Nedolžen potok Volovljek, ki izvira pod Veliko planino, se je v noči na petek spremenil v hudournik, ki je opustošil Krivčevo. V naslednjih dneh se bodo proti svojim poplavljenim in zasipanim hišam lahko vrnili tudi evakuirani prebivalci. A dostop še naprej zaradi velike skale ostaja pod vprašanjem. Tudi plazovito pobočje okoli hiš se še ni povsem umirilo. Proti koncu posnetka, ki ga je ustvaril član PGD Kamnik, Tadej Petek, je dobro vidna tudi skala, ki je velikosti "večjega terenskega vozila."
Za primerjavo, takole je videti potok Volovljek, ki se je v nekaj urah spremenil v hudournik in skoraj uničil Krivčevo.
Cesta iz smeri Kamnika proti naselju Krivčevo za zdaj ostaja prevozna le za intervencijska in oskrbna vozila.
S teden dni starima dvojčkoma bežali iz zasute hiše
Podobno pretresljive zgodbe prihajajo tudi iz drugih vasi v dolini Črna. Gromozanske skale in zemljo je voda z nepredstavljivo hitrostjo nosila po naših ulicah, vse se je zgodilo v zgolj pol ure, česa takšnega še nismo doživeli, pripovedujejo vaščani. Danes s skupnimi močmi rešujejo tisto, kar jim je še ostalo. Nekaj hiš v v zgornjem delu doline je še vedno odrezanih od sveta, hrano in vodo jim gasilci nosijo peš. Nekateri so danes prvič po neurju prišli pogledat svoje hiše v upanju, da jim je še kaj ostalo, drugi pa so zgubili takorekoč vse.
V vasi Žaga izpod kupa kamenja gleda le streha hiše. "To je pridrvelo in levo in desno, tu so bile barake, vse je šlo. Jaz sem bla noter, na obeh straneh je bila voda in sva s sinom razmišljala, kako bomo naprej," pretreseno pripoveduje Ani Volkar.
V hiši je bila celotna družina, tudi novorojenčka, vsem skupaj jim je uspelo nekako zlesti ven in na varno. Voda jim je popolnoma uničila pohištvo, stene, avtomobila, danes z lopatami skozi okna odmetavajo blato in skale.
Preboj v odrezane doline
V občini Kamnik so se sicer v ponedeljek zvečer le uspeli prebiti v doline Kamniške Bistrice, Črne in Bistričice, ki so bile več dni odrezane od sveta, poroča STA. Posledice ujme so tam katastrofalne, predvsem na cestni in vodni infrastrukturi, je dejal kamniški župan Matej Slapar. "Intervencijsko sanacijo smo do neke mere izvedli, za trajno sanacijo pa bo potrebnih ogromno naporov," je poudaril.
Ministrico za infrastrukturo Alenko Bratušek, ki si je danes ogledala razmere v občini, je pozval k preložitvi nenujnih projektov za nekaj let, da bi se lahko v celoti osredotočili na nujne. Ob tem je opozoril tudi na pomen čim bolj nemotenega delovanja gospodarstva in turizma. Tudi na občinski ravni so vsa razpoložljiva sredstva preusmerili v sanacijo.
V občini Komenda poškodovanih več kot 400 objektov
V občini Komenda je ujma po besedah župana Jurija Kerna poškodovala več kot 400 objektov, od tega nekatere tako močno, da škode še niso mogli začeti ocenjevati. Uničeni ali močno poškodovani so tudi številni avtomobili.
Pri nujni sanaciji je izpostavil šolo in vrtec, saj se bliža začetek novega šolskega leta. "Ne predstavljam si namreč, kje bi lahko našli nadomestne prostore," je dejal. Tudi on je državo pozval k začasni opustitvi nenujnih naložb z namenom čim hitrejše sanacije škode po poplavah.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.