarje na jug da boste lahko pisali kaj je nasilje nad zenskami . pri njih dol so glavni moski .se vedno nekateri zivijo v 19 stoletju glede razmisljanja. dol zal se veliko moskih ima zeno za da jih pedinajo in za sex .dol pri takih nimajo zenske nobenih pravic .kar moski rece to mora zenska naredit in to ni prav . poznam tudi take druzine iz bosne ki zivijo pri nas pa jim zenske ne smejo rect nikoli ne .marsikateri zenski v sloveniji gre predobro .
mitja999
25. 11. 2021 13.07
+6
Vsakakrsno nasilje ne bi smelo sploh obstajati. Fizicno in psihicno. Moje mnenje je da ce se govori o tem naj se govori ne glede na spol. Statistika samo kaze da moski ne prijavljajo psihicnega in fizicnega nasilja od svojih partneric ker jim je to sramota. Bi pa kaznoval vsakega ki dvigne roko nad komurkoli... Ali tistega ki izziva s psihicnim nasiljem.
picolin
25. 11. 2021 13.04
+5
res je se dobro da se ni vec nasilja kot ga je .ko ne bi zenske imele PA NE VSE jezika hitrejzga od pameti bi redko katera jih dobila . nisem za nasilje nikoli ,ampak NEKATERE zenske prav iscejo batine .ko pa jih dobijo pa takoj na sodisce . nobena pa ne bo povedala na sodiscu resnice .redko kera sodba pri nas se zakljuci v prid moskemu. pa tudi nobena jih ne bo dobila na lepe oci ce ne bo prej fajn provocirala
yss
25. 11. 2021 13.03
-8
Nasilje nad ženskami ima globoke korenine skozi vso človeško zgodovino. Moški, si, ko "močnejši spol" vedno jemljejo položaje s pozicije moči, zato želijo prevladovati v delih družbe, kjer lahko odločajo in si podrejajo ostale. 21. stoletje je prineslo več možnosti ženskam.Imajo volilno pravico, lahko se izobražujejo , postale so uspešne in dejavne v poklicih, kjer so bili prej v premoči moški in začele so se aktivno vključevati v družbo tudi v segmentu odločanja.To moškim seveda ni prav, ker so zaradi nekaterih lastnosti tudi bolj uspešne od njih. Ženska ni več finančno odvisna od moškega, ni ji treba samo rojevati in ostajati doma in lahko izbere svoj način življenja. Ima tudi svojo voljo in seveda s tem prihaja do trenj v družini, kjer je prej odločal samo moški.Temu moški navadno pravijo psihično nasilje. Treba se bo sprijazniti, da zenske niso več samo stroj za rojevanje in, da so izobražene in finančno neodvisne včasih bolj, kot moški. Tako največkrat moškim ostaja samo instrument nasilja, ker nimajo pavih argumentov , da bi se soočili s to situacijo.
RdečaKapica
25. 11. 2021 13.21
-5
Yss, kar nekaj opisanih moških se je takoj našlo v opisu, da so pokljukali minuse :( Žalostno, ampak očitno resnično v naši družbi.
mitja999
25. 11. 2021 13.23
+4
To da ima zenska svojo voljo in mnenje spostujem in vsekakor ne jemljem tega kot nasilje, ampak da vsiljuke svoje mnenje s silo in da mora tako biti ce ne se bo drla in kujala... E to je zame nasilje...
RdečaKapica
25. 11. 2021 13.29
-4
Mitja, absolutno, tudi ženske so nasilne, mogoče res ne fizično, pa tolk bolj psihično in tudi to nikakor ni sprejemljivo. Če odnos ne funkcionira kot partnerski, če se katerikoli partner počuti slabo ali je podvržen nasilju, je čas za slovo. Verjetno lahko moški, ki je žrtev psiičnega nasilja, lažje odide iz takega razmerja kot pa ženska, ki je poleg fizičnega nasilja, pogosto še žrtev psihičnega, ekonomskega,...nasilja?
Grozno
25. 11. 2021 13.33
+4
Delat naj gre pa ne bo žrtev ekonomskega nasilja.
Nebodijetreba
25. 11. 2021 14.22
-1
Po nestrinjanju s komentarjem yss ugotavljam, da je večina komentatorjev moških (ženske medtem verjetno opravljajo gospodinjska opravila). Ali so le-ti žrtve njihovih partnerk (v kar dvomim) ali pa so se v komentarju prepoznali.
janezov uč
25. 11. 2021 12.58
+12
aaaam, kaj pa nasilje nad moškimi? vprašam za prjatla
taurus111
25. 11. 2021 12.52
+13
Kaj pa nasilje nad moškimi ? Zadnjih 70 let , kar ženske nosijo hlače je vse narobe. Lastijo si feministične pravice in ignorirajo moške , da morajo pomivat posodo, pazit na deco itd. ko pa moški moledujejo za spolni odnos jih prijavijo ,kot nasilje ????
User1958074
25. 11. 2021 12.50
+13
Kako zaostal moraš biti da napišeš da je nesprejemljivo nasilje nad ženskami, a za ostale vas pa boli ali kaj. Se vidi da so ekstremisti ravno tisti ki take pišejo.
Spark
25. 11. 2021 12.43
+6
Samo nasilje nad ženskami,ste se vprašal zakaj?Kar danes počnejo je še zelo dobro, da so vse žive..pa nisem za nasilje,nikoli.
fedr?k
25. 11. 2021 12.30
+12
Nobeno nasilje ni ok. Velikokrat omenjate fizično nasilje. Še hujše pa je psihično nasilje. Besede velikokrat bolj bolijo kot udarci. In v tem so ženske velemojstrice.
picolin
25. 11. 2021 12.29
-4
kam pa to spada ce oce doma izvaja psihicno nasilje nad svojo zeno in scerko ????
picolin
25. 11. 2021 12.34
-5
zakaj pa minusi na moje vprasanje ??? poznam eno tako druzino . tip je bivsi vojak in grozen do obeh .zenske se pa ne upajo prijavt ker se bojijo da bi jim kaj naredu
janezov uč
25. 11. 2021 12.56
+5
majstr, glih zato si dubu minuse, ker članek govori ravno o tem.