Potem ko je Lafarge Cement obsodil vse, ki so z odkritim sovražnim govorom posredno ali neposredno spodbujali k vandalizmu, so se odzvali aktivisti Eko kroga. Kot so zapisali, se borijo že sedem let, vendar izključno po strokovni in pravni poti. ''Naše akcije so bile odločne in ostre, vendar izključno nenasilne,'' opozarjajo in dodajajo, da se Lafarge ves čas zelo trudi, da bi jih diskreditiral kot tolpo prenapetežev.
''Lafarge se je v primeru razbitih šip po našem videnju zadev znova diskreditiral, saj je v svoji izjavi dogodek prenapihnil in se znova postavil v vlogo uboge žrtve. V Eko krogu se sprašujemo, ali mogoče ni Lafarge tisti, ki je naročil takšno akcijo, da bi poskušal diskreditirati tiste, ki se očitno po pravni poti uspešno prizadevajo za razkritje njegovega škodljivega delovanja,'' so sporočili in dodali, da Lafarge v melodramatičnem tonu navaja, da je "neznanec izstrelil štiri krogle iz neznanega orožja v njihovo upravno stavbo" in to "v pisarno, kjer dela mamica dveh otrok".
Kot pravijo v Eko krogu, bi iz dramatične dikcije lahko razumeli, da so teroristi z brzostrelkami (če ne že z minometom) streljali na ubogo mamico. ''Policijsko poročilo pa navaja, da je šlo zgolj za prekršek, v katerem je nekdo ponoči, z otroško fračo in krogličnimi ležaji, razbil šipe na prazni stavbi. V tem času je "napadena" mamica mirno spala nekaj kilometrov stran,'' še pravijo.
Po mnenju aktivistov Eko kroga je Lafarge dogodek dobro izkoristil, da se znova pokaže kot žrtev in obenem odvrne pozornost od dejstva, da sta bila edina argumenta, ki ju je zadnja leta vztrajno ponavljal, in sicer da "Eko krog zavaja javnost" ter da "Lafarge deluje v skladu z zakonodajo", ovržena na sodišču. ''Pokazalo se je, da so oni tisti, ki so zavestno(!) zavajali javnost in da še zdaleč niso delovali v okviru zakonodaje, ko so skoraj dve leti brezobzirno zastrupljali mamice in otroke v Ravenski vasi (če dovolite še nam malo patetike). Sprašujemo se torej, komu v tej situaciji koristijo razbite šipe?'' se sprašujejo.
Kot so še dodali v Eko krogu, dejanje obsojajo in se od njega ograjujejo. Obenem sočustvujejo z delavci Lafarge Cementa, ki so zaradi nerazumnega pohlepa njihovih lastnikov v nenehnem konfliktu z okolico in nedvomno pod hudim stresom. ''Tudi nam ni lahko in upamo, da se bo ta agonija kmalu končala v zadovoljstvo vseh. Zato pozivamo vse strani k razumu in strpnosti ter naj ne nasedajo provokacijam,'' so še sporočili.
Kot je znano, so včeraj zjutraj delavci Lafarge Cementa, ki so prišli na delo v upravno zgradbo trboveljske cementarne, na njej opazili polomljena stekla. Kot so včeraj sporočili iz podjetja, je natančnejši ogled pokazal, da so jih povzročile iz neznanega orožja izstreljene štiri krogle. V času streljanja v zgradbi še ni bilo zaposlenih, zato njihova življenja niso bila neposredno ogrožena.
Policija vodi predkazenski postopek
Zaradi razbitih oken na upravni stavbi Lafarge Cementa je ljubljanska policija uvedla predkazenski postopek. Med preiskavo bo pregledala varnostne kamere in opravila pogovore z okoliškimi prebivalci. Kot so danes sporočili z ljubljanske policijske uprave, bodo o zbranih ugotovitvah obvestili pristojno tožilstvo, sporočili pa so, da so storilci steklo poškodovali z uporabo za sedaj še neugotovljenega predmeta. V policijskem poročilu je zapisano, da ima dogodek znake kaznivega dejanja Poškodovanja tuje stvari po 220. členu Kazenskega zakonika Republike Slovenije.
"Zaradi nadaljnjih postopkov policije in varovanja predkazenskega postopka vam več informacij ne morem posredovati. Prav tako vam ne moremo posredovati podatkov o posameznih preiskovalnih dejanjih in drugih aktivnosti, ki jih policija izvaja v konkretnem predkazenskem postopku," so še zapisali na policiji.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.