Slovenija

Naravna nesreča in gasilci

Ljubljana, 28. 10. 2005 12.45 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Koalicija meni, da je sedanji davčni sistem 'naravna nesreča' vladavine LDS. Rop pa zmerja vlado z 'gasilskim društvom'.

Finančni minister Andrej Bajuk
Finančni minister Andrej Bajuk FOTO: POP TV

Državni zbor bo sveženj predlogov novel petih davčnih zakonov obravnaval na redni novembrski seji, je odločil kolegij predsednika DZ. Zakonski "paket" bodo kljub nasprotovanju opozicijskih LDS, SD in SNS obravnavali po nujnem postopku.

Bajuk: Nujen postopek, sicer bodo posledice

Minister za finance Andrej Bajuk je predstavnikom poslanskih skupin pojasnil, da je obravnava svežnja davčnih zakonov po nujnem postopku predlagana, da bi preprečili težko popravljive posledice za delovanje države. Zakonske spremembe so tesno povezane s proračunskim dokumentom, močno pa so utemeljene z vidika davčnih zavezancev."Veliko število rešitev medsebojno povezanih predlogov pomeni olajšanje davčnega bremena zavezancem," je dejal Bajuk. Finančni minister je vztrajal, da je zakone treba popraviti takoj, v nasprotnem primeru ne bodo mogli veljati v letu 2006.

Potrč: Vlada povzročila naravno nesrečo

Miran Potrč (SD) se sprašuje, če ni sama vlada povzročila izrednih razmer in 'naravne katastrofe'
Miran Potrč (SD) se sprašuje, če ni sama vlada povzročila izrednih razmer in 'naravne katastrofe' FOTO: POP TV

"Glede na poslovnik ni pogojev, da bi sveženj davčnih zakonov obravnavali po nujnem postopku, ker v Sloveniji ni vojne niti izrednih razmer, na težko popravljive posledice za državo pa se ne more sklicevati tisti, ki jih je povzročil", je poudaril vodja poslanske skupine SD Miran Potrč. "Upam tudi, da se vlada ne sklicuje na naravno nesrečo, ker bi potem lahko bila naravna nesreča samo vlada, ki je to situacijo povzročila."

Rop: Predlagane spremembe so gasilske

Vodja poslanske skupine LDS Anton Rop je po mnenju SDS povzročitelj naravne katastrofe: 'Brez nesramnosti, prosim.'
Vodja poslanske skupine LDS Anton Rop je po mnenju SDS povzročitelj naravne katastrofe: 'Brez nesramnosti, prosim.' FOTO: POP TV

Podobnega mnenja je bil tudi vodja poslanskega kluba LDS Anton Rop, ki je ocenil, da so zakoni vloženi prepozno in napačno. Predlagal je obravnavo po skrajšanem postopku, "da bi lahko predlagali kakšne dopolnitve", ob tem pa pojasnil, da so predlagane novele v nekaterih delih v nasprotju s proračunskim dokumentom, saj ta ne predvideva finančnih posledic. Poleg tega so obrazložene "na popolnoma neprimeren način in tako, kot da bi bile vložene v gasilskem društvu in da se nekdo šali z državnim zborom in javnostjo".

SDS vrnila Potrču in Ropu "milo za drago"

"Predloženi zakoni s področja davkov so takšni, da odpravljajo posledice nekaterih naravnih nesreč, ki so bile sprejete z Rop-Mramorjevo zakonodajo," je dejal vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko in dodal, da je prav, da se to nepotrebno naravno nesrečo tudi odpravi. "In to pač ta postopek v skladu s poslovnikom tudi omogoča," zato podpirajo nujni postopek, je povedal Tanko.

Večna nasprotnika: Jože Tanko (SDS) in Miran Potrč (DS)
Večna nasprotnika: Jože Tanko (SDS) in Miran Potrč (DS) FOTO: POP TV

Rop je njegovo razpravo ocenil kot nesmiselno, češ da želijo poslanci LDS, "možnost, da razpravljamo in predlagamo izboljšave, in to brez nesramnosti".

Po besedah vodje poslanske skupine NSi Alojza Soka je DZ v preteklih letih po nujnem postopku sprejemal tudi manj pomembne zakone, "namreč pod vlado LDS, vendar sedaj, ko ste v opoziciji, na to očitno gledate drugače". Napovedal je podporo nujnemu postopku, ker so v NSi prepričani, da so ti zakoni pomembni za sprejetje proračuna. Podporo nujnemu postopku je napovedal tudi vodja poslancev DeSUS Franc Žnidaršič. V SNS so napovedali, da nujnega postopka ne bodo podprli.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10