Slovenski policisti so opozorili na problem izplačevanja odškodnih policistov, ki so bili v času opravljanja rednih nalog poškodovani. Opozarjajo na večje število odklonov izplačila odškodnin in neurejeno sodno prakso, ki policistom, ki so izpostavili svoje zdravje zaradi varovanja življenja ljudi, ne omogoča priti do primernega nadomestila.
Gre za področje, ki ga mora država resno urediti, sicer bo Sindikat policistov Slovenije zaostril dialog z državo, so poudarili v Sindikatu policije Slovenije. Sindikat policistov Slovenije je že lansko leto novembra opozoril na različne napade na njihove kolege. Takrat je 23-letni Velenjčan fizično z boksarjem napadel kriminalista in ga pri tem poškodoval.
Iz vodstva policije so sporočili, da se zavedajo trenutne situacije in da so z namenom, da bi postopki glede odškodninskih zahtevkov potekali hitro in s čim manjšimi zapleti, že novembra lani sklicali sestanek s zavarovalnico, s katero imajo sklenjeno zavarovanje odgovornosti. Ob tem pa so tudi vse uslužbence pozvali, naj v primerih uveljavljanja odškodninskih zahtevkov čim bolj natančno opišejo okoliščine in priložijo ustrezna dokazila in listine.
Predstavnik policije je še zapisal, da so z zavarovalnico sklicali še en sestanek, ki bo 4. marca. Dodajajo še, da osnutek novega zakona o policiji uvaja tudi zavarovanje za poškodbe na delu.
Temelj države je odzivna policija
V sindikatu so ob napadu opozorili, da pričakujejo, da bo v prihodnje prišlo do pozitivne spremembe tudi na tem področju. "Temelj vsake moderne in pravne države je za delo motivirana in odzivna Policija. Odzivnost policistov na varnostne dogodke, še posebej kadar je ogroženo življenje in premoženje ljudi, je ključna. Naloge, ki jih policija opravlja, so pogosto nevarne in pomenijo povečano stopnjo tveganja za varnost, zdravje in tudi življenje policistov," so zapisali v današnjem sporočilu za javnost.
Policisti, ki so poškodovani zaradi opravljanja uradnih nalog in so zadržani z dela, so materialno oškodovani. "Policija ima svojo odgovornost zavarovano pri komercialnih zavarovalnicah, ki pa očitno iz sledenja za boljšim poslovnim izidom pogosto ne izplačujejo odškodnin, čeprav obstaja za to vsa pravna praksa sodišč," še trdijo.
Vložili šest tožb
Sindikat policistov Slovenije je že vložil šest tožb zaradi neizplačila odškodnin policistom, ki so bili poškodovani pri opravljanju uradnih nalog. Predsednik sindikata Zoran Petrovič je na današnji novinarski konferenci v Celju povedal, da se letno v Sloveniji poškoduje okrog 600 policistov, občasno pa tudi 800.
Kot je dejal Petrovič, so bili policisti vse do prve polovice leta 2009 zavarovani pri Zavarovalnici Triglav, ki pa poškodovanim policistom z neživljenjskimi in neprimernimi izgovori ni hotela izplačati odškodnin. Zato je Sindikat policistov Slovenije pozval vodstvo policije k zamenjavi omenjene zavarovalnice, tako da so bili policisti od druge polovice lanskega leta zavarovani pri zavarovalnici Allianz.
Tudi ta zavarovalnica je po besedah Petroviča nadaljevala s prakso svoje predhodnice, kar pomeni, da noben primer odškodnine ni pozitivno rešila. V sindikatu se zato zavzemajo za oblikovanje osebnega odškodninskega sklada policije. Svoj predlog je omenjeni sindikat že posredoval vodstvu policije in trenutno o njem poteka razprava.
Neuspešno sklenjene pogodbe
Po mnenju Petroviča očitno ministrstvo za notranje zadeve in zavarovalnica nimata dorečenih vseh zadev glede izplačila odškodnin poškodovanim policistom. Ob tem Petrovič zatrjuje, da z vodstvom slovenske policije stojijo "na istem bregu", sindikat pa je sam poskusil s tremi zavarovalnicami skleniti pogodbo o zavarovanju policistov, a žal neuspešno.
Celjski policist Janez Pavlič, ki je pripadnik posebnih policijskih enot, pa je predstavil svojo poškodbo, ki se mu je pripetila na lanski nogometni tekmi med Slovenijo in Poljsko v Mariboru. Pavlič je tako skupaj s sodelavcem zasledoval pet do šest poljskih navijačev – izgrednikov, ki so razbijali premoženje in ogrožali varnost ljudi. Pri zasledovanju je Pavlič moral preskočiti betonsko škarpo, pri tem pa je v travi naletel na skrite betonske robnike in se poškodoval.
Z nudenjem prve pomoči na kraju poškodbe je bil Pavlič zadovoljen, zaradi poškodb je bil tudi mesec dni v bolniškem staležu. Na zavarovalnico Allianz je potem naslovil zahtevek za izplačilo odškodnine, vendar je ni prejel, saj so na zavarovalnici ugotovili, da bi moral Pavlič predvideti, kaj se skriva v travi. Ocenili so tudi, da mu je delodajalec zagotovil varno delovno okolje.
Nov koncept zavarovanj
Poudarjajo, da so odkloni izplačila odškodnin nesprejemljivi tako iz pravnega kot moralnega vidika. Sindikat policistov Slovenije je vodstvu policije predlagal nov koncept zavarovanj, ki bi bil v večji meri od zavarovalnic neodvisen in bi celo pomenil prihranek glede na konkretne razpoložljive podatke. Projekt je trenutno v fazi razprave.
Menijo še, da bodo, v kolikor ne bo sprejemljivih rešitev za policiste, ki so bili poškodovani pri upravljanju uradnih nalog in so po vseh pravnih standardih upravičeni do odškodnine, pozvali vse policiste, da začnejo policijske naloge opravljati skladno s zavarovalniško in celo sodno prakso nižjih sodišč. To pa lahko pomeni slabšo kakovost varnostnih storitev, so še opozorili.
Vodstvo sklicalo še en sestanek
Vodstvo policije se zaveda položaja in je zato že novembra lani sklicalo sestanek z zavarovalnico, s čimer so slednji želeli predstaviti nevarnosti dela policistov, da ne bi prihajalo do neustreznih in nesmiselnih odklonov odškodninskih zahtevkov, so zapisali. Uslužbence so medtem pozvali, naj pri uveljavljanju odškodninskih zahtevakov čim bolj natančno opišejo okoliščine ter priložijo dokazila in listine. Samo tako je namreč mogoče vložiti pritožbo, so še zapisali na policiji.
Zoper tiste odločitve, s katerimi je zavarovalnica po oceni ministrstva neutemeljeno zavračala odškodninske zahtevke, je slednje vlagalo tudi pritožbe, vendar je zavarovalnica z dopisom ministrstvo opozorila, da kot sklenitelj zavarovanja v primerih odklonitve odškodninskih zahtevkov nima pravnega interesa za vlaganje pritožb. Vodstvo policije je tako sklicalo še en sestanek, in sicer za 4. marca.
Spremembe v osnutku novega zakona
Glede predloga Policijskega sindikata Slovenije glede zavarovanja policistov pa predstavnik policije poudarja, da se je predlog nanašal na zavarovanje pravne pomoči in ne na zavarovanje odgovornosti delodajalca za poškodbe na delu.
"V primeru sklenitve zavarovanja pravne pomoči bi bil finančni strošek v razmerju 6 proti 1 glede na sedanji strošek policije za zagotavljanje pravne pomoči. Ob dejstvu, da tovrstno zavarovanje po svoji vsebini policistom niti ne bi nudilo več pravic iz naslova zagotavljanja pravne pomoči od sedanje ureditve, je bila sprejeta odločitev, da sklenitev tovrstnega zavarovanja ni smotrna,“ so še zapisali.
Policija pa še pojasnjuje, da je v osnutku novega zakona o policiji poleg nezgodnega zavarovanja v primeru smrti in trajne delovne zmožnosti predvideno tudi zavarovanje za primer začasne izgube delovne zmožnosti. To pa pomeni izplačilo dnevne odškodnine za primer poškodb pri delu, ne glede na odškodninsko odgovornost delodajalca.
KOMENTARJI (77)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.