Kot je po seji odbora dejal minister za šolstvo znanost in šport ter podpredsednik LDS Slavko Gaber, od Rupla pričakujejo, da se srečanja, ki se ne ujema s članstvom v LDS, ne bo udeležil. Rupel pa je članom izvršnega odbora, po Gabrovih besedah, dejal, da bo o tem še razmislil.
Predsednik vlade in LDS Anton Rop in zunanji minister Dimitrij Rupel po seji nista želela dajati izjav. Rop je sicer izrazil prepričanje, da ga bo Rupel spremljal na obisku v Veliki Britaniji. Zunanji minister pa se je odgovoru izognil z besedami, da bi šel rad v službo.
Rop je še dejal, da o morebitni zamenjavi zunanjega ministra ne odloča izvršni odbor stranke, temveč je to odločitev predsednika vlade in državnega zbora. Podobnega mnenja je bil tudi Gaber, ki je dejal, da pri tem ključno razmerje predstavlja razmerje med predsednikom vlade in ministrom.
Drnovšek: Ljudje lahko izražajo svoje mnenje
Predsednik republike Janez Drnovšek nima posebnega komentarja glede ravnanja zunanjega ministra Dimitrija Rupla. Slovenija je svobodna država, kjer lahko ljudje svobodno izražajo svoje mnenje in se svobodno udeležujejo takšnih ali drugačnih zborovanj, in v tem okviru tudi vidim njegovo udeležbo, je pojasnil predsednik Drnovšek.
Peterle bo še razmislil
Novoizvoljeni evropski poslanec Alojz Peterle (NSi) je dejal, da bo še razmislil o udeležbi na Zboru za republiko. Peterle, ki je uradno vabilo na zbor prejel danes, ima predvsem glede dogajanja okrog omenjenega zbora nekoliko mešane občutke, pobudo pa ocenjuje kot zanimivo. Ob tem je dejal, da je javnosti že pojasnil, da "bi bilo nenavadno, da bi šle demokratične stranke pod dežnik neke pobude človeka, ki je še aktualni minister na drugi strani."
"Dogajanje je vsekakor zanimivo, politične pobude so dobrodošle," je dejal Peterle, a dodal, da ostaja pri tem, kar je bilo izrečeno na nedavni seji izvršilnega odbora NSi. Po njegovih besedah je namreč ključno, da "bo prišlo do političnega napredka med tistimi, ki želijo drugačno Slovenijo oziroma bolj učinkovito gospodarsko in še kakšno drugo politiko". Rezultati evropskih volitev so, tako Peterle, namreč bistveno premešali karte v Sloveniji in podoben rezultat pričakuje tudi na jesenskih parlamentarnih volitvah.