Tudi v petek nas po vsej verjetnosti čaka pestro vremensko dogajanje. Na vreme pri nas bo vplivalo višinsko jedro hladnega zraka, zato ob dnevnem ogrevanju ozračja spet pričakujemo nastanek krajevnih ploh in neviht, ki se bodo lahko nad hribi prožile že okoli poldneva, kasneje pa se bodo pojavile tudi drugod. Nevihte bodo spremljali krajevno močnejši nalivi in sunki vetra, izključena ni niti toča. Krajevna neurja so tudi jutri mogoča po vsej Sloveniji. Izjema so le obalni predeli, kjer izrazitejšo konvekcijo v teh dneh preprečuje razmeroma hladno morje.
Kot je ob nevihtah že stalnica, je spet pričakovati velike razlike v časovni in prostorski razporeditvi padavin. Na določeni lokaciji bo padalo največ dve uri in se bo potem dogajanje preselilo drugam. Seveda bodo vmes tudi območja, ki bodo dobila le nekaj kapelj ali pa bo ostalo celo suho, drugje pa bo v kratkem času padla zelo velika količina dežja, ki bo lahko spet povzročila razlivanja manjših rek in hudournikov.
Dan minil v znamenju močnejših neviht
Osrednji in južni del države so popoldne zajele močnejše nevihte. Te so se nato preselile v okolico Gornje Radgone. Za popoldne in zvečer je Agencija RS za okolje (Arso) za območje severovzhodne Slovenije razglasila oranžni alarm. V naslednjih urah tako ob počasnem premikanju nevihtnih oblakov pričakujejo močne nalive, možna je tudi toča. Prve plohe in nevihte so se začele pojavljati nad hribi zahodne in južne Slovenije, nevihtno dogajanje pa se je širilo. V Prekmurju je okoli 17.ure nastala močnejša nevihta, ki so jo spremljali siloviti nalivi. Jugovzhodno od Ljubljane je okoli 15. ure nastala močna nevihta, ki se je širila proti centru Ljubljane.
Nevihto je spremljal zelo silovit naliv s točo do dva centimetra, je poročal Meteoinfo. Nevihto je spremljala tudi občutna ohladitev, temperatura se je znižala na vsega 13 stopinj Celzija.
V popoldanskih neurjih, ki so med drugim najbolj prizadela območje Ljubljane in okolice ter severovzhodne Slovenije je bilo zabeleženo skupno 58 dogodkov, povezanih z nevihto, kažejo podatki Uprave RS za zaščito in reševanje.
Na območju Ljubljane in okolice je bilo zabeleženih 47 dogodkov, Slovenske Bistrice dva in na območju regijskega centra za obveščanje Murska Sobota devet. Večinoma je šlo za meteorne vode, ki so zalivale kleti stanovanjskih in drugih objektov, hudourniške vode in ponekod narasli potoki so ogrožali objekte, poplavilo je tudi nekaj cestišč.
Sunki močnega vetra so podrli dve drevesi, eno od teh je padlo preko objekta. Na območju občine Cankova je udar strele zanetil ogenj na drogu električne napeljave.
Za odpravljanje posledic neurja je bilo aktiviranih skupno 19 gasilskih enot, od tega ena poklicna. Gasilci so črpali vodo iz objektov, s protipoplavnimi vrečami zavarovali ogrožene objekte, čistili zamašene prepuste meteorne vode in odstranili podrto drevje, so še sporočili.
Več dogodkov, povezanih z nevihto, so popoldne zabeležili tudi v Gornji Radgoni in Beltincih, prav tako na Brezovici in v Polhovem Gradcu.
Najmočnejši naliv so sicer danes izmerili na vremenski postaji Kubed na južnem Primorskem, kjer je v eni uri padlo kar 54 milimetrov padavin, poroča Arso.
Agencija RS za okolje je za celotno Slovenijo izdala oranžno opozorilo pred nevihtami. Podobno vreme z večinoma sončnimi dopoldnevi in nevihtnimi popoldnevi nas bo spremljalo tudi ob koncu tedna.
KOMENTARJI (244)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.