28-letni Matej Budja, ki je v soboto rešil svojega psa Lana pred gotovo smrtjo, po operaciji močno poškodovanih rok, ki je trajala kar dve uri, okreva v bolnišnici. "Imam 40 šivov in ogromno ugrizov, je pa dober znak, da že malo čutim prste," je povedal za oddajo 24UR.
Kot je opisal, je pet odraslih komaj obvladalo dva podivjana psa pasme stafford terrier, ki sta pobegnila z dvorišča in njega ter njegovega psa napadla ob Dupleški cesti v naselju Brezje pri Mariboru. "Eden je Lana zgrabil za vrat in ga vlekel po tleh, drugi pa ga je vlekel narazen, kot, da ga hočeta razčetveriti. Če mu ne bi pomagal, bi ga zagotovo ubila, zato sem reagiral," pravi. Ne ve pa, koliko časa bi še zdržal, če mu ne bi na pomoč priskočili sosedje.
Matejeva spremljevalka Nuša pravi, da je imela občutek, kot, da ne bo nikoli konec. "Če ne bi nihče prišel, bi trajalo v nedogled. Jaz nisem imela več moči, Matej je že bil ves pogrizen, če ne bi bilo nikogar, ne vem, kako bi se končalo," je povedala.
Lan je utrpel več kot sedem ugrizov, veterinar ga je nemudoma operiral in okreva doma.
Mati lastnice agresivnih psov je včeraj povedala, da psa nikoli prej nista bila napadalna in da so njeni vnuki odraščali z njima. Pravi, da je napako naredil Matej, ker se je vmešal v pasji ravs. A Alenka Klemenčič, edina pasja inštruktorica v Sloveniji, ki ima dovoljenje Uprave RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) za prevzgojo nevarnih psov, je te besede označila za nesmisel. "Nedopustno je, da ljudje še vedno razmišljajo, da je pasji ravs normalen in da je treba pse pustiti, da se sami zmenijo," je dejala. So se pa lastniki agresivnih psov Mateju za dogodek že opravičili.
Strokovnjakinja: Ni problem v nevarnih pasmah, ker nevarnih pasem ni!
Klemenčičeva nam je že včeraj povedala, da psa, ki naj bi lastnici pobegnila skozi luknjo pod leseno ograjo, zagotovo nista napadla prvič. Na to po njenih besedah nakazuje škoda, ki sta jo povzročila in dejstvo, da sta ciljala naravnost na vrat. "Točno sta vedela, kaj počneta," je pojasnila.
Poudarja pa, da problem nikakor ni v t.i. nevarnih pasmah psov, ki po njenem mnenju sploh ne obstajajo. "Ti psi znajo biti zelo fantastični v normalnih rokah, je pa problem tam, kjer si jih ljudje nabavijo in jih ne jemljejo resno oz. jih ne vzgajajo," pravi.
Če nevaren pes z ugrizom povzroči poškodbo, ki pa ni posebno huda, mora na obvezno šolanje, so pojasnili tudi na UVHVVR. "Šolanje psa je treba izvesti najpozneje do dopolnjenega drugega leta starosti psa, če je pes že star dve leti, pa v roku šestih mesecev od ugriza psa," so zapisali.
Bizarno nizke kazni
Kot je znano, so policisti skrbnici psov v soboto izdali plačilni nalog zaradi kršitve določil Zakona o zaščiti živali, z globo v višini 200 evrov, kar je najvišja možna globa, ki jo za tak prekršek lahko izreče policist.
Ker lastnik ni opravil ponovnih cepljenj (revakcinacije) psov, bodo policisti zoper njega podali predlog drugemu prekrškovnemu organu za uvedbo postopka o prekršku zaradi kršitve zakona o veterinarskih merilih skladnosti, saj sami za izrek globe po tem zakonu niso pristojni. Za odločanje o tem prekršku je pristojna UVHVVR, za tak prekršek pa je predpisana globa 125,19 do 417,29 evra.
Na vprašanje, ali je to vse, Klemenčičeva odgovarja, da na žalost res. "Fant, ki je s telesom zaščitil svojega psa, je moral na šivanje in to se smatra kot lažja poškodba. A dejstvo je, da bo imel celo življenje brazgotine, po možnosti bo imel še kakšno živčevje poškodovano in to je zame težja telesna poškodba!" Kot pravi, ne bo nobenih sprememb, dokler bodo kazni tako nizke, saj v Sloveniji glede tega ni nobene odgovornosti.
V Sloveniji 1943 psov s statusom nevaren, problem je v tem, da ljudje ne prijavijo napadov
Edino, kar je, bosta omenjena psa zdaj dobila status nevarnega psa, ki ga dobi vsak pes, ki ima uradno zabeležen ugriz. Teh psov je trenutno 1943, evidenco pa vodi Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR). "Škoda je, da ne vodijo tudi podatka o tem, koliko je psov, ki morajo priti na obvezno prevzgojo, torej, ko imajo dva zabeležena ugriza," še opozarja Klemenčičeva.
Povrh vsega je problem po njenih besedah v tem, da ljudje ne prijavljajo ugrizov. "V soboto zvečer se je v Ljubljani zgodil ugriz bulla, za katerega se ve, da ima status nevarnega psa, pa kljub temu ne uporablja nagobčnika, ker se lastnik preprosto s tem ne strinja. Okrog Kosez je napadel že veliko psov, a ker lastniki niso niso prijavili teh napadov – večinoma zato, ker imajo odvezane pse in bi tudi sami dobili kazen, mu nič ne morejo. Ugriza, ki ni uradno prijavljen, ni!" še opozarja Klemenčičeva.
Za nevarnega psa zakon o zaščiti živali predpisuje dodatno fizično varstvo. Zakon predvideva, da mora skrbnik nevarnih psov fizično varstvo psa s statusom nevaren zagotoviti tako, da je pes na povodcu in opremljen z nagobčnikom, da je zaprt v pesjaku ali objektu oz. da je v ograjenem prostoru z ograjo, visoko najmanj 180 centimetrov, ki je na vhodu označen z opozorilnim znakom. Zakon o zaščiti živali tudi določa, da nevarnega psa ni dovoljeno zaupati v vodenje osebam, mlajšim od 16 let.
KOMENTARJI (522)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.