Študentje, upokojenci, okoljevarstvene organizacije, akademska sfera, glasbeniki, umetniki in številni drugi so danes zasedli središče Ljubljane – po ocenah organizatorjev jih je bilo kar 40.000.
Sprva so se zbrali na Prešernovem trgu in okoliških ulicah, kjer je zbrane nagovorila predsednica Sindikata Mladi plus Tea Jarc in uvodoma dejala, da že 58 tednov kolesarijo in opozarjajo na uničenje demokracije in vladavine prava. "Vlada bo padla. Ljudstvo ima oblast in danes zahteva samo eno stvar – volitve zdaj."
Za transparentom "volitve zdaj" in lutko premierja z napisom "slovenski pacient" se je množica nato odpravila naprej – a ne na Trg republike, ki je bil ograjen, temveč po Slovenski in Gosposvetski cesti, nato pa so se ustavili na križišču med Celovško, Bleiweisovo, Tivolsko in Gosposvetsko cesto, saj je bilo tu več prostora za tako številčno množico. Promet je bil na teh ulicah in na enem največjih ljubljanskih križišč popolnoma zaustavljen več ur. Malo po deveti uri zvečer se je uradni program zaključil, množica pa se je počasi razšla. A z obljubo: "Danes smo zmagali na novem Trgu republike. Se vidimo naslednji petek in na množičnih protestih v prihodnosti. Stop janšizmu, volitve zdaj."
Zbrane so tu, na 'novem' Trgu republike, kot so poimenovali novo prizorišče shoda, nagovorili predstavniki petih sindikalnih central, predsednik ZRC SAZU Oto Luthar, Rasto Pahor z Radia Študent, Nika Kovač z Inštituta 8. marec, reper Zlatko ter Boris A. Novak. Zadnja dva sta bila v svojih pesmih kritična do trenutnega stanja v družbi ter do vladajočih.
Luthar je izpostavil, da so ogroženi svoboda, demokracija, pravni sistem, sonaravni razvoj, pa tudi solidarnost in sočutnost. "Ogrožena je osnovna človečnost," je izpostavil. Zato je poudaril, da je treba vztrajati in ostati buden, pri tem paziti, da ne postanemo "vulgarno neotesani in pokvarjeni kot oni".
Nika Kovač pa je posvarila pred pasivnostjo, ki jo spodbuja strah, tega pa rodi občutek nemoči. Obenem pa je izpostavila, koliko skupnosti se je rodilo v zadnjem letu, od protestniških do Pravne mreže za demokracijo, skupnosti, ki je podpirala predlog za spremembo predpisov o spolnem nasilju po načelu 'ja pomeni ja', in nenazadnje skupnost, ki se bori za zaščito slovenskih voda in narave. "Skupnost, ki je pokazala, da ni moč v parlamentu – moč je v nas, tukaj," je navedla in spomnila na prihajajoči referendum o zakonu o vodah.
Pred množico so stopili tudi predstavniki sindikatov. Predsednica ZSSS Lidija Jerkič je dejala, da so se za udeležbo odločili, ker "je treba glasno povedati, da pravic delavk in delavcev ne moremo več uveljavljati za pogajalskimi mizami". Po njenih besedah jih namreč oblast ne sliši, ko opozarjajo na pomen socialnega dialoga. "Oblast sliši in vidi samo še sebe. V tej družbi se stališč več z nikomer ne preverja, ne usklajuje in ne upošteva. Napada se civilno družbo, javne institucije, vsakogar, ki ima svoje mnenje, tudi sindikate," je navedla Jerkičeva. Opozorila je tudi, da se sprejemajo zakoni, ki bodo po njenih besedah v korist samo elitam, povzročili pa bodo nepopravljivo škodo.
Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije Branimir Štrukelj je opozoril na odsotnost socialnega dialoga pod trenutno vlado. "Oblast je prostor dialoga izničila in nas dobesedno nagnala na ulice. Dokler nam ne vrne pravice do enakopravnega dialoga, dokler interesi delavk in delavcev ne bodo spoštovani in upoštevani, bomo tudi ostali na ulicah," je napovedal.
Predsednik Pergama Jakob Počivavšek je spregovoril o predlogu socialne kapice, ki po njegovih besedah ubija solidarnost kot temelj socialne države in človekove pravice do socialne varnosti. Predsednik KS90 Peter Majcen je spregovoril o demografskem skladu s poudarkom na izostanku socialnega dialoga in nevarnosti nastavkov v njem za razprodajo preostalih strateških družb. "Vlada naj čim prej odide, morala bi oditi že včeraj," pa je pozvala predsednica konfederacije KNSS – Neodvisnost Evelin Vesenjak.
Shod minil mirno, zoper tri organizatorje vodijo postopek
Protest se je končal v mirnemu duhu, je sporočila Policija, ki ni izvedla kakšnih hujših ukrepov. Več pojasnil o številu udeležencev in morebitnih ukrepih bo policija posredovala v soboto, za zdaj sporočajo le, da se je shoda udeležilo nekaj tisoč ljudi. "Policisti so opravljali naloge za varovanje državnega zbora, vzdrževali javni red in mir, zagotavljali varnost udeležencev protestnega shoda, urejali promet in izvajali nadzor nad upoštevanjem Odloka o začasni prepovedi zbiranja ljudi."
Zoper tri organizatorje shoda se vodi postopek o prekršku po Zakonu o javnih zbiranjih, so še sporočili iz Policijske uprave Ljubljana. Ugotovljenih je bilo 26 kršitev Zakona o nalezljivih boleznih, podana pa bosta dva predloga za uvedbo postopka o prekršku drugemu pristojnemu organu zaradi kršitve avtorskih pravic, dodajajo.
Po mestu je bilo veliko policistov in policijskih vozil, nekatere dele pa so tudi zagradili. Med njimi je bila zaprta Gregorčičeva ulica, kjer je kabinet predsednika vlade. Deloma zagrajen pa je bil tudi Trg republike pred parlamentom, kjer so protestirali do sedaj.
Zaradi preventivnih ukrepov za zajezitev novega koronavirusa je dogajanje spremljal tudi zdravstveni inšpektorat. Kljub njihovemu pozivu mnogi protestniki danes niso nosili zaščitne maske. Amnesty International Slovenija in Pravna mreža za varstvo demokracije sta izvajala monitoring protestov.
Grims: Maske so padle. Naslednji teden realna možnost, da gremo na volitve
"Čemur smo bili danes priča, je kršitev veljavne zakonodaje. Super pa je, da so se končno na čelo postavile levičarske stranke. Konec je pravljic, ki smo jih poslušali celo leto, da s tem nimajo nič, da gre za spontano gibanje. Ves čas so v opoziciji načrtno kurili nemire, metali polena pod noge obstoječi vladi, zavestno ogrožali zdravje in življenja ljudi," je v oddaji 24UR ZVEČER dejal Branko Grims iz SDS. Maske so padle, je dodal.
"Komunikacija premierja je nedostojno, nespoštljiva in neprimerna za predsednika vlade. S tem kaže prezir do lastnega ljudstva," pa pravi Brane Golubovič iz LMŠ. "Pravica do protesta je zapisana v ustavo in vsak ima to pravico. Tudi naši člani so šli na ta protest, ker je tako prav. Treba je podpreti spontano zbiranje ljudi. Ta vlada dejansko vseskozi išče krivce drugje, nikoli pa se ne zazre vase," pa je dejal na vprašanje, zakaj so se shoda udeležili tudi v stranki.
Tudi današnje glasovanje o Zorčiču je pokazalo, da koalicija brez pomoči nekaj poslancev opozicije, SNS in obeh manjšinskih poslancev težko vlada. Ali ne bi bilo tudi zato bolje čimprej na volitve? "Vlada ima večino," je na to odgovoril Grims. Dejal je tudi, da se napihuje število ljudi na današnjem shodu. "Če bi bil na njihovem mestu, bi me zelo zaskrbelo. Ker če so vsi sindikati sodelovali pri protestu, če so vse tri stranke pozivale na protest, je bilo zelo malo ljudi."
Glede na pozive k predčasnim volitvam pa je dejal, da, če bi bilo po njegovem, "bi šli na volitve že pred letom dni". "Čakam, kaj bodo sedaj naredili, ko se bo pojavila realna možnost, da pride do volitev. Verjemite, da naslednji teden se bo. V tretje gre rado in v tretje bo šlo zares," je dejal Grims in se navezal na današnje glasovanje o razrešitvi predsednika DZ Igorja Zorčiča, kar je danes sicer že v drugo neuspešno poskušala storiti koalicija. "Kaj bo takrat vezano na vprašanje, ki bo postavljeno pred parlament, ni težko uganiti. Takrat bo odprto vprašanje, ali gremo na volitve. Jaz se jih ne bojim. SDS je odlično pripravljena na volitve." Na nadaljnje vprašanje, ali bo torej SDS vezala zaupnico vladi na glasovanje o razrešitvi Zorčiča, pa je Grims dejal, da je to vprašanje za predsednika vlade, je pa tudi to možnost.
"Če je SDS pripravljena, da gremo na volitve, potem ne vidim nobenih težav, da to tudi storimo. Predsednik vlade naj jutri odstopi, novega ne bomo izvolili, ker je velika večina pripravljena na volitve, imamo jih lahko jeseni," je na to pozval Golubovič."Janez Janša ni Marjan Šarec, da bi vrgel puško v koruzo tik pred vodenjem EU," pa je odgovoril Grims. "Volitve so edina garancija, da spet postavimo državo v neko normalnost," pa meni Golubovič.
Janša: Razširjanje covida-19 z množičnimi neprijavljenimi zborovanji je zločin
Premier Janez Janša je pred današnjim shodom na družbenih omrežjih zapisal, da je "razširjanje covida-19 z množičnimi neprijavljenimi zborovanji zločin". V drugem odzivu je zapisal, da bi koalicija KUL s protesti lahko mirno počakala še mesec dni in na konec epidemije. Zdaj pa "ogrožajo normalno poletje, okrevanje in turistično sezono. Še posebej Ljubljano, ob množični udeležbi pa boste covid-19 spet posejali po vsej državi," je še zapisal.
Državni sekretar v Janševem kabinetu Vinko Gorenak je prav tako tvitnil, da sta razlog današnjega protesta politična slepota udeležencev in zloba organizatorjev. Policijo je pozval, naj svoje delo opravi zakonito in odločno.
Odzvala se je tudi poslanka SDS Eva Irgl, ki je na Twitterju napisala, naj kolegi z leve strani parlamenta skupaj s sindikati kar organizirajo proteste in da lahko generirajo sovraštvo do te vlade. "Toda revolucija tokrat ne bo uspela. Velika večina Slovencev vidi in je hvaležnih, da imajo končno vlado, ki res dela za dobro ljudi", je zapisala.
Poslanka koalicijske NSi Iva Dimic je v izjavi novinarjem v DZ poudarila, da so mirni protesti del demokratičnega sistema. Po njenih ocenah pa sproža pomisleke, da so se v proteste vključile parlamentarne stranke, kar da je nekoliko shizofreno. Pravi prostor, kjer se krešejo mnenja, postavljajo nova merila in sprejemajo zakoni, je za stranke v demokratičnem sistemu DZ in ne ulica, je prepričana Dimičeva. Opozorila je tudi na pozive, da se na protestih upoštevajo priporočila Inštituta za javno zdravje za obvladovanje epidemije.
Shod podprl del opozicije
Protestnikom so podporo napovedali v strankah LMŠ, SD in Levica. Pripadniki slednje so sicer protestirali tudi proti ograji, ki so jo postavili na Trgu republike. "Trg republike – tako kot vsi drugi trgi v Sloveniji – ni ne vladni ne opozicijski, pač pa skupen. Trg je mesto, kjer mora biti po ustavi v vsakem primeru in trenutku ljudem zagotovljeno svobodno združevanje, svobodno nasprotovanje in izrekanje mnenja o vladni politiki," je bil v izjavi novinarjem na Trgu republike jasen koordinator Levice Luka Mesec.
Na vprašanje, ali se mu protesti ne zdijo sporni z epidemiološkega vidika, je poslanec LMŠ Robert Pavšič v izjavi v državnem zboru odgovoril z oceno, da politika epidemijo covida-19 zlorablja za vse možne izgovore. Danes epidemiološka slika ali stanje v državi po njegovem mnenju ne odraža epidemije, ampak odnos te vlade do epidemije in vsega dogajanja. "Videli smo, kaj vse so uporabili in sprejeli medtem, ko naj bi se borili z epidemijo. Mene niso prepričali in ljudi, ki bodo danes prišli na ulice, tudi ne," je dejal Pavšič.
Protestnike so podprli tudi v SD, a se organizirano njihova poslanska skupina shoda ni udeležila.
KOMENTARJI (5285)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.