Letna vinjeta za tekoče leto velja od 1. decembra predhodnega leta do 31. januarja prihodnjega leta, torej skupno 14 mesecev. Mesečna velja od trenutka nakupa vinjete do preteka dneva, ki ima isto številko en mesec po dnevu njenega nakupa oziroma do preteka zadnjega dneva v mesecu, če v naslednjem mesecu takšnega dneva ni. Tedenska vinjeta velja sedem zaporednih koledarskih dni od vključno dneva, ki ga določi uporabnik ob nakupu vinjete.
Kot poudarjajo v Družbi za avtoceste v RS (Dars), cene novih rožnatih vinjet ostajajo nespremenjene. Za letno je treba odšteti 95 evrov, za mesečno 30 evrov in za tedensko 15 evrov. Letna vinjeta za motorna kolesa stane 47,50 evra, polletna 25 evrov (polletne vinjete veljajo samo za motorna kolesa, za katera ni mesečnih vinjet), tedenska pa 7,50 evra.
Vinjete je mogoče kupiti na približno 1400 prodajnih mestih, od tega približno 850 v Sloveniji. Poleg tega ima Dars tudi lastna prodajna mesta vinjet, in sicer na petih vstopih v državo (Škofije, Fernetiči, Šentilj, Gruškovje in Obrežje).
Po najnovejših podatkih Darsa (do 15. novembra) je bilo letos v primerjavi z enakim obdobjem lani prodanih praktično enako število letnih vinjet. Prodanih je bilo 843.879 letnih, 16.216 polletnih, 964.295 mesečnih in 2.873.394 tedenskih vinjet.
Vse več glob zaradi vinjet
Cestninski nadzorniki Darsa so od 1. januarja letos zaradi neuporabe ali nepravilne uporabe vinjet do vključno minulega konca tedna letos izdali skupno skoraj 49.000 plačilnih nalogov, kar je nekoliko več kot v primerljivem lanskem obdobju.
Skupno od uvedbe vinjet, torej v dveh letih in petih mesecih, je bilo izdanih skoraj 117.000 plačilnih nalogov. Če bi vsak izkoristil možnost polovičnega plačila v osmih dneh po pravnomočnosti plačilnega naloga, kar omogoča zakon o prekrških (150 evrov), bi to zneslo najmanj 17 milijonov evrov. To je denimo skoraj toliko, kolikor znašajo gradbene pogodbe za trenutno delovišče gorenjske avtoceste Peračica–Podtabor, kjer izvajalci rekonstruirajo oziroma gradijo 2,4 kilometra smernega vozišča avtoceste proti Ljubljani, na njem pa so trije viadukti in predor.
Velika večina kršiteljev je tujcev. Najpogostejši izgovori kršiteljev so, da niso nikjer mogli kupiti vinjete, da niso vedeli, da je obvezna in podobno. Cestninski nadzorniki kršiteljem odgovarjajo glede na okoliščine. Za tiste, ki trdijo, da niso vedeli za obvezno uporabo vinjet in da je nikjer ni bilo mogoče kupiti, med drugim pokažejo tudi fotografije obvestilnih tabel o obvezni uporabi vinjet v Sloveniji že v tujini, pač odvisno, iz katere smeri prihajajo, kot tudi sezname prodajnih mest in njihovih odpiralnih časov.
Dars bo aktivnosti za odkrivanje ponarejenih vinjet nadaljeval tudi v prihodnje, poleg rednih nadzorov je na primer tudi v decembru predvidenih nekaj napovedanih in nenapovedanih obsežnejših akcij.
KOMENTARJI (66)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.