Odnosi med koalicijo in stranko DeSUS so očitni krhki, saj na skupni konferenci koalicijskih strank o zakonu o RTV ni bilo prav Karla Erjavca. Za DeSUS je še posebej sporna pokojninska zakonodaja, in to v tistem delu, ki govori o načinu usklajevanja pokojnin. Še več, v primeru, da bo šla vlada s tem predlogom v državni zbor, Desus napoveduje, da ne bodo podprli ne proračuna za prihodnje leto in ne nove pokojninske zakonodaje.
'To ni najpomembnejši dokument'
Vezati zaupnico na rebalans proračuna nima smisla, saj rebalans v tem trenutku ni najpomembnejši dokument, pa je danes po novinarski konferenci poudaril premier Borut Pahor.
Ob tem je Pahor poudaril, da tudi do koalicijskih partnerjev ne bi bilo "fer", da bi jih postavil v situacijo, ko bi se morali odločati, ali naj podprejo vlado ali lastne programske usmeritve. Poudaril je tudi, da pogovori z DeSUS še trajajo.
Ne gre za sprejemanje proračuna, ampak rebalansa, je še opozoril Pahor. Po njegovem prepričanju nesprejetje rebalansa nima istih učinkov kot nesprejetje proračuna. V primeru sprejemanja proračuna bi res vezal na zaupnico nanj. A tu gre za rebalans in vloga DeSUS ni pomembna le pri tem, ampak še bolj pri interventnem zakonu, malem delu, pokojninah in tako naprej, je poudaril Pahor.
Kot pravi, še več težav kot pri pokojninski reformi pričakuje pri sprejemanju zdravstvene reforme.
Na novinarsko vprašanje, do kdaj bo še prenašal držo DeSUS "ne bomo podprli, a ostali bomo v koaliciji", je Pahor sicer poudaril, da "dokler ima to smisel" oz. "dokler je nekdo partner, ker želi nase prevzemati del odgovornosti ne samo za tiste odločitve, ki v javnosti dobro odmevajo, ampak zlasti za tiste odločitve, ki v javnosti ne odmevajo dobro".
"Dokler je DeSUS pripravljen nase prevzeti tudi ta del odgovornosti, je lahko član moje reformne koalicije. Če tega ni sposoben, ne more biti. Do tega zaključka bo kolega Erjavec prišel sam, ni treba, da mu jaz to sugeriram," je še dodal Pahor.
DeSUS namerava pri sklepih vztrajati
Predsednik DeSUS Karl Erjavec za naše klice ni bil dosegljiv, za Radio Slovenija pa je pojasnil, da namerava njegova stranka vztrajati pri svojih zahtevah glede pokojnin, tudi če bi s tem tvegala, da jo premier iz vlade odslovi. Več bo po besedah Erjavca znanega po rednem torkovem sestanku predsednikov koalicijskih strank. Kdaj sestanek bo, za zdaj še ni znano.
Po njegovih besedah je že od četrtkovega sestanka generalnih sekretarjev vladnih strank jasno, da v DeSUS vse do izpolnitve njihovih zahtev glede pokojninske reforme ne nameravajo podpreti zamrznitve pokojnin, prav tako bodo glasovali proti predlaganima osnutkoma proračunov za prihodnji dve leti.
Erjavec po navedbah Radia Slovenija v pogovoru s finančnim ministrom Francem Križaničem glede pokojninske reforme ni dosegel nikakršnega napredka. Poudaril pa je, da namerava DeSUS pri svojih sklepih vztrajati. Glede referendumske kampanje o zakonu o RTVS pa je dejal, da bo DeSUS v njej sicer nastopal, vendar povsem samostojno.
DeSUS: trden člen koalicije
V DeSUS so pred nekaj dnevi dejali, da ne bi smel biti problem najti 32 milijonov evrov, kolikor bi bilo potrebno za polovično uskladitev pokojnin v letu 2011. Opozarjajo, da pokojnine niso socialni transfer, temveč pravica na podlagi vplačanih prispevkov.
Minister za delo Ivan Svetlik je povedal, da so razmere take, da bo treba še naprej varčevati. Bremena krize ne nosijo le upokojenci, temveč tudi drugi, je dejal. Po njegovih besedah bo moral DeSUS sam presoditi, ali je to breme toliko večje, da bo tvegal politično krizo v državi. "Če bo DeSUS glasoval proti proračunu in pokojninski reformi, potem najbrž nima smisla, da ostane v vladi," je menil minister.
Na petkovem zasedanju vrha slovenske politike je sicer Erjavec znova poudaril, da si v DeSUS ne želijo koalicijske krize. "Zato smo bili do tega trenutka kar trden člen koalicije. V primeru, da bodo pokojnine zamrznjene oziroma ne bo polovičnega usklajevanja, je to sodelovanje vprašljivo," je opozoril Erjavec.
Odbor DZ brez glasu proti sprejel pokojninsko reformo
Sicer pa je danes parlamentarni odbor za delo odločal o pokojninski reformi, ki je prav tako kamen spotike med DeSUS in vlado. Odbor je predlagano besedilo sprejel z osmimi glasovi za in nobenim proti. Zakon naj bi državni zbor sprejel še letos, tako da bi začel veljati s 1. januarjem prihodnje leto.
V zadnjem delu obravnave so se osredotočili na prehodne in končne določbe. Z dopolnilom odbora so v povezavi s poklicnim zavarovanjem sklenili, da se za tiste zavarovance, ki so bili do leta 2001 na delovnih mestih, kjer je veljala zavarovalna doba s povečanjem, pogoji za pridobitev pravice do poklicne pokojnine uredijo v posebnem zakonu.
KOMENTARJI (84)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.