Hrvaški časniki so večinoma objavili zgolj krajša poročila o slovenskih volitvah, komentarje sta v spletnih izdajah objavila le zagrebški Jutarnji list in reški Novi list. Prvi pod naslovom "Kar 20 odstotkov volilo fašista Jelinčiča" poudarja, da je to največje presenečenje volitev, drugi dve pa neprepričljiv rezultat Peterleta in nizka volilna udeležba.

Jutarnji list v nadaljevanju poudarja, da je za Peterleta glasovalo 28,49 odstotka volivcev, kar je precej manj, kot so mu kazale ankete, zato ocenjujejo, da ga v drugem krogu čaka poraz proti kandidatu opozicije, za katerega pa še ni povsem jasno, kdo bo. Nedvomno bo poraženi svoje volivce pozval, naj podprejo kandidata levice, medtem ko je povsem jasno, da Jelinčič ne bo podprl nobenega kandidata. V tem primeru večina njegovih volivcev ne bo odšla na volišča. V takšnih okoliščinah pa Peterle nima več kje iskati novih volivcev in zmaga se vsekakor nasmiha predstavniku opozicije, piše časnik.
Komentar Jutarnji list sklene z "vrhuncem Jelinčičevega performansa v Cankarjevem domu, kjer si je po svojih napadih, nazadnje na EU, prižgal cigaro", čeprav je po novem slovenskem zakonu kajenje prepovedano v vseh zaprtih javnih prostorih.
Reški Novi list piše, da je "Lojze Peterle nedeljo preživel v pričakovanju drugega kroga, v katerem se bo njegova prednost lahko stopila, saj je zelo verjetno, da se bodo združili glasovi levih kandidatov Gasparija in Danila Türka". "Čeprav je Peterle zmagovalec, pa se zdi, da je tudi resnični poraženec nedeljskih volitev," dodaja.

V nadaljevanju Novi list poudarja, da so se slovenske predsedniške volitve spremenile v pravo dramo, ker je bila razlika med tremi kandidati, ki so dobili največ glasov, občutno manjša od pričakovane. "Četrti je skrajni nacionalist Zmago Jelinčič, ki je dobil škandalozno visokih 20 odstotkov glasov," dodaja. Predsedniške volitve so pomembne predvsem zato, ker so preizkus za veliko pomembnejše parlamentarne volitve prihodnje leto, nadaljuje reški časopis. "Ne glede na to, kdo bo čez tri tedne izvoljen, pa je gotovo, da Drnovškov naslednik, naj bo to Peterle, Türk ali Gaspari, in ne glede na to, ali bo z levice ali desnice, pa ne bo tako kritičen do premiera Janeza Janše, kot je bil Drnovšek. Več bo sodeloval, kot pa se spopadal z Janševo vlado," meni Novi list.
Splitska Slobodna Dalmacija je objavila le prve neuradne rezultate predsedniških volitev v Sloveniji, po katerih naj bi se v drugem krogu pomerila Peterle in Gaspari. "Udeležba na volitvah je bila precej skromna do 16. ure in občutno manjša kot na prejšnjih volitvah," je še zapisal splitski časnik. Podobna poročila imajo tudi tiskane izdaje Večernjega lista, Jutarnjega lista in Vjesnika.

Avstrijski tisk: Peterle spet na poti proti vrhu
V Avstriji sta večjo pozornost predsedniškim volitvam v Sloveniji namenila predvsem Kleine Zeitung in Kurier. Slednji v uvodu piše, da je Peterle 15 let po tem, ko se je moral umakniti s položaja premiera, spet na poti proti vrhu. Obenem pa ugotavlja, da se je "kljub vsem pričakovanjem uvrstil le z majhno razliko pred svoje tekmece," in da je "le za tesne tri odstotke pred svojima zasledovalcema". Kot piše Kleine Zeitung, je sicer po projekcijah zmagal kandidat "vladnega tabora" Peterle, vendar pa je sporno, kdo bo v drugem krogu nastopil proti njemu. Tako za Türka kot za Gasparija naj bi pri tem šlo za pomembno tekmo.
Najbolj brani avstrijski dnevnik Krone piše, da je Peterle zmagal v prvem krogu, da pa še ni jasno, kdo bo proti njemu nastopil v drugem krogu. Razlika med "levosredinskima" kandidatoma Türkom in Gasparijem je tako tesna, da bi lahko odločalo še nepreštetih 4000 glasov. Der Standard in Die Presse še nimata začasnih uradnih rezultatov, kot favorita v drugem krogu pa soglasno omenjata Peterleta.
Italijanski tisk: Peterle ni šel skozi
V Italiji prvi krog volitev odmeva predvsem v krajevnem tisku v Furlaniji Julijski krajini (FJK), manj pa v vsedržavnih dnevnikih. Vodilni italijanski dnevnik Il Corriere della Sera namenja slovenskim predsedniškim volitvam krajši članek na zunanjepolitičnih straneh z naslovom Slovenija v drugi krog - Peterle se je ustavil pri 28 odstotkih.
Corriere della Sera piše, da nekdanji premier vodi, čeprav z odločno nižjim rezultatom v primerjavi s predvidevanji. Peterletu takoj sledita oba kandidata levice, med katerima je razlika tako majhna, da bo ime kandidata, ki se bo v drugem krogu pomeril s Peterletom, znano šele po končanem štetju glasov. Na četrtem mestu pa je "radikalni desničar s ksenofobnimi težnjami" Zmago Jelinčič, piše Corriere della Sera.
O slovenskih volitvah obširneje poroča tržaški italijanski dnevnik Il Piccolo s člankom izpod peresa dopisnika Maura Manzina z naslovom Peterle ni šel skozi, v Sloveniji bo drugi krog. Manzin v članku piše o nepričakovanih volilnih izidih, saj veliki favorit Lojze Peterle ni šel preko 28 odstotkov glasov.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.