Ameriška vesoljska agencija Nasa bo v petek v Luno strmoglavila 2,3 tone težko raketo, vredno 79 milijonov dolarjev. Luno bi zadela blizu južnega pola, vse skupaj pa naj bi se, seveda, če bo šlo vse po načrtih, zgodilo okoli 13.30 po našem času. Dogodek si bo mogoče v živo ogledati na spletu.
V oblaku bodo iskali vodo
Nasa namerava preučiti velik oblak prahu, ki naj bi se dvignil po trčenju satelita, v oblaku pa bodo iskali sledi ledu oz. vode. Predhodnje raziskave namreč kažejo, da bi se lahko pod površjem zemljinega naravnega satelita nahajala voda. Prav mesto, ki naj bi jo zadel strmoglavljen satelit, naj bi bilo najbogatejše s potencialnimi zalogami vode, je pa tudi blizu kraterja Shackleton, ki je predviden za izgradnjo baze na Luni. V Sloveniji dogodka ne bo mogoče opazovati niti z zelo močnim teleskopom.
'Opozorimo Luno, da okrepi svoje magnetno polje'
Oglasili pa so se tudi tisti, ki menijo, da je to nepotrebno oziroma celo škodljivo. Gibanje Chicago Surrealist Movement je namreč prepričano, da nameravajo ZDA Luno izkoristiti kot "strelišče", na katerem bodo "ameriški imperialisti" preizkušali nova vesoljska orožja. V gibanju, ki je na spletu objavilo celo peticijo proti Nasinim načrtom, menijo, da gre za preizkus orožja. "Opravičilo, ki ga podajajo, je, da bodo preverili ali je pod luninim površjem voda. A to predstavlja tudi ognjeni preizkus za ameriške vojaške stratege, ki bodo ugotavljali natančnost satelitskega orožja ... z drugimi besedami, južna polobla Lune bo s tem poskusom postala strelišče za vesoljsko orožje," so zapisali na svoji strani.
Po njihovem mnenju gre za kolonializem. "Zgodovinsko gledano je bil namen raziskovanja vedno iskanje novih resursov in kolonizacije ne glede na škodo, ki nastane v ekosistemu ali prvotnemu ljudstvu in Luna je povsem jasno naslednji cilj imperialistov. Ta tako imenovani 'Nasin eksperiment' je sovražen, agresorski in nasilen vdor v našega najbližjega in najdražjega nebesnega soseda,'' opozarjajo protestniki in dodajajo, da je treba Luno na tak dogodek pripraviti, jo na tak šok opozoriti. "Lahko sabotiramo bombardiranje, lahko si zamislimo, kaj vse gre lahko narobe, lahko pa Luno opozorimo, da okrepi svoje magnetno polje. Lahko ji pojemo. Vrnimo ji vsaj del tega, kar je naredila za nas. Vsi mi smo nastali iz luninega prahu," še ugotavljajo v gibanju.
'Možnosti so ogromne'
Po načrtih naj bi se ob trčenju v zrak dvignilo okoli 350 ton materiala, ki naj bi ga dvignilo do 10 kilometrov od površja Lune. Raketa Centaurion, ki je nameščena na satelit, ki opazuje lunino površje, se sicer uporablja za vtirjanje satelitov v zemljino orbito, v Luno pa bo trčila s hitrostjo 9.000 kilometrov na uro. Kim Ennico, ena izmed znanstvenic, ki delajo na projetku, je prepričana, da je potencial tega poskusa ogromen.
"Najdba resursov, naj si bo to voda, vodik, kisik, helij ali kateri koli drug material za gradnjo, za poljedeljstvo, gorivo, bi pomenila, da lahko od tega tudi živimo. Tako smo delali, ko smo odkrivali druge kontinente na našem planetu, in če se odpravimo raziskovat druge kraje v našem osončju, je bolj prikladno, da jih izkoristimo tam, kot pa da jih vozimo s seboj," dodaja znanstvenica.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.