Trije podčastniki in častnik Slovenske vojske, ki bodo naslednjih šest mesecev v Iraku urili pripadnike iraških varnostnih sil, so v petek zjutraj iz Neaplja odpotovali v Irak, so sporočili z ministrstva za obrambo. Štirje vojaki so že prejšnjo soboto odpotovali na dodatno usposabljanje v italijanski Neapelj, od koder so skupaj s kontingentom zveze NATO odpotovali v vojaško bazo Al Rustamija blizu iraške prestolnice Bagdad.
Center za usposabljanje v Al Rustamiji se nahaja na območju nekdanje letalske baze na jugovzhodu Bagdada, kjer je bila že nekoč vojaška baza. Cilj misije je pomoč Iraku, da bo iraška vlada sposobna zagotoviti varnost svojih prebivalcev. Misija zveze NATO je tako vključena v urjenje, opremljanje in tehnično podporo iraškim varnostnim silam in obrambnim institucijam. Častniki in podčastniki opravljajo tudi mentorstvo srednje in višje rangiranim častnikom in podčastnikom iraških varnostnih sil.
Buren odziv opozicije
Slovenska vlada je 12. januarja sklenila, da bo Slovenija v okviru misije zveze NATO za usposabljanje iraških varnostnih sil v Irak napotila štiri vojake. Odločitev vlade je povzročila buren odziv opozicije in na zahtevo poslancev iz vrst opozicijskih LDS in SD je Državni zbor 13. februarja o njej tudi razpravljal na izrednem zasedanju. Z 21 glasovi za in 46 proti je DZ takrat zavrnil predlog pobudnikov zasedanja, da vlado pozove k preklicu odločitve o napotitvi štirih vojaških inštruktorjev v Irak.
Odločno proti so bili poslanci SDS, SLS in NSi, ki so menili, da bi Slovenija s tem ravnala neodgovorno in neverodostojno. V opozicijskih LDS in SD so nasprotno menili, da Slovenija ni bila v ničemer zavezana k pošiljanju vojakov v Irak, ampak da gre le za odločitev vlade Janeza Janše, o kateri ni tekla prehodna razprava, čeprav bo nedvomno vplivala na nacionalno varnost in zunanjepolitično podobo Slovenije.
Protestni shodi proti napotitvi vojakov
Nasprotniki odločitve vlade, da pošlje v Irak štiri vojake, so 24. januarja v Ljubljani organizirali tudi dva protestna shoda. Najprej je Mladi forum SD pred vladno palačo prinesel vreče za trupla vojakov v Iraku, s čimer je želel predvsem opozoriti na številne žrtve, ki jih je vojna v Iraku že zahtevala. Kasneje je bil pred ministrstvom za obrambo shod Ne v mojem imenu!, na katerem se je kljub mrazu zbralo več kot sto ljudi, med njimi znana imena iz kulture, politike in akademske sfere.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.