Slovenija bo tudi v prihodnje sodelovala v mednarodnih mirovnih operacijah, med drugim namerava sodelovati v operaciji Evropske unije za podporo miru v Kongu in v sudanskem Darfurju, je na letnem srečanju območne zveze častnikov v Novem mestu dejal minister za obrambo Karl Erjavec. Kot pa je dejal, bo potrebno za sodelovanje v obeh mirovnih operacijah v naši državi doseči še ustrezno politično soglasje.
V zvezi z notranjo reorganizacijo Slovenske vojske (SV) je obrambni minister Erjavec dejal, da na ministrstvu v ta namen že pripravljajo zakon o službi v Slovenski vojski, ki je ključen za njeno profesionalizacijo. Kot je dodal, pa bo posledično potrebno spremeniti tudi sedanji zakon o obrambi. Končanje obveznega služenja v rezervi naj bi po napovedih Erjavca zaključili do leta 2010, ko naj bi bila v večji meri zaključena tudi predvidena profesionalizacija SV.
Za sodelovanje v mednarodni operaciji v Kongu naj bi naša država namenila dva častnika izvidnika Slovenske vojske (SV) ravno tako tudi v Darfurju. Za to sudansko območje ima naša država predvideno tudi posebno mobilno bolnišnico, ki pa bo, po besedah Erjavca, za svoje delovanje nujno potrebovala tudi sodelovanje pripadnikov civilnih organizacij oz. zdravnikov ter ostalega zdravstvenega osebja.
Erjavec je še pojasnil, da se obe predvideni mirovni operaciji v sklopu EU pripravljajo na pobudo Organizacije združenih narodov. Ker pa so junija letos v Kongu tudi volitve, so ministri za obrambo evropskih držav na svojem zadnjem srečanju sprejeli tudi skupno mnenje, da v takšnih razmerah ne želijo biti v Kongu obravnavani kot morebitna okupacijska vojska, ki bi želela vplivati na potek volitev.
Razmere ter načrte za konkretno sodelovanje evropskih držav na tem območju zato še proučujejo, je dejal Erjavec, konkretnega političnega soglasja glede tega pa tudi v Sloveniji še ni.
Sodelovanje naših vojakov v takšnih operacijah po mnenju Erjavca pomeni tudi njihovo dodatno potrjevanje in usposabljanje. Takšno sodelovanje pa izhaja tudi iz dejstva, da je naša država članica zveze NATO.
Erjavec je častnikom danes spregovoril tudi na splošno o integriranju Slovenske vojske znotraj zavezništva. Kot je dejal, ima Slovenija trenutno v mirovnih operacijah v sklopu zveze NATO vključenih 3,8 odstotkov svojih vojakov, letos pa naj bi dosegli 5,7 odstotkov. Erjavec je napovedal, da naj bi imela Slovenija do leta 2011 v mirovnih operacijah v sklopu zveze NATO vključenih že 11 odstotkov svoje vojaške sile.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.