Svoje mnenje v zvezi s kritikami o delu razsodišča Zdravniške zbornice Slovenije je danes izrazil tudi sindikat FIDES. "Z zaskrbljenostjo spremljamo ponoven izbruh sovražnega govora zoper zdravnike, ki se v zadnjih dneh vrti okrog delovanja razsodišča Zdravniške zbornice Slovenije in ugotavljamo, da so postopki reševanja pritožb v zdravstvu v Sloveniji premalo izdelani,“ so zapisali. Kot pojasnjujejo, je sindikat FIDES že leta 2007 po zgledu francoskega, nemškega in britanskega zakona izdelal ter z Ministrstvom za zdravje RS in Zdravniško zbornico uskladil predlog povsem prenovljenega zdravniškega disciplinskega postopka, ki bi bil urejen z zakonom. "Žal je naš predlog zakonske rešitve že več kot dve leti v predalih Ministrstva za zdravje.“
Postopki reševanja pritožb v zdravstvu so po njihovem mnenju pravno neustrezni in nedodelani, kar je v prvi vrsti odgovornost Zdravniške zbornice Slovenije, pa tudi Ministrstva za zdravje. "Tudi novi zakon o zdravstveni dejavnosti temeljnih pritožbenih postopkov v zdravstvu ne ureja ustrezno. Je nedosleden, dostikrat zavajajoč in pravno vsebinsko prazen. Z očitnim namenom ugajati javnosti pozablja na osnove dobre pravne prakse,“ trdijo, zato Zdravniško zbornico spodbujajo k posodobitvi procesnih predpisov, ki urejajo delovanje disciplinskih organov, ki zadevajo zdravnike.
Sindikat FIDES zagovarja spremembe zakonodaje na področju zdravstva v smeri sodobnih, doslednih in jasnih pravnih predpisov po zgledu držav z urejenim pravnim in zdravstvenim sistemom, za kar mora zakonodajni okvir zagotoviti Ministrstvo za zdravje, so še dodali. "Obenem pričakujemo, da bo Zdravniška zbornica Slovenije kot avtonomna in od države neodvisna institucija aktivno pristopila k posodobitvi procesnih predpisov, ki urejajo delovanje disciplinskih organov. Menimo, da je za takšno posodobitev dolžna in sposobna poskrbeti.“
Spomnimo...
Kot je znano, je skupščina Zdravniške zbornice Slovenije v ponedeljek razveljavila sklep drugostopenjskega razsodišča zbornice, ki je zdravnici Univerzitetnega kliničnega centra Maribor Zlatki Kanič zaradi vpletenosti v smrt 12-letnega Bora Nekrepa nalagal odvzem licence za dva meseca in trimesečno dopolnilno izobraževanje. Namesto tega ji je izrekla javni opomin in trimesečno dopolnilno strokovno izobraževanje, kar je bil del zapisnika o odločanju drugostopenjskega razsodišča, čeprav je razsodišče na koncu zdravnici izreklo strožjo kazen. Odločitev je sprožila burne odzive.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.