Slovenija

Na posnetku nasilništva v Trebnjem poleg 16-letnice še eno dekle

Trebnje, 06. 09. 2023 11.08 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
M.S., T.H., 24UR ZVEČER
Komentarji
595

Izživljanje nad oskrbovanci v domu za starejše občane v Trebnjem je ob podrobnem pregledu posnetkov dobilo novo dimenzijo. Na enem izmed posnetkov, ki ga je dijakinja objavila na družbenem omrežju Tik Tok in prikazuje nedopustno obnašanje 16-letnice do oskrbovanca, je namreč prisotna tretja oseba, ki se, kot smo videli na posnetku ob dogajanju nasmehe, se obrne stran in odide. Pozor: gre za še eno osebo, ki je v domu starejših občanov opravljala študentsko delo, je za oddajo 24UR ZVEČER potrdila direktorica trebanjskega doma.

Več videovsebin
  • Iz 24UR ZVEČER: Pogovor z ministrom Simonom Maljavcem o izživljanju v DSO Trebnje
    04:46
    Iz 24UR ZVEČER: Pogovor z ministrom Simonom Maljavcem o izživljanju v DSO Trebnje
  • Iz SVETA: Kako starejšim zagotoviti varnost?
    02:54
    Iz SVETA: Kako starejšim zagotoviti varnost?
  • Iz 24UR: O morebitni kazni bo odločalo tožilstvo
    03:19
    Iz 24UR: O morebitni kazni bo odločalo tožilstvo
  • Iz 24UR: V skupnosti socialnih delavcev ogorčeni
    03:24
    Iz 24UR: V skupnosti socialnih delavcev ogorčeni
  • Iz SVETA: Preiskava trpičnenja v DSO
    03:07
    Iz SVETA: Preiskava trpičnenja v DSO
  • Minister Maljevac o dogodku v DSO Trebnje
    01:24
    Minister Maljevac o dogodku v DSO Trebnje
  • Izjava direktorice doma o nasilju nad stanovalko
    02:59
    Izjava direktorice doma o nasilju nad stanovalko

Stiskanje za nos, ob čemer oskrbovanka zavpije od bolečine, in vlečenje oskrbovanke za lase, sta dva pretresljiva posnetka 16-letnice, ki ju je objavila na Tik Toku, o katerih smo že poročali. V oddaji 24UR ZVEČER pa so zdaj preučili še tretji posnetek, ki ob omenjeni dijakinji in dvema oskrbovancema razkrije še eno osebo.

Kot je razvidno iz tega posnetka, dekle v rdeči majici pogleda proti 16-letnici, se nasmehne in odide iz kadra, medtem ko 16-letnica snemanje nadaljuje in na oskrbovanca položi roke. Kot je novinarjem oddaje potrdila direktorica doma DSO Trebnje Petra Kušar Stojakovič, je to drugo dekle v domu opravljalo študentsko delo. 

Domovi varčujejo tudi na izobraževanju in tečajih

"Lep čas opozarjamo in čakamo na sistemske spremembe. Minister, nov minister, ki je nastopil, je kot enega izmed prvih ukrepov napovedal interventni zakon, danes smo septembra in zakona nimamo," je za omenjeno oddajo opozoril sekretar Skupnosti socialnih zavodov Slovenije Denis Sahernik.  

Ministru za solidarno prihodnost tudi očitajo, da je cena oskrbe v domovih, ki ne odraža realnega stanja, saj ne pokrijejo stroškov obratovanja, stvar politične všečnosti. S prvim julijem je sicer ministrstvo Simona Maljevca soglašalo z dvigom cen, vendar za šest odstotkov, medtem ko v skupnosti ocenjujejo, da bi morali oskrbnine zvišati za od 10 do 25 odstotkov.

"Ministrstvo se te problematike zaveda, rekli so, da bodo pomagali domovom z interventno zakonodajo in proračunskimi sredstvi, ampak vemo, da tega denarja ne bo. Vlada se je odločila, da tega ne bo in zdaj so spet domovi prepuščeni sami sebi," je poudaril Sahernik.

Kar pomeni, da morajo varčevati. Tudi na izobraževanju in tečajih, sistem se ruši in pripelje tudi do takih ekscesnih primerov, kot se je zgodil v Trebnjem.

Minister incident ostro obsoja, direktorica doma ga globoko obžaluje

Minister Maljevac je sicer danes obiskal Dom starejših Trebnje, kjer je dijakinja napadla starejšo stanovalko in posnetek objavila na družbenem omrežju TikTok. Sestal se je z vodstvom doma, stanovalci in zaposlenimi. Tako minister kot direktorica doma sta sicer ostro obsodila dejanje mladoletnice, ki je v domu opravljala počitniško delo. 

Po končanem obisku sta minister in direktorica DSO Trebnje podala skupno izjavo. Maljevac je znova poudaril, da je incident, ki smo mu bili priča, nedopusten in ga ostro obsoja. Povedal je, da je, ko je bil o tem obveščen, nemudoma stopil v stik z vodstvom zavoda, zanimali pa sta ga dve stvari, in sicer, ali je bila žrtev zaščitena in ali so bili o zadevi obveščeni pristojni organi. Ministra veseli, da je direktorica doma ustrezno ukrepala. 

Policija obravnava uradno pregonljivo kaznivo dejanje nasilništva: "Kaznivega dejanja dejanja je osumljena 16-letnica z območja Novega mesta. Za kaznivo dejanje nasilništva je predvidena kazen zapora do dveh let, ker gre pa za mladoletno osebo, postopek poteka po posebnih določbah," je za oddajo Svet na Kanalu A dejal Robert Perc s Policijske uprave Novo mesto. 

Po besedah Maljevca ta dogodek mora biti opomin, da je "nasilje prisotno med nami in da moramo zavzeti aktivno vlogo". Za naslednji teden so na ministrstvu sklicali širši kvorum organizacij, ki delujejo na tem področju. Ob tem je opozoril, da je nadzor, ko govorimo o nasilju, samo ena točka. "Raziskave kažejo, da je nasilje v porastu, smo starajoča družba, moramo naslavljati tudi to," je dejal. 

Direktorica doma Kušar Stojakovičeva incident globoko obžaluje. Na podlagi prejetih anonimnih sporočil so se obrnili na Policijo, je dejala. Preiskava trenutno še poteka. V domu so, potem ko so se seznanili s posnetkom, najprej zaščitili žrtev, poteka tudi notranja revizija. O zadevi so obvestili vse pristojne organe, je poudarila. 

"Zavezujemo se, da bomo vsakršno škodljivo ravnanje sankcionirali. Do nasilja imamo ničelno toleranco," je dodala direktorica. Povedala je, da so imeli danes v domu zbor stanovalcev, popoldne pa se bodo sestali še zaposleni. Vabilo na sestanek bodo poslali tudi svojcem. 

"Trendi in raziskave kažejo, da je nasilje nad starejšimi nek fenomen, ki mu bomo morali kot družba posvetiti več pozornosti," je včeraj dejal minister Maljevac.
"Trendi in raziskave kažejo, da je nasilje nad starejšimi nek fenomen, ki mu bomo morali kot družba posvetiti več pozornosti," je včeraj dejal minister Maljevac. FOTO: Shutterstock

Na vprašanje, koga zaposlujejo, je direktorica pojasnila, da v okviru počitniške prakse k njim prihajajo tako dijaki kot študenti. V domu so ponosni na to, da so "učna baza" in da znanje predajajo novim generacijam. A ob takšnih situacijah se sprašujejo, ali je to vredno, saj madež pade na vse mentorje. 

Minister Maljevac je ob koncu dodal, da se celotna Evropa spoprijema s pomanjkanjem kadra, po analizah pa bo leta 2030 manjkalo več tisoč delavcev. "Ta primer nam mora služiti kot opomnik, da premalo delamo na področju nasilja, rabimo nove strategije," je še povedal. 

 Varuh človekovih pravic: Izjemna erozija vrednot v družbi

Tudi Varuh človekovih pravic je zgrožen in zaskrbljen ob pojavu posnetkov na družbenih omrežjih, na katerih predvsem mladi izvajajo nasilje nad šibkejšimi in se celo s takim nedopustnim in zavržnim vedenjem hvalijo: "To kaže na izjemno erozijo vrednot v družbi. Med mladimi moramo okrepiti zavedanje, da je nasilje kaznivo in da si takšni posnetki zaslužijo zgražanje, ne pa všečkov," je poudaril Peter Svetina.  

Varuh človekovih pravic je v zadnjem času prejel več različnih pobud, ki se nanašajo na očitke nasilja v domovih za starejše. Med njimi so tudi anonimne pobude, kar lahko kaže tudi na strah pred morebitnimi posledicami prijav, opozarjajo v njegovem uradu. Na podlagi tega smo se obrnili na tiste domove za starejše, ki so bili tam omenjeni. Od njih zahtevajo pojasnila, obrnili pa so se tudi na druge pristojne institucije, s katerimi se bodo v kratkem sestali glede te problematike, saj si želijo skupnega delovanja v smeri preprečevanja vsakršnega nasilja nad starejšimi.

Nemočni starejši

"Nasilje nad starejšimi je še posebej zaskrbljujoče, saj je relativno nevidno in se žal pogosto dogaja za štirimi stenami v družinskem okolju ali v institucionalnem varstvu. Hkrati pa gre za eno najranljivejših skupin naše družbe. Znotraj zaprtih zidov lažje neopaženo prihaja do kršitev pravic starejših. Žrtve so nemočne in pogosto odvisne od povzročiteljev nasilja, zato nasilja ne morejo oziroma ne upajo prijaviti. Na pojav nasilja moramo biti pozorni ves čas in ukrepati, če ga zaznamo. Vlagati je treba tudi v usposabljanje in izobraževanje vseh tistih poklicnih skupin, ki se srečujejo s starejšimi in z njimi delajo," poudarja varuh Svetina.

Nasilje nad starejšimi se pogosto dogaja za štirimi stenami v družinskem okolju ali v institucionalnem varstvu
Nasilje nad starejšimi se pogosto dogaja za štirimi stenami v družinskem okolju ali v institucionalnem varstvu FOTO: Shutterstock

V njegovem uradu opozarjajo še, da bi se na nacionalni ravni moralo izvajati več preventivnih programov za prepoznavanje nasilja, saj je težava v tem, da žrtve nasilja pogosto niti ne prepoznajo in ne dojemajo, da živijo v nasilnih odnosih. Vse državne institucije bi tako morale stopiti skupaj in pripraviti kampanjo za preprečevanje nasilja, ki bi imela tudi preventiven učinek na storilce nasilnih dejanj, žrtvam pa bi pomagala, da nasilje prepoznajo in ga prijavijo, so prepričani. Po Istanbulski konvenciji mora država vzpostaviti tudi programe za usposabljanje o nenasilnem vedenju v medosebnih odnosih, ki bi preprečevali nadaljnje nasilje in spreminjali nasilne vedenjske vzorce posameznikov, so še spomnili v uradu.

'Odgovorni morajo vlagati v usposabljanje vseh, ki delajo s starejšimi'

Na primer izvajanja nasilja so se odzvali tudi v Zvezi društev upokojencev Slovenije (Zdus), kjer so izrazili zaskrbljenost nad dejanjem dijakinje in opozorili na pomembnost preseganja stereotipov o starejših, da so nemočni in zmedeni, s čimer jim lahko omogočimo dostojen in enakovreden položaj v družbi.

"Znova opozarjamo, da morajo odgovorne institucije vlagati v usposabljanje in izobraževanje vseh tistih poklicnih skupin, ki se srečujejo s starejšimi in z njimi delajo," je opozorila predsednica Zdusa Zdenka Jan. Poudarila je pomembnost spoštljivega in občutljivega odnosa do starejših.

Napad posnela in objavila na TikToku

Ministrstvo za solidarno prihodnost je v torek sporočilo, da so prejeli poročilo o videoposnetku iz socialnovarstvenega zavoda, v katerem dijakinja med počitniškim delom fizično obračunava s starejšo stanovalko doma. 

Mladoletna dijakinja je napad na stanovalko posnela in objavila na družbenem omrežju TikTok. S posnetka je razvidno, kako starejšo nepokretno gospo stisne za nos in jo vzvišeno vpraša: "Kaj je?" Oskrbovanka ob tem zavrešči od bolečine. V nadaljevanju se skuša oskrbovanka z rokami obraniti pred dijakinjo, ta pa jo povleče za lase. Oskrbovanka ji reče: "Pa dajte nehati!"

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (595)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Perivnik
07. 09. 2023 11.52
+4
Minister žal, kot kaže primer v 8 (beri osmih) mesecih NI NAREDIL NIČ! Nihče od mojih znancev, prijateljev, sorodnikov, ..., ki imajo tam stare starše, ne ve povedati, da bi se v tem času zgodile kake spremembe na bolje. SEVEDA ŽE DOLGO ZA STAROSTNIKE TAM NI KAJ DOBRO, V VEČINI DSOjev NE!!!
Borec21
10. 09. 2023 08.15
Houdre
07. 09. 2023 11.20
+4
Kulturne obogatitve pa to🤟
Aijn Prenn
07. 09. 2023 10.56
+12
16 letnica po mojem mnenju sploh ne bi smela karkoli sama početi okrog starostnikov v DSO. Gre za stik z ljudmi, ki so občutljivi v vseh pogledih in en "razigran otrok" in še neotesan povrhu, lahko v tem pogledu povzroči samo škodo. Kot pomoč strežnici, seveda, samostojno pa delo v pralnici, drugo pa pod nadzorom. Zgolj moje mnenje.
Krog modre barve
07. 09. 2023 11.07
+2
16 letnica "razigran otrok", "mala deklica", čez manj kot dve leti pa najbolj iskana vrsta vsebine na črno oranžni strani.
xelA
07. 09. 2023 10.50
+8
Objavit imena obeh, da lahko vsi gledamo kako bosta zrastli v NIČ.
Aijn Prenn
07. 09. 2023 11.04
+0
Popolnoma napačno ocenjuješ. Punca pri 16 letih je v današnjih časih v veliki večini primerov še otrok. Brez življenjskih izkušenj, brez izoblikovane osebnosti, brez znanj in brez realnega pogleda na svet. Čisto mogoče se pod to razigranostjo in neprimernim vedenjem skriva zelo sposobna oseba.
Mirkoca
07. 09. 2023 11.04
+2
maksi54
07. 09. 2023 11.10
+0
Se strinjam, žal mi je njene matere, ona pa si je za kar nekaj časa uničila brezskrbno mladost
Jožica55
07. 09. 2023 11.20
+3
Maksi....naj ti je ne bo žal. Za vzgojo so odgovorni samo in edino starši in to takoj od rojstva naprej. Tudi sama imam odrasle otroke in nihče ne ne bo prepričal, da to ni res. Otroke se vzgaja s svojim zgledom, z lepo besedo in s pogovori in še enkrat s pogovori. Vzgled in lepa beseda vedno padejo na plodna tla. To so moje izkušnje!!!!
spoštovanje
07. 09. 2023 10.45
+0
dokler bo osebje delalo za minimalno plačo bo nezadovoljstvo med njimi veliko , prenašalo pa se bo žal na varovance, ki so nič krivi in nič dolžni....podražitve DSO pa so samo potuha direktorjem za njihove večje plače - plače zaposlenih ostajajo nizke, kvaliteta storitev pa obupna
Ana desetnica
07. 09. 2023 10.54
+9
Plača ni izgovor niti opravičilo. Zakaj te pa smetarji ne pretepejo pred hišo, če jih grdo pogledaš. Pa čistilka v službi te tudi ne pretepa. Daj no!
BedicaEna
07. 09. 2023 10.55
+4
to ni dopustno, smo ljudje in ljudje imajo custva...razn psihopatov
pope p
07. 09. 2023 10.36
+8
Kar pomeni, da morajo varčevati. Tudi na izobraževanju in tečajih, sistem se ruši in pripelje tudi do takih ekscesnih primerov, kot se je zgodil v Trebnjem. kakšno opravičevanje podlosti... jaooo mislim haloo ne potrebuješ ekstra izobraževanja, da si normalen človek
pope p
07. 09. 2023 10.44
+3
ja sistem je podhranjen to že ampak to nima blage veze z tem primerom...
oježeš
07. 09. 2023 10.29
+6
Ta je najbolj bosa, da se taki dogodki pojavljajo zaradi potrebnega varčevanja v domovih starejših.
Reality check
07. 09. 2023 10.24
+7
obsojanja vredno… ampak… pogrešam enak odziv odgovornih ko se je šlo za medvrstniško nasilje v Celju…
iDeGas2023
07. 09. 2023 10.21
+4
Bolfenk2
07. 09. 2023 10.14
+5
Dajte še kaj napisat o nasilju migrantov, ki vsak dan terorizirajo ljudi v okolici azilnih domov in na južni meji. Ali pa oni to lahko počnejo ker so zaščitrni pod golobovo vlado? Obsodbe vredno je to nasilje dijakinje nad varovanko DSO ampak ne delati iz muhe slona, o resnem varnostnrm problemu v Sloveniji pa sploh ne poročate.
Ljubljancanka
07. 09. 2023 10.13
+15
Vsi so zgroženi in bla, bla, bla … to je treba rešit takoj, zdaj in to tako, da bo vsem mladičem jasno, da je za svoja dejanja treba nositi odgovornost! Smrkljo trajno izključit iz šole in prepovedat delat v tem ali kateremkoli podobnem fohu so konca lajfa. Za trak naj gre, tam nima koga poškodovat.
oježeš
07. 09. 2023 10.31
+2
Tak človek tudi za trakom lahko naredi veliko škode, predvsem pa ostalim, ki za trakom delajo odgovorno.
BedicaEna
07. 09. 2023 10.56
+1
Buča hokaido
07. 09. 2023 09.59
+17
Spey hom omenila sina. Tri leta je delal v DSO. Ne bi navajala doma. Je pa večji v Ljubljani. Živimo tam blizu, zato je med oskrbovanci tudi kak daljni sosed. Njihovi svojci se še danes spominjajo sina in jim je žal, ker be dela več tam. Pa ji odšel zaradi minimalne plače. Ni več prenesel tamkajšnjih razmer. Pogosto dva, ki sta oskrbela 25 ljudi. Vsi bolj ali manj dementni. Ko se sr obrnili na direktorja ali dipl. sestro, je bil odgovor, "boste že". Ne dobimo novih ljudi. Negovalke po 20, 30 letih tega dela otopele. Delajo kot roboti, večina iz Bosne, celo Tajka med njimi. Ta je še najboljša. Se vedno razveseli, ko dina kje sreča. Odnos "študentov" do oskrbovancev pa skoraj vedno enak kot v trebanjskem primeru. Zato je odšel . Hotel di je vzeti čas, da hi nahranil oskrbovanca, ki ni hotel odpreti ust. Pa ga je dipl. sestra grajala, zakaj zapravlja čas. Svojcj pa besni, ker je bil starš lačen. Ali pokakan, potem ko je bil 15 minut pred tem umit in previt. Probajte.
Smuuki
07. 09. 2023 10.25
+3
To je bistvo problema ki ga je to dekle nehote odprla. Prav iz tega razloga zahtevam odstop ministra. Ti neživljenski normativi so vzrok za trpljenje starostnikov in osebja ki tam dela. To je treba spremeniti in tega ta minister ne zna ali noče kar je konec koncev vseeno. Ljudje zaradi tega trpijo. Samo odstop odgovornih in z novimi ljudmi v spremembe ki so nujne.
pope p
07. 09. 2023 10.39
+5
bistvo problema je, da je tepla starejše... tudi če bi imeli 2x večjo plačo bi se našli zlobni ljudje, ki bi tepli... je pa res, da je podhranjen sistem
bb996
07. 09. 2023 09.58
+8
Vse se enkrat vrne.. Upam, da se bo nje dvojno.
matdej
07. 09. 2023 09.48
+11
Vsi vemo da se bo to pametlo pod preprogo in vse utihnilo.Ceprav takšne kot je ta,nima vse ok v glavi se nebi bog nedaj čudila,če bi čez leta brali kako je zanemarjala otroke itd.Ker taka smrklja potrebuje psihiatrično obravnavo!
pope p
07. 09. 2023 10.41
+2
ne skrbi ta punca je osramočena dokonca življenja... tukaj je zakrit obraz ampak vsi, ki so jo poznali od prej to zdaj vedo.... ok bi si zaslužila še kakšno kazen in jo bo verjetno tudi dobila
Biba leze biba gre
07. 09. 2023 09.43
+13
DSO ji se ne znajo organizirati. Če bi direktorica zavoda vzela vsak dan 1 uro časa preden pridejo študentje in dijaki na delo in jim od predavala 1 uro kako morajo ravnati do oskrbovancev in se obnašati na delu. Če bi to delala vsak dan po 1 uro. Bi v 5 urah imela pokrito vse izobraževanje mladih, ki pridejo na delo. Ne rabijo najemat nobenih zunanjih izvajalcev, da mlade nauči vrednot in etično moralnega obnašanja. Samo direktorica bi se morala organizarati. Tako vsaka direktorica, ki sprejema v sluzbo nove mlade preko študenta.
mptour
07. 09. 2023 09.36
+17
'Ponos' svojih staršev. Verjetno se že veselijo, da bo skrbela za njih.
LETALC
07. 09. 2023 09.28
+16
Samo eno klinčevo zgovarjanje dug na drugega in prelaganje odgovornosti. Ne mi rečt da v vsem tem času noben ni vedel za te stvari??? bla bla bla...
Smuuki
07. 09. 2023 10.28
+0
Sam to že dolgo vem in nisem edini. Žal to lahko spremeni zgolj minister. Ker to vlado zanima vse drugo najbolj pa denar in mediji. Komaj čakam novih volitev.
vvvilice
07. 09. 2023 09.24
+14
Žalostno, ampak to je res začetek propada tako imenovane razvite zahodne civilizacije. Tukaj ni niti C od civilizacije, pa makar uporablja tik tok.
Buča hokaido
07. 09. 2023 09.23
+13
Sistemske spremembe bodo pa naredile čistko v glavah. Ja, seveda. Več let sem se vozila na delo z avtobusom, na katerem so bili tudi dijaki gimnazije Bežigrad, smo na istem postajališču izstopili. Rada sem poslušala njihove pogovore, nobene grde ali žaljive besede. Pogovori zgolj o pouku, testih, malo so se pošalili, včasih se je cel avtobus smejal. Še danes to pogrešam, ko sem že v pokoju. Bo treba preverjati, kfo se kam vpiše.
btbslo
07. 09. 2023 09.17
+8
In minister se zaposlenim zahvali. Delajo, da prezivijo. Z minimalno placo ne morejo in si ne zasluzijo za taksno delo. Tudi to je razlog. Dober kader pa deva odpovedi prav zaradi tega. Tudi iz DEOSOVIH domov odhajajo.
jutri_pa_res
07. 09. 2023 09.22
-3
Katero delo si torej zasluži minimalno plačo? Naj to pove vsak, ki zase pravi, da si zasluži več. Je pa dejstvo, da je sedaj nastavljena previsoko, glede na slovenski BDP na prebivalca. Nihče pa tudi ne pove, da gredo zraven še dodatki za izmensko, nočno, nedeljsko...
orhideja79
07. 09. 2023 09.42
+7
jutri_pa_res: nihče noče in ne želi delati za minimalno plačo. Vsak si želi in hoče delati za čim več. To je dejstvo! To, da je minimalna plača v Sloveniji nastavljena previsoko je tvoje mnenje in ni dejstvo. Malo se pozanimaj koliko ljudi je na minimalcu ali malo nad njim. To je večina delovne sile v Sloveniji. In ti ljudje morajo preživeti. Si mogoče kdaj videl plačilno listo od delavca v domu? Naj ti osvežim spomin. Delavec dela za manj kot 4 eur na uro, tudi po 12 ur na dan, vključno z prazniki in nedeljami. V celem mesecu ima 4 proste dni (en vikend in dva dneva med tednom). Država mora doplačati vsak mesec med 100-150 eur, da delavec dobi minimum plačo. Ti se pa pritožuješ, da dobivajo dodatke za izmensko, nočno, nedeljsko delo...To in še veliko več jim pripada
Smuuki
07. 09. 2023 10.31
+1
Dokler bo lenuh na čakanju primerjal z dohodki zaposlenih bo tako. Denar ki pripada zaposlenemu ta vlada vzame in ga podari lenuhu. Kdo se bo še trudil?
orhideja79
07. 09. 2023 10.46
+2
smuuki: vsi smo začeli na nuli in potem napredovali (nekateri hitreje nekateri počasneje). Problem današnje mladine je že vsaj 10 let star in to je, da ko konča študij misli, da je bog i batina in, da si zasluži plačo vsaj 2000 eur na mesec. Ko pride na razgovor, ga postavijo na realna tla in povedo, da bo najprej delal za minimalca. To je današnji mladini pod častjo in zavrnejo delo ali pa sprejmejo in delajo samo še toliko, da jih ne odpustijo. In potem se sprašuješ, zakaj bi se trudil za minimalca? Zato ker nočeš celo življenje ostati na minimalcu in zato, da boš napredoval in posledično zaslužil veliko več od minimalca.