Stiskanje za nos, ob čemer oskrbovanka zavpije od bolečine, in vlečenje oskrbovanke za lase, sta dva pretresljiva posnetka 16-letnice, ki ju je objavila na Tik Toku, o katerih smo že poročali. V oddaji 24UR ZVEČER pa so zdaj preučili še tretji posnetek, ki ob omenjeni dijakinji in dvema oskrbovancema razkrije še eno osebo.
Kot je razvidno iz tega posnetka, dekle v rdeči majici pogleda proti 16-letnici, se nasmehne in odide iz kadra, medtem ko 16-letnica snemanje nadaljuje in na oskrbovanca položi roke. Kot je novinarjem oddaje potrdila direktorica doma DSO Trebnje Petra Kušar Stojakovič, je to drugo dekle v domu opravljalo študentsko delo.
Domovi varčujejo tudi na izobraževanju in tečajih
"Lep čas opozarjamo in čakamo na sistemske spremembe. Minister, nov minister, ki je nastopil, je kot enega izmed prvih ukrepov napovedal interventni zakon, danes smo septembra in zakona nimamo," je za omenjeno oddajo opozoril sekretar Skupnosti socialnih zavodov Slovenije Denis Sahernik.
Ministru za solidarno prihodnost tudi očitajo, da je cena oskrbe v domovih, ki ne odraža realnega stanja, saj ne pokrijejo stroškov obratovanja, stvar politične všečnosti. S prvim julijem je sicer ministrstvo Simona Maljevca soglašalo z dvigom cen, vendar za šest odstotkov, medtem ko v skupnosti ocenjujejo, da bi morali oskrbnine zvišati za od 10 do 25 odstotkov.
"Ministrstvo se te problematike zaveda, rekli so, da bodo pomagali domovom z interventno zakonodajo in proračunskimi sredstvi, ampak vemo, da tega denarja ne bo. Vlada se je odločila, da tega ne bo in zdaj so spet domovi prepuščeni sami sebi," je poudaril Sahernik.
Kar pomeni, da morajo varčevati. Tudi na izobraževanju in tečajih, sistem se ruši in pripelje tudi do takih ekscesnih primerov, kot se je zgodil v Trebnjem.
Minister incident ostro obsoja, direktorica doma ga globoko obžaluje
Minister Maljevac je sicer danes obiskal Dom starejših Trebnje, kjer je dijakinja napadla starejšo stanovalko in posnetek objavila na družbenem omrežju TikTok. Sestal se je z vodstvom doma, stanovalci in zaposlenimi. Tako minister kot direktorica doma sta sicer ostro obsodila dejanje mladoletnice, ki je v domu opravljala počitniško delo.
Po končanem obisku sta minister in direktorica DSO Trebnje podala skupno izjavo. Maljevac je znova poudaril, da je incident, ki smo mu bili priča, nedopusten in ga ostro obsoja. Povedal je, da je, ko je bil o tem obveščen, nemudoma stopil v stik z vodstvom zavoda, zanimali pa sta ga dve stvari, in sicer, ali je bila žrtev zaščitena in ali so bili o zadevi obveščeni pristojni organi. Ministra veseli, da je direktorica doma ustrezno ukrepala.
Policija obravnava uradno pregonljivo kaznivo dejanje nasilništva: "Kaznivega dejanja dejanja je osumljena 16-letnica z območja Novega mesta. Za kaznivo dejanje nasilništva je predvidena kazen zapora do dveh let, ker gre pa za mladoletno osebo, postopek poteka po posebnih določbah," je za oddajo Svet na Kanalu A dejal Robert Perc s Policijske uprave Novo mesto.
Po besedah Maljevca ta dogodek mora biti opomin, da je "nasilje prisotno med nami in da moramo zavzeti aktivno vlogo". Za naslednji teden so na ministrstvu sklicali širši kvorum organizacij, ki delujejo na tem področju. Ob tem je opozoril, da je nadzor, ko govorimo o nasilju, samo ena točka. "Raziskave kažejo, da je nasilje v porastu, smo starajoča družba, moramo naslavljati tudi to," je dejal.
Direktorica doma Kušar Stojakovičeva incident globoko obžaluje. Na podlagi prejetih anonimnih sporočil so se obrnili na Policijo, je dejala. Preiskava trenutno še poteka. V domu so, potem ko so se seznanili s posnetkom, najprej zaščitili žrtev, poteka tudi notranja revizija. O zadevi so obvestili vse pristojne organe, je poudarila.
"Zavezujemo se, da bomo vsakršno škodljivo ravnanje sankcionirali. Do nasilja imamo ničelno toleranco," je dodala direktorica. Povedala je, da so imeli danes v domu zbor stanovalcev, popoldne pa se bodo sestali še zaposleni. Vabilo na sestanek bodo poslali tudi svojcem.
Na vprašanje, koga zaposlujejo, je direktorica pojasnila, da v okviru počitniške prakse k njim prihajajo tako dijaki kot študenti. V domu so ponosni na to, da so "učna baza" in da znanje predajajo novim generacijam. A ob takšnih situacijah se sprašujejo, ali je to vredno, saj madež pade na vse mentorje.
Minister Maljevac je ob koncu dodal, da se celotna Evropa spoprijema s pomanjkanjem kadra, po analizah pa bo leta 2030 manjkalo več tisoč delavcev. "Ta primer nam mora služiti kot opomnik, da premalo delamo na področju nasilja, rabimo nove strategije," je še povedal.
Varuh človekovih pravic: Izjemna erozija vrednot v družbi
Tudi Varuh človekovih pravic je zgrožen in zaskrbljen ob pojavu posnetkov na družbenih omrežjih, na katerih predvsem mladi izvajajo nasilje nad šibkejšimi in se celo s takim nedopustnim in zavržnim vedenjem hvalijo: "To kaže na izjemno erozijo vrednot v družbi. Med mladimi moramo okrepiti zavedanje, da je nasilje kaznivo in da si takšni posnetki zaslužijo zgražanje, ne pa všečkov," je poudaril Peter Svetina.
Varuh človekovih pravic je v zadnjem času prejel več različnih pobud, ki se nanašajo na očitke nasilja v domovih za starejše. Med njimi so tudi anonimne pobude, kar lahko kaže tudi na strah pred morebitnimi posledicami prijav, opozarjajo v njegovem uradu. Na podlagi tega smo se obrnili na tiste domove za starejše, ki so bili tam omenjeni. Od njih zahtevajo pojasnila, obrnili pa so se tudi na druge pristojne institucije, s katerimi se bodo v kratkem sestali glede te problematike, saj si želijo skupnega delovanja v smeri preprečevanja vsakršnega nasilja nad starejšimi.
Nemočni starejši
"Nasilje nad starejšimi je še posebej zaskrbljujoče, saj je relativno nevidno in se žal pogosto dogaja za štirimi stenami v družinskem okolju ali v institucionalnem varstvu. Hkrati pa gre za eno najranljivejših skupin naše družbe. Znotraj zaprtih zidov lažje neopaženo prihaja do kršitev pravic starejših. Žrtve so nemočne in pogosto odvisne od povzročiteljev nasilja, zato nasilja ne morejo oziroma ne upajo prijaviti. Na pojav nasilja moramo biti pozorni ves čas in ukrepati, če ga zaznamo. Vlagati je treba tudi v usposabljanje in izobraževanje vseh tistih poklicnih skupin, ki se srečujejo s starejšimi in z njimi delajo," poudarja varuh Svetina.
V njegovem uradu opozarjajo še, da bi se na nacionalni ravni moralo izvajati več preventivnih programov za prepoznavanje nasilja, saj je težava v tem, da žrtve nasilja pogosto niti ne prepoznajo in ne dojemajo, da živijo v nasilnih odnosih. Vse državne institucije bi tako morale stopiti skupaj in pripraviti kampanjo za preprečevanje nasilja, ki bi imela tudi preventiven učinek na storilce nasilnih dejanj, žrtvam pa bi pomagala, da nasilje prepoznajo in ga prijavijo, so prepričani. Po Istanbulski konvenciji mora država vzpostaviti tudi programe za usposabljanje o nenasilnem vedenju v medosebnih odnosih, ki bi preprečevali nadaljnje nasilje in spreminjali nasilne vedenjske vzorce posameznikov, so še spomnili v uradu.
'Odgovorni morajo vlagati v usposabljanje vseh, ki delajo s starejšimi'
Na primer izvajanja nasilja so se odzvali tudi v Zvezi društev upokojencev Slovenije (Zdus), kjer so izrazili zaskrbljenost nad dejanjem dijakinje in opozorili na pomembnost preseganja stereotipov o starejših, da so nemočni in zmedeni, s čimer jim lahko omogočimo dostojen in enakovreden položaj v družbi.
"Znova opozarjamo, da morajo odgovorne institucije vlagati v usposabljanje in izobraževanje vseh tistih poklicnih skupin, ki se srečujejo s starejšimi in z njimi delajo," je opozorila predsednica Zdusa Zdenka Jan. Poudarila je pomembnost spoštljivega in občutljivega odnosa do starejših.
Napad posnela in objavila na TikToku
Ministrstvo za solidarno prihodnost je v torek sporočilo, da so prejeli poročilo o videoposnetku iz socialnovarstvenega zavoda, v katerem dijakinja med počitniškim delom fizično obračunava s starejšo stanovalko doma.
Mladoletna dijakinja je napad na stanovalko posnela in objavila na družbenem omrežju TikTok. S posnetka je razvidno, kako starejšo nepokretno gospo stisne za nos in jo vzvišeno vpraša: "Kaj je?" Oskrbovanka ob tem zavrešči od bolečine. V nadaljevanju se skuša oskrbovanka z rokami obraniti pred dijakinjo, ta pa jo povleče za lase. Oskrbovanka ji reče: "Pa dajte nehati!"
KOMENTARJI (595)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.