Poslanci so odločali o interpelaciji ministrice za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anje Kopač Mrak. K razpravi se jih je sicer prijavilo toliko, da je seja trajala kar 13 ur. Interpelacijo je podprlo 43 poslancev, proti jih je bilo 38. Za uspeh interpelacije bi bilo potrebnih najmanj 46 poslanskih glasov, zato ministrica ostaja na položaju.
Večina današnje razprave, ki so jo predlagali v SDS, se je sicer nanašala na primer odvzema dveh otrok starim staršem. Predlagatelji so ministrici očitali odgovornost za nezakonita in neustavna ravnanja pristojnih institucij, skupaj z ostalimi podporniki interpelacije pa med drugim tudi kadrovanje po politični liniji in neučinkovitost delovanja ministrstva.
Čeprav je za interpelacijo glasovalo več poslancev kot proti, pa predlagatelji nazadnje niso uspeli prepričati zadostnega števila poslancev. Za razrešitev ministrice bi jih namreč interpelacijo moralo podpreti vsaj 46.
Proti koncu razprave so si sicer nekaj ostrejših tonov izmenjali tudi koalicijski partnerji. Vodja poslanske skupine SD Matjaž Han je poudaril, da je interpelacija tudi preizkus trdnosti koalicije. Ker se je eden od partnerjev odločil, da bo interpelacijo podprl, so po njegovih besedah dokazali, da koalicija ne deluje.
Tomaž Gantar (DeSUS) pa je SD očital politično kadrovanje. Kritičen je bil tudi do premierja Mira Cerarja, ki nad tovrstno prakso po Gantarjevem mnenju ni zaskrbljen. Gantarja skrbi, da bi bil takšen način "domačijskega kadrovanja" za predsednika vlade nepomemben tudi na drugih področjih, in omenil Luko Koper in NLB.
Ministrica je dejala, da je SDS zahtevala njen odstop, ker ne želi "v zrežiranih političnih-resničnostnih šovih polemizirati" o primeru dečkov iz Velenja. Ocenjuje, da je institut interpelacije v tem primeru zlorabljen v politične namene in ni v korist ne dečkov ne starih staršev.
V SDS so sicer tudi prepričani, da je odgovorna za slab ugled CSD v javnosti in slabo delovanje socialne inšpekcije, ki je v konkretnem primeru ugotovila, da je bilo odločanje o dodelitvi otrok v rejništvo pravilno. "Izsledke nadzora je ministrica podprla, čeprav je bilo že od začetka jasno, da inšpekcija ni ugotavljala dejanskega stanja v konkretnem primeru in da ni zaslišala starih staršev, s čimer bi omogočila spoštovanje načela kontradiktornosti. Ministrica tako za nepravilnosti ni odgovorna samo objektivno, ampak tudi subjektivno," je dejala Lep Šimenkova.
Poleg tega v SDS ministrici očitajo nekatere zgrešene projekte. Sistem vrednotnic je povzročil več stroškov, kot je prinesel prihodkov, razpis štipendij za deficitarne poklice je bil fiasko, v posmeh vsem socialno ogroženim je bil projekt odpisa dolgov, je naštela Jelka Godec.
V NSi so tem očitkom dodali še politično kadrovanje in neprimerno urejanje družinske politike. Obe stranki – tako SDS kot NSi – se tudi strinjata, da bi morala ministrica poskrbeti za ustrezno zakonodajo, ki bi primere, kakršen je omenjen, preprečila.
S tem se strinjajo tudi v koalicijski stranki DeSUS. "Primera ne bi bilo, če ministrica ne bi zamujala z novim družinskim zakonikom, ki ureja rejništvo," je prepričan vodja njene poslanske skupine Franc Jurša. Z SD po njegovih besedah sicer delijo enake poglede na socialno politiko, a šepa realizacija, posledica tega je tudi zgodba z dečkoma iz Velenja, je ocenil.
Združena levica proti ministrici zaradi nevzdržnega socialnega stanja
Vodja združene levice Luka Mesec je že pred sejo pojasnil, da interpelacije ne bodo podprli zato, ker bi se strinjali z vsebino predlagatelja ali s politizacijo človeških nesreč, pač pa zato, ker je socialno stanje v Sloveniji nevzdržno. Kljub gospodarski rasti se število dolgotrajno revnih poglablja, prekarnih oblik dela je vse več, za to pa je poleg finančnega najbolj odgovorno ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, ki ga že šest let vodi Kopač Mrakova, je dodal. "Za socialno sliko Slovenije je neposredno odgovorna. Čas je, da se jo odstavi ter da se zamenja paradigmo."
SMC in SD: Ministrica dela dobro
Da ministrica dela dobro, so ocenjevali v SMC in SD. V SMC menijo, da predlagatelji interpelacije usodo dveh dečkov zlorabljajo v politične namene, "kar je neprimerno", interpelacija, ki temelji na takšnem načinu, pa neutemeljena. Tudi vodja poslancev SD Matjaž Han je interpelacijo označil "za zlorabo družinske tragedije in za nabiranje političnih točk najslabše vrste". "Prepričani smo, da Anja Kopač Mrak in ministrstvo delata dobro," je dodal.
Kopač Mrakova: Interpelirana sem bila, ker ne želim v zrežiranih politično-resničnostnih šovih polemizirati o primeru dečkov iz Velenja
Kopač Mrakova je že ob začetku seje zavrnila vse očitke iz interpelacije. Opozorila je, da postopki v primeru odvzema dečkov iz Velenja njunim starim staršem še niso končani. Vse nadzorstvene institucije, ki so do zdaj presojale, ali je center za socialno delo pri namestitvi otrok v rejništvo deloval v maksimalno korist otrok, pa so to tudi potrdile, je opozorila.
"Zaupanja v institucije socialne države s svojimi ravnanji ne spodkopavam jaz," je poudarila in opozorila, "pozvali ste me k vmešavanju v postopke mimo pooblastil, kar bi celo lahko razumeli kot napeljevanje k storitvi kaznivih dejanj."
Dejala je, da je njena vloga v takšnih primerih nadzorna in sistemska in da je interpelirana, ker je ravnala v skladu s svojimi pristojnostmi. Ob tem je poudarila, da centri za socialno delo samostojno vodijo postopke in so za svoje odločitve tudi odgovorni.
Napetosti v koaliciji
V koaliciji medtem odmeva sinočnja izjava premierja Mira Cerarja, ki je spor med SD in DeSUS označil za poskus rušenja politične stabilnosti. Z njim se strinja tudi prvak SD Dejan Židan.
Cerar kritičen do poteze DeSUS: To ni državotvorno
Premier Miro Cerar je priznal, da je bil nad potezo DeSUS, ki je "tik pred glasovanjem povsem spremenila svoje stališče", presenečen, hkrati je ponovil kritiko do tega, kar je predsednik SD "Dejan Židan poimenoval kravje kupčije, ki se zdaj skušajo dogajati med DeSUS in SD". "To ni državotvorna drža," je poudaril in dodal, da je pozval obe stranki, "naj se spravita v red in gresta naprej z nami".
"Kot predsednik vlade in vodja največje vladne stranke moram zagotoviti, da se te turbulence prenehajo, da zagotavljamo naprej politično stabilnost in izvajamo projekte," je dejal.
KOMENTARJI (792)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.