Ta toča pa ni osamljen primer, sicer ne tako velike, ampak deležni smo je bili tudi pri nas. Kot je v oddaji 24UR ZVEČER pojasnil poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan, je doživel marsikaj, ampak podobnih razsežnosti, pa tudi trajanja, ne pomni. Njegova ocena je sicer, da je veter naredil največ škode.
Pa je v Sloveniji tudi možnost tornada? Svetovno priznana slovenska klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj je dodala, da nevihtni oblaki lahko sprožijo tornade. "Ni nujno, da tornado pride do tal, kot to lahko vidimo v ZDA, tudi ta ogromna toča ne nastane v normalnem oblaku, temveč v superceličnih nevihtah, ki jih poganja toplota."
Neurje po Sloveniji je samo do 18. ure povzročilo 2000 dogodkov, ki jih je Civilna zaščita registrirala, je poudaril Šestan. "Največ na Celjskem, okoli 500, dopoldne je bilo aktiviranih več kot 420 gasilskih enot, poleg tega tudi vse ostale službe, komunala, reševalci, tudi vojska pomaga. Smo v pomanjkanju krovcev, dvigal, da se sploh do strehe pride. Na Goriškem smo uporabljali gasilska dvigala iz praktično vse Obalno-Kraške regije."
Kako se lahko borimo proti takšnim vremenskim spremembam?
Kajfež Bogatajeva je poudarila, da ima Slovenija prav vse pogoje, da ogromna toča pride tudi do nas. Treba je razmišljati o klimatsko varni gradnji in spremeniti standarde, je poudarila Kajfež Bogatajeva.
"Treba je prevetriti standarde, da bo v stavbah varnost zagotovljena. Je pa res, da če imamo 19-centimetrsko točo, je edina alternativa zavarovanje premoženja. Mnogi si ga sicer ne morejo privoščiti, sploh v kmetijstvu je zavarovanje problem."
Kot je poudarila, imamo tehnološke rešitve, ampak nismo pripravljeni na sistemsko prilagajanje, nimamo niti zakonskih podlag, edino, kar imamo, je še služba za reševanje. "Vendar je to tisti dan. Mogoče smo eni najboljših v Evropi, kaj pa dan po tem, ko ljudje ostanejo prepuščeni sami sebi?" se je spraševala Kajfež Bogatajeva.
A kako se prilagoditi na to novo resničnost? Dolgoročno mora delovati država, vsega morda ne bomo mogli obdržati, je opozorila klimatologinja. "Smučarski turizem denimo izgubljamo, v kmetijstvu nimamo novih načrtov, kako z namakanjem. Vročinski valovi so tihi ubijalci, prihajajo nove bolezni, novi prinašalci bolezni in pa seveda celoten spekter gospodarstva, pogoji dela so drugačni in zatiskati si oči je kratkovidno," je dejala. "Narava nas prehiteva po levi in desni, verjetno je, da se nam bo to še dogajalo, pa naj bo to suša, požar ali poplava."
Zemlja je pregreta, je nadaljevala klimatologinja. "Podnebne spremembe so tiste, ki poganjajo te ekstreme, ne samo pri nas. Cel svet se spopada z enakimi težavami, rešitev pa žal ne vidim."
"Ljudje moramo poskrbeti za lastno varnost, da ne izgubljamo življenj," je poudarila.
KOMENTARJI (386)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.