S tem je Radio dva ostal brez zagotovljene finančne osnove, sodelavci Radia dva pa bodo še do marca letos brezplačno ustvarjali radijski spored, kar jim je omogočil Koordinacijski odbor koroških Slovencev, ki jim bo iz podpore, ki jo dobijo od Republike Slovenije, zagotovil osnovna denarna sredstva za kritje stvarnih stroškov. Kot je dejal poslovodja Radia dva Marjan Pipp, je "Avstrija zaradi mednarodnih pravnih dokumentov in na osnovni avstrijskega zakona o ÖRF dolžna zagotoviti slovenski manjšini primerno radijsko oskrbo v slovenskem jeziku."
ÖRF kršil zakonske obveznosti?
Radio dva je poleg gladovne stavke danes ponovno napovedal tudi vložitev pritožbe pri avstrijskem Zveznem komunikacijskem senatu, ki obravnava kršitve avstrijskega zakona o državni radioteleviziji. Pristojni namreč menijo, da je ÖRF z ukinitvijo financiranja celodnevnega radijskega sporeda v slovenščini kršil zakonske obveznosti.
Ustanovili naj bi tudi poseben fiduciarni bančni račun, na katerega bi lahko protestno vplačevali naročnine za ÖRF. Prihodnji teden naj bi osrednje organizacije slovenske manjšine na avstrijskem Koroškem zveznemu kanclerju Wolfgangu Schüsslu predale 5000 podpisov, ki so jih zbrali v dveh tednih za ohranitev Radia dva.
Radio dva je začel oddajati 9. julija 2001 v sodelovanju med slovenskim oddelkom koroškega ÖRF in obema zasebnima radijskima postajama Korotan. Sprva so ga podprle vse glavne politične sile, v sklopu spora zaradi razsodbe ustavnega sodišča o dvojezični topografiji pa je avstrijski deželni glavar Jörg Haider zahteval njegovo ukinitev. Na konferenci konsenza je kancler Schüssel prizadevanja za ohranitev celodnevnega radijskega sporeda v slovenščini povezal s sprejetjem predloga za ureditev vprašanja dvojezičnih krajevnih napisov. Tega pa slovenska manjšina ni storila.